Yumurtalı Ispanak Tarifi

0

Yumurtalı Ispanak Yemeği

Yumurtalı Ispanak Yemeği Tarifi
Yumurtalı Ispanak Yemeği Tarifi

Ispanağı topraklı köklerinden ayıklama ve yıkama faslı her ne kadar yorucu ve zaman alıcı olsa da, bundan sonraki kısmı oldukça hızlı. Pişirmesi, pişme süresi oldukça kısa. Ispanağı çok alıp genelde yıkayıp, kurutup, doğramadan (vitaminini kaybetmemek için kesilmemeli) vakumlu poşetlere doldurup no-forst’a kaldırıyorum, böylelikle işten geldiğim ve evde yemek olmadığı zamanlarda hızlıca hazırlayabiliyorum. Size de muhakkak öneririm, çalışan bir bayansanız yıkayıp kurutup poşet poşet doldurun, stoklayın ıspanakları 🙂 Kimileri bu tarife ıspanaklı kavurma da demektedir fakat bence kavurma eti ile yapınca kavurmalı ıspanak demek daha doğru olur diye düşünüyorum. Gelelim yumurtalı ıspanak yemeğinin nasıl yapıldığına…

Yumurtalı Ispanak İçin Malzemeler:

 • 3 demet ıspanak
 • 1 orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı acı biber salçası
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 4 yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya 1 yemek kaşığı tereyağ
Yumurtalı Ispanak Yemeği - Ispanak Tarifi
Yumurtalı Ispanak Yemeği - Ispanak Tarifi

Yumurtalı Ispanak Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Ispanakları iyice yıkayıp, temizledikten sonra 4-5 cm uzunluğunda kesiyoruz.
 2. Soğanı küp küp doğruyoruz. Tava veya tencerede tercihinize göre tereyağ veya zeytinyağını ekleyip orta ateşte soğanları kavuruyoruz. Domates, acı biber ve tatlı biber salçalarını da ekleyip bir miktar daha kavuruyoruz.
 3. Kestiğimiz ıspanakları ekleyip kapağını kapatıyoruz ve orta ateşte kendi suyunda, ıspanaklar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Ispanaklar pişince tuzunu ekleyip karıştırıyoruz.
 4. Benim gibi yumurtanın beyazının cıvık kalmasından hoşlanmıyorsanız eğer 2 seçeneğiniz var. Birinci seçenek yumurtaları çırparak ayrı bir tavada pişirip ıspanağın üzerine eklemek. İkinci seçenek ise yumurtaları çırpıp ıspanağın üzerine dökmek ve ıspanağı 180 derecelik fırında 5 dakika kadar pişirmek. Tercih sizin her 2 şekilde de yumurtanın beyazı cıvık kalmaz ve yiyen kişiyi rahatsız etmez. Hatta evinizde lor peyniri varsa bir miktar yumurtanın içine lor eklerseniz daha da güzel olur.
Yumurtalı Ispanak hazır, ellerinize sağlık, afiyet olsun 🙂

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

 

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz