Hamilelik belirtileri: İlk önce ne olur?

0
Hamilelik Belirtileri | Hamileliğin erken belirtilerini biliyor musunuz?

Hamileliğin erken belirtilerini biliyor musunuz?

Hamilelik belirtileri ?!#=?… adet gecikmesinden, uykuya düşkünlüğe, mide bulantısından yorgunluğa, ne bekleyeceğinizi bilin.

Hamile olabilir misin? Kesin cevabı hamilelik testinde. Ancak adet görmeden önce bile hamile olduğunuzdan şüphelenebilir veya umut edebilirsiniz. Hamileliğin ilk belirtilerini ve semptomlarını ve neden ortaya çıktıklarını bilirseniz duygu durumunuzu daha iyi yönetebilirsiniz.

Hamileliğin klasik belirtileri ve semptomları

Hamileliğin en yaygın erken belirtileri ve semptomları:

Adet gecikmesi. Doğurganlık çağındaysanız ve beklenen adet döngüsü başlamadan bir hafta veya daha uzun süre geçtiyse, hamile olabilirsiniz. Ancak adet düzensizliğiniz varsa bu belirti yanıltıcı olabilir.

Hassas, şişmiş göğüsler. Hamileliğin erken döneminde hormonal değişiklikler göğüslerinizi hassas ve ağrılı hale getirebilir. Vücudunuz hormonal değişikliklere uyum sağladığından, rahatsızlık birkaç hafta sonra azalacaktır.

Kusma ile veya kusma olmadan mide bulantısı. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde ortaya çıkabilen sabah bulantısı, genellikle hamile kaldıktan bir ila iki ay sonra başlar. Bununla birlikte, bazı kadınlar mide bulantısını daha erken hisseder ve bazıları hiç yaşamaz. Hamilelik sırasında mide bulantısının nedeni net olmamakla birlikte, hamilelik hormonları muhtemelen bir rol oynamaktadır.

Sık idrara çıkma. Hamileliğinizin ilk döneminden itibaren kendinizi normalden daha sık idrara çıkarken bulabilirsiniz. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı artar ve böbreklerinizin mesanenizde kalan fazla sıvıyı işlemesine neden olur.

Tükenmişlik. Yorgunluk, hamileliğin erken belirtileri arasında da üst sıralarda yer alır. Hamileliğin ilk üç ayında uykuya meyile neyin sebep olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor. Bununla birlikte, hamileliğin erken döneminde progesteron hormonu seviyelerinde hızlı bir artış, yorgunluğa ve baş ağrısı katkıda bulunabilir.

Vücut ısısında artış. Hamilelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı artar ve hormonal değişiklikler vücut ısısında artışa sebep olabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri: Erken hamilelikte Lekelenmeler ve yerleşme ağrıları, adet gecikmesi, memelerde dolgunluk ve hassasiyet, yorgunluk

Hamileliğin diğer belirtileri ve semptomları

İlk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz daha az belirgin olan diğer hamilelik belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Huzursuzluk. Hamileliğin erken döneminde vücudunuzdaki hormon seli sizi alışılmadık derecede duygusal ve ağlamaklı yapabilir. Ruh hali değişimleri de yaygındır.

Şişkinlik. Hamileliğin erken dönemindeki hormonal değişiklikler, adet döneminin başlangıcında hissettiğinize benzer şekilde şişkinlik hissetmenize neden olabilir.

Hafif lekelenme. Hafif lekelenme hamileliğin ilk belirtilerinden biri olabilir. Yerleşme kanaması olarak bilinen bu kanama, döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmasıyla olur – gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra. Yerleşme kanaması, çoğunlukla yeni adet döneminin olmasını beklediğiniz zamanda gerçekleşir. Ancak, tüm kadınlar bunu yaşar diye genelleyemeyiz.

Kramp. Bazı kadınlar hamileliğin başlarında hafif rahim krampları yaşarlar.

Kabızlık. Hormonal değişiklikler sindirim sisteminizin yavaşlamasına neden olur ve bu da kabızlığa neden olabilir.

İştahsızlık ve tiksinme. Hamileyken belirli kokulara karşı daha duyarlı hale gelebilir ve tat alma duyunuz değişebilir. Hamileliğin diğer semptomlarının çoğu gibi, bu yiyeceklere karşı hassasiyet ​​de hormonal değişikliklere bağlanabilir.

Burun tıkanıklığı. Artan hormon seviyeleri ve kan üretimi, burnunuzdaki mukus zarlarının şişmesine, kurumasına ve kolayca kanamasına neden olabilir. Bu, burun tıkanıklığına veya burun akıntısına neden olabilir.

En iyi göğüs ucu kremi En iyi göğüs ucu yarası kremi göğüs ucu yarasına ne iyi gelir meme ucu çatlakları için en iyi krem Mumsy Natural

Gerçekten hamile misin?

Yukarıda bahsettiğimiz belirti ve semptomların çoğu hamileliğe özgü değildir. Bazıları hastalandığınızı veya adetinizin başlamak üzere olduğunu gösterebilir. Aynı şekilde, bu semptomların çoğunu yaşamadan da hamile kalabilirsiniz.

Yine de, bir dönemi kaçırırsanız ve yukarıdaki belirtilerden veya semptomlardan bazılarını fark ederseniz, evde hamilelik testi yapın veya sağlık uzmanınıza görünün. Evde hamilelik testiniz pozitifse, sağlık uzmanınızdan randevu alın. Hamileliğiniz ne kadar erken onaylanırsa, doğum öncesi bakıma o kadar erken başlayabilirsiniz.

Gebe kalmayı planlıyorsanız veya hamile olduğunuzu yeni öğrendiyseniz, günlük doğum öncesi vitamin takviyeleri almaya başlamak için doktorunuza başvurun. Birçok doğum öncesi vitaminleri ve erken dönem hamilelikte başlanan vitamin ve mineraller, bebeğinizin büyümesini ve gelişimini desteklemek için tipik olarak folik asit, demir vb. gibi önemli vitamin ve mineralleri içerir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz