Yapı Kredi Kültür Merkezi ”Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri” Ekim 2012 Programı

0
Yapı Kredi Kültür Merkezi Kitap Okuma Atölyeleri Programı
Yapı Kredi Kültür Merkezi Kitap Okuma Atölyeleri Programı

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nden ”Yaratıcı Drama ile Kitap Okuma Atölyeleri”

Yapı Kredi Kültür Merkezi Kitap Okuma Atölyeleri Programı
Yapı Kredi Kültür Merkezi Kitap Okuma Atölyeleri Programı

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde Ekim ayı boyunca Cumartesi günleri farklı yaş grupları için yaratıcı drama eğitmeni Çiğdem Odabaşı eşliğinde ücretsiz yaratıcı drama ile kitap okuma atölyeleri gerçekleştirilecektir:

6 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 09.30-10.15

Baykuş ile Çoban Yıldızı ( 6-7 yaş )

Çocuklar, ormanda yalnızlık çeken, çaresizlik içindeki bir yavru baykuşun büyümesinin ve büyürken  edindiği yeni dostluklarının hikâyelerini dinlemeye hazır mısınız? Üstelik Baykuş ile Çobanyıldızı’na sadece çocuklar değil, bütün kuşseverler ve özellikle baykuş düşkünleri bayılıyor.

Yaratıcı Drama Eğitmeni Çiğdem Odabaşı’nın yönetimindeki okuma atölyesinde çocukların çeşitli kazanımlar elde etmesi amaçlanmaktadır. Arkadaşlık ve sevgi gibi kavram sorgulamalarıyla çocukların kendilerini ifade güçleri geliştirilirken, etkileşimli oyunlar ile grup çalışmalarında rol almaları sağlanacak.

6 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 12.00-13.00

Serçe Parmak ( 8-9 yaş )

Ozan Fazıl Hüsnü Dağlarca, uluslararası bir çocuk kongresinde tasarlamış bu yapıtı. Büyük masanın kıyılarındaki 150 çocuk yazarını birdenbire 5, 6 yaşlarındaki çocukluklarıyla görmüştür. Daha sonra, onları kendi ülkelerinin coğrafyası, tarihi, başka özellikleri içinde düşleyerek 170’e yakın şiir yazmıştır. Yeryüzü Çocukları diye adlandırdığı bu yapıt, onun evrensel çocukluğunun tadını verir. Serçe Parmak bu yapıtın 5. (ve son) kitabıdır.

Bu atölyenin oyunlarına bu defa şiirler yön verecek, kelimeler rotayı çizecek. Oyunların öğretici gücüyle Fazıl Hüsnü Dağlarca şiirlerine merak uyandıracak atölyeye  8-9 yaş aralığındaki tüm çocuklar davetli.

6 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 12.15-13.45

Her Güne Bir Sanat Etkinliği ( 10-12 yaş )

Sanat hakkında bir şeyler öğrenmenin en iyi yolu nedir? Kendi başyapıtınızı yaratmayı, bir eseri anlamanıza yardımcı olacak detayları bulmayı, bir resmin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili hikâyeler okumayı, yeni teknikler öğrenmeyi, eğlenceli sorulara cevap aramayı istemez misiniz?

Yapı Kredi Yayınları, Doğan Kardeş Dizisi’nden çıkan “Her Güne Bir Sanat Etkinliği”, çocukların Afrika masklarından Avrupa resmine, modern sanattan klasiklere kadar pek çok eserle tanışmasını sağlayacak. Yılın her günü için farklı bir etkinlik içeren bu kitap, çocukların hayal gücünü geliştirmek, sanatla ilgili temel bilgileri edinmelerini sağlamak için harika bir eser!

Atölyede resmin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili hikâyeler okunarak, çeşitli aktiviteler eşliğinde çocukların sanata farklı bir gözle bakmaları, sanatla ilgili temel bilgiler edinmeleri ve bunu yaparken hayal gücünü geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

13 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 10.30-11.15

Benekli Faremi Gördünüz mü ( 5-6 yaş )

Pamuk tüylü, kara benekli yavru kedi Zeytin, büyükannesiyle dedesinin evinde masallar dinleyerek mutlu mırıltılarla uykuya dalar. Fakat birden, çok sevdiği benekli faresini kaybettiğini fark eder! Telâş içinde Kırmızı Şapkalı Kız’a, Fareli Köyün Kavalcısı’na, Pinokyo’ya; dinlediği masalların kahramanlarının hepsine koşarak yardım ister. Neyse ki hepsi rüyadır…

13 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 11.45-13.15

Her Güne Bir Soru ( 10-11 yaş )

Her Güne Bir Soru, gerek ustaca ve eğlenceli çizimleri, gerekse de dinamik içeriği sayesinde çocukların ilgi duydukları konular hakkında fikir sahibi olurken ve meraklarını giderirken çevreleriyle etkileşime girmelerini de sağlayacak, onları öğrendiklerini paylaşmaya özendirecek.

20 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 10.30-11.30

Balina ile Mandalina ( 8-9 yaş )

Fazıl Hüsnü Dağlarca çocuklar için yazdığı kitapları “Dağlarca Çocuklarda” dizisinde topladı ve Balina ile Mandalina bu dizinin ilk kitabı.

Çocukları düşler dünyasına davet eden Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın bu kitabının yaratıcı okumasında da hayal kurmak serbest!

20 Ekim 2012 Cumartesi   Saat: 12.00-13.30

Ağaca Tüneyen Baron ( 10-13 yaş )

Ağaca Tüneyen Baron, soylu bir aileden gelen, on iki yaşındayken babasına isyan edip ağaca çıkan Cosimo üstüne yazılmış bir ütopyadır… Bir daha yeryüzüne ayak basmayacağını söyleyip bütün ömrünü ağaçların üstünde geçiren, bütün ihtiyaçlarını orada gideren; ağaçların üstünde yemek yiyen, temizlenen, okuyan, öğrenen, hatta âşık olan Cosimo, toplumdışı yaşayışına rağmen insanlarla birlikte hareket etmekte, onların yapıp ettiklerine müdahil olmaktadır. O, dünyayı değiştiremese de tanımaya ve anlamaya çalışmaktadır.

Cosimo’nun biraz komik, biraz hüzünlü ve pek tuhaf bir şekilde son bulan hikâyesi, aslında insanlık tarihinin kazanma ve kaybetmesi üstüne bir hikâyedir.

Atölyede kendi olmanın, karar vermenin ve ilkelerine bağlı olmanın önemi üzerine sorgulamalara gidilecek seçimlerin sadece sözde değil ancak eylemde de var olduğunda gerçeğe dönüşebileceği vurgulanacak.

 

Etkinlikler ücretsiz olup 24 çocuk ile sınırlıdır.

Rezervasyon için  0 212 252 47 00 ( Dahili :503 ) no.lu telefonu arayabilirsiniz.

Adres:  Yapı Kredi Kültür Merkezi İstiklal Caddesi No: 161-161A Kat: 4 Beyoğlu İstanbul

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz