fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Hazırlıkları Çocuk Odası Renk Seçimi | Çocuk odasında tercih edilen renkler ve etkileri

Çocuk Odası Renk Seçimi | Çocuk odasında tercih edilen renkler ve etkileri

0
Çocuk odasında duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır? bebek odası renk kartelası bebek odasi krem rengi bebek odası mobilya renkleri bebek odası renkleri nasıl olmalı çocuğun odası ne renk olmalı bebek odası rengi ne olmalı bebek odası renkli şifonyer bebek odası renk uyumu çocuk odası ne renk olmalı bebek odası ne renk olmalı Çocuk odası boyası Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi çocuk odası renk seçimi ÇOCUK ODASI RENKLERİ Renklerin çocuklar üzerindeki etkileri renk seçimi ÇOCUĞUNUZUN ODASI NE RENK OLMALI Çocuk odaları duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır Çocuk Odası Duvar Renkleri Çocuk Odası İçin Uygun Renkler  Çocuk odası renk seçimi nasıl olmal çocuk odası için nasıl duvar boya renkleri seçmeliyiz? Çocuk odası dekorasyonunda hangi renkleri kullanabiliriz renkli çocuk odası  Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır

Çocuk odasında duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır?

Yapılan bilimsel çalışmalarda renk seçimlerinin gelişim çağındaki çocuklarda zihinsel gelişime, yaratıcılığa, üretkenliğe, öğrenmeye etkisi kanıtlamıştır. Çocuk odalarına yönelik renk seçimleri, çocukların hayal gücü gelişiminden, uyku alışkanlıklarına kadar birçok konuda etkili oluyor.  Çocuk odaları için boya seçerken ise renk seçiminden, boyanın türüne ve kalitesine kadar birçok detay öne çıkıyor.

 

Renklerin çocuklar üzerindeki etkisi

Renklerin insan psikolojisi ve fizyoloji üzerindeki etkisi bilimsel olarak doğrulanmıştır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre renklerin zihinsel gelişime, yaratıcılığa, üretkenliğe, öğrenmeye etkisi olduğu bilinmektedir. Renk biliminde önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri de renk görme kusurudur. Renk görme kusuru, doğumsal ancak kolay fark edilen bir hastalık değil. Aileler, çocuklarının renk görme sorunlarının olduğunu fark etmeyebilirler. Renk görme kusuru genelde bir sınav öncesi farkedilir, yahut hangi renk sorusu ile ortaya çıkabilir.

 

Cinsiyete göre renk seçimi

Çocuklar, renkleri hayatlarının her alanında görmekten hoşlanır. Erkek çocuk için mavi, kız çocuk için pembe renk düzenleri yapılmamalıdır. Çocuklar için hazırlanan mekanlarda tüm renkler ve özellikle kırmızı, mavi, yeşil (ana renkler) renkler dengeli bir biçimde duvar ve eşyalara dağıtılmalıdır. Renklerde koyuluk açıklık gibi ton farkları da ayrıca oluşturulmalıdır.

 

Kişisel özellikler önemli

Çocuk odaları; içinde eğlenebilecekleri, rahat olabilecekleri ama aynı zamanda sağlıklı bir uyku için ferah bir düzende tasarlanmalıdır. Çocuklara uygun mobilya ve renklerin seçildiği kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak konseptlerle düzenlenmesi gereken yaşam alanlarıdır. Çocuk odası dekorasyonu için canlı renk kullanımı onların yaratıcı iç dünyasını hareketlendirmek için elverişlidir. Ancak her renk çocuğunuzun kişiliğine uymayabilir. Nasıl ki her bireyin sevdiği renkler karakterine ve zevklerine göre değişiyorsa, çocuklar için hazırlanan odaların da çocukların kişisel özelliklerine göre renklendirilmesi ve dizayn edilmesi gerekir.

 

Duygusal, bilişsel ve fiziksel gelişimde renklerin önemi:

Kırmızı: Enerji verir, uyarıcıdır, iştah açan bir renktir. Kırmızıyı tüm odanın duvar rengi olark değil, bir bölümü olarak yahut aksesuarlarda düşünebilirsiniz.

Pembe: Sakinliği ve mutluluğu temsil eder.

Turuncu: Canlılık, enerji ve eğlenceyi temsil eder. Sindirim ve bağışıklık sistemini etkiler.

Sarı: Konsantrasyonu sağlar, ilham vericidir, beyni uyaran bir renktir.

Mavi: Huzur  ve güven verir, rahatlatıcı ve sakinleştiricidir, özgürlüğü temsil eder.

Yeşil: Dinlendirici, güven verici, yaratıcılığı etkiler ve güven duygusunu temsil eder.

Mor: Sorumluluk ve otorite duygusu olan bir renktir.

bebek odası ne renk olmalı bebek odası boya renkleri bebek odası badana renkleri bebek odası ne renk boyanmalı bebek odası duvar renk seçimi bebek odası duvar rengi ne olmalı bebek odası duvar rengi nasıl olmalı bebek odası duvar rengi bebek odası gri renk bebek odası hangi renk olmalı bebek odası hangi renk bebek odası için renk seçimi bebek odası için renkler bebek odası renk kartelası bebek odasi krem rengi bebek odası mobilya renkleri bebek odası renkleri nasıl olmalı çocuğun odası ne renk olmalı bebek odası rengi ne olmalı bebek odası renkli şifonyer bebek odası renk uyumu çocuk odası ne renk olmalı bebek odası ne renk olmalı

Boya içeriğinde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuk odaları için duvar boyası seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, yağlı boya yerine su bazlı boya tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise su bazlı boyalar, tiner gibi kimyasallarla değil su ile seyreltilir. Duvarların nefes almasının engellemez, kısa sürede kurur ve koku bırakmaz. Küf önleyici ve anti bakteriyel seçenekleri vardır.

Bir diğer alternatif, kimyasal kullanmadan ekolojik doğal hammaddelerle üretilmiş sağlıklı boya serileridir. İçeriğinde sağlığa zarar veren arsen, civa, kadmium, kurşun gibi ağır metaller bulunmayan duvar boyaları tercih edilmelidir.

Çocuk odalarında duvar kağıdı kullanılması çocukların kişisel gelişimi açısından bir sakınca yaratmamaktadır.

Renk sayısını sınırlandırın

Bir konutun mekan özelliklerine uygun, anlamlı ve estetik görünümler tasarlamak için renk düzeni kurmak gerekmektedir. Bir renk düzeni oluşturulurken tercih edilecek renklerin belirlenmesinde, eğitim ve alanına dayalı kişisel beğeniler, kültür, gelenek ve sosyal olgular, yöresel ezgiler ve pek çok etken, renk seçimi konusunda etkili olmaktadır. Bu nedenle, renk türü açısından mavi yerine yeşilin, kırmızı yerine sarının ya da koyu renkler yerine açık renklerin seçilmesi durumunda en uygun sonuçlara ulaşılabileceği gibi salt kişisel tercihleri yansıtan kuralların verilmesi doğru bir yaklaşım değildir.

Mekanda kullanılan renk sayısının çoğalması, algısal güçlüğe, dikkat bozukluğuna ve görsel konforsuzluğa sebep olur. Renk sayısı sınırlı tutulması (3~5), renk düzeninin daha anlamlı olmasını ve yapılmak istenen etkinin daha kolay algılanmasını sağlar. Duvar renklendirmelerinde 3-5 renk ve ara tonları ile ilerlemek daha doğru olacaktır.

Çocuk odasında duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır bebek odası boya renkleri bebek odası badana renkleri bebek odası ne renk boyanmalı bebek odası duvar renk seçimi bebek odası duvar rengi ne olmalı bebek odası duvar rengi nasıl olmalı bebek odası duvar rengi bebek odası gri renk bebek odası hangi renk olmalı bebek odası hangi renk bebek odası için renk seçimi bebek odası için renkler bebek odası renk kartelası bebek odasi krem rengi bebek odası mobilya renkleri bebek odası renkleri nasıl olmalı çocuğun odası ne renk olmalı bebek odası rengi ne olmalı bebek odası renkli şifonyer bebek odası renk uyumu çocuk odası ne renk olmalı bebek odası ne renk olmalı Çocuk odası boyası Çocuğunuzun karakterine uygun çocuk odası renk seçimi çocuk odası renk seçimi ÇOCUK ODASI RENKLERİ Renklerin çocuklar üzerindeki etkileri renk seçimi ÇOCUĞUNUZUN ODASI NE RENK OLMALI Çocuk odaları duvar rengi seçimi nasıl olmalıdır Çocuk Odası Duvar Renkleri Çocuk Odası İçin Uygun Renkler  Çocuk odası renk seçimi nasıl olmal çocuk odası için nasıl duvar boya renkleri seçmeliyiz? Çocuk odası dekorasyonunda hangi renkleri kullanabiliriz renkli çocuk odası  Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır Çocuk Odası Renk Seçimi BEBEK ODASI DEKORASYONU İÇİN RENKLER Bebek odası ne renk olmalı? Bebek ve çocuk odası hazırlamak bebek odası hazırlıkları Bebek odası dekorasyonu için renk 

Oda aydınlatma çok önemli

Çocukların renkleri doğru algılayabilmeleri için yüzeyleri aydınlatırken doğru ışık rengi seçilmelidir. Aydınlatma ve renk birbirinden bağımsız değerlendirilmemelidir. Çocuk odaları aydınlatılırken, bol gün ışığı alması en iyi çözümlerden biridir. Kapalı hava koşullarında gün ışığı büyük oranda yetersiz kalacağı için gün ışığına benzer aydınlık sağlayan lambalar tercih edilmelidir. Örneğin, mavi renkli bir yüzeyi sarı (sıcak) ışık ile aydınlatıldığında görünen yüzey rengi yeşil olarak algılanacaktır, beyaz (soğuk) bir renkle aydınlatıldığında ise mavi renginin tonunda sapmalar olacaktır. Çocukların renkleri doğru öğrenmeleri için aydınlatma kusurlarından kaynaklanan görsel rahatsızlıklar olmamalıdır.

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz