Çocuklarınızın beslenmesinde doğru adımlar atın!

0
Çocuklarımızın gıda seçimlerinde yaptığımız yanlışlar çocuklarımızın yaşam tarzlarını etkiliyor. katı gıda,çocuk beslenmesi,bebek beslenmesi,çocuk gıdaları,beslenme sorunları,çocuğum yemiyor, çocuğuma yediremiyorum

[big_title2]Çocuğum Neden İştahsız? Neler yapabilirim?[/big_title2]

Çocuklarımızın gıda seçimlerinde yaptığımız yanlışlar çocuklarımızın sağlığını ve yaşam koşullarını etkiliyor.

Çocuklarımızın doğru beslenme alışkanlığı edinmesi, sağlıklı büyümeleri ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için doğru adımları atmalısınız. Türk aile yapısı ve geleneklerimizin kimi zaman bilimsel bilginin önüne geçmesi ile ebeveynler çocuklarının doğru beslenmesini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Zaman zaman anne-babaların aman çocuğum sağlıklı olsun, çocuğum mükemmel büyüsün takıntısı ile tekrarladığı bazı mükemmeliyetçi uygulamalar bazen fayda yerine sorunlara sebep olabiliyor. Tekrarlanan yanlış beslenme alışkanları ile çocuklar gereksiz ve boş kalori alarak iştahsızlaşıyor ve aslında gelişimi için gerekli besinleri alamıyor. Tombul çocuğu sağlıklı çocuk olarak konumlandırarak bebeklik ve çocukluk döneminde aşırı kilo alımı obeziteye zemin hazırlıyor. Çocuğuzun büyüme sürecinde aşağıdaki davranışlardan ve tutumlardan kaçınalım.

Çocuğum çok süt içerse kemikleri o kadar güçlenir.

Yanlış!

1 yaşından büyük çocuklarda günde 500 ml. süt tüketimi daha güçlü kemiklere değil demir eksikliğine bağlı kansızlık ve kabızlığa yol açar. Çocuğunuza ana öğünden sonra günlük olarak toplamda  500 ml. aşmayacak oranda bardak ile süt verebilirsiniz. Süt yerine yoğurt, peynir gibi fermente süt ürünleri tüketerek hem kendinizin hem de çocuğunuzun bağışıklığına destek verebilirsiniz. Çocuğunuzu tok karnına yatırarak dişlerinin çürümemesi ve reflü olmaması için çocuğunuza uykudan önce süt vb. gıdalar verme alışkanlığını bıraktırmalısınız. Sabah aç uyanan çocuğunuz daha rahat kahvaltı edecek.

Et ve kemik suyu faydalıdır.

Yanlış!

Etin suyunu değil kendisini çocuğunuza vermelisiniz. Çocuğunuza ilk olarak kıyma ya da minik kuşbaşı et parçalarını sebze pürelerine ekleyerek vermelisiniz.

Ceviz, badem, fıstık her zaman çok faydalıdır.

Yanlış!

Anneler ceviz, badem, fındık, fıstık gibi kuruyemişleri bebeklerinin kahvaltılarına koymayı çok severler. Ama bu besinler bazı bebeklerde yoğun alerjik reaksiyona yol açabilir. Bu nedenle ek besinlere geçtiğinizde, her besini 3 gün tek başına bebeğinize vermeli ve olası alerjik reaksiyonları takip etmelisiniz. Ancak bu yolla bir bebeğin alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir. Benim küçük kızımda yoğun bir ceviz alerjisi var ve ne zaman bir tırnak kadar yese dahi ağır karın ağrısı ve sancı ile kendimizi hastanede buluyoruz. Artık o ada öğrendi istemiyor bile. Kuruyemişlerin 3 yaş altındaki çocuklara verilmesi, solunum yollarına kaçma ihtimali ile bile yeterince korkutucu. Bu sebeple kuruyemişleri toz haline getirip yiyeceklere ilave edebilirsiniz.

Ayrıca tropikal meyveler ve turunçgiller için de bebeğinizin 1. yaşını doldurmasını bekledikten sonra denemelere başlamalısınız.

Alerjik bünyelerde zehirlenmeye sebep olabilen bal da kesinlikle 1. yaşından önce bebeklere verilmemelidir.

Bebeğin yemiyorsa televizyon karşısında yemek yedirebilirsin

Yanlış!

Bebeğiniz/çocuğunuz yemek yediğinin farkında olarak yediğinden içtiğinden keyif almalıdır. Bu yolla çocuğunuza beslenme alışkanlığı veremez, kendi kendine yemek yemesini sağlayamazsınız. Akıllı cihaz bağımlılığı da çocuklarınızda iştahsızlığa sebep olur. Çocuklarımızın bilinçle sofraya oturup kendi kendine yemek yemeyi öğrenmesi gerekir. TV karşısında yemek yedirmek size ilk başta bir çare gibi gelse de bebeğiniz hareketlendiğinde sofrayı terkedip TV karşısına geçmekte diretecek siz de elinizde kaşıkla arkasında gezmeye başlayacaksınız. Elbette tüm bu sürece razı olabilirsiniz ama oyun oynadığı, koşturduğu sırada yemek yedirmeye çalışmak türlü kazalara davetiye çıkarmaktır.

Çocuk kendi kendine yemeğe teşvik edilmeli

Besinler çocukların yiyebileceği türde ve yapıda hazırlanmalıdır. Çocuğun öncelikleri dikkate alınarak hazırlanmalı ve yemek sırasında belirli bir yaşa gelince artık kendi kendine yemek yemeye teşvik edilmelidir. Yemek porsiyonları çocuğun isteğine göre ayarlanmalı ama gereksiz büyük porsiyonlardan kaçınılmalıdır.

Çocuğun beslenme saatleri düzenli olmalı, çocuk aile bireyleri ile aynı anda sofraya oturmalıdır. Bir sofra kültürü oluşturmak, çocuğun sosyal yönlerini destekleyen kıymetli geleneklerimizden biri olup bu kültürel geleneğimizi sürdürmeliyiz. Öğün aralarında ve mümkünse hiçbir zaman çocuğa iştahını kaçıracak tatlı (şekerleme ve çikolata) besinler verilmemelidir. Çocuğun tabağı çocuğun ilgisini çekecek şekilde sunulmalı, belli dönemlerde kendisinin seçim yapmasına izin verilmelidir. Yemek sırasında çocuğun yemeğe ilgisini azaltan televizyon, tablet bilgisayar, akıllı telefon gibi cihazlar kapalı tutulmalıdır.

Ev yemeklerinin suyunu vitaminlidir

Sık sık aile büyükleri ile birlikte oturulan sofralarda yaşarsınız, bir büyüğünüz ekmeği yemeğin suyuna batırıp bebeğinize yedirmeye çalışır. Ya çaresiz izlersiniz ya da veryansın edersiniz. Yetişkinler için hazırlanmış bol yağlı, salçalı ve tuzlı yemeklerin suları bebeklere daha fazla zarar verir. Bu besinlerde kullnılan aşırı tuz bebeğinizin böbreklerinde sodyum birikimi oluşturur ve bebeğinizi ileriki yaşlarında tansiyon, şeker ve obezite yaşamasına sebebiyet verebilir. Bebeğinizi tuzsuz hazırlanmış gıdalarla besleyip tad duygusunun gelişmesine yardımcı olun. Unutmayın her türlü sebze ve meyvenin içerisinde gerekli miktarda tuz ve şeker var.,

Meyve suyu meyve tüketmekten daha fazla vitamin sağlar

Yanlış!

Kızıma ilkokula başlayana kadar sadece meyve verdim, meyve suyuna malesef okulda alıştı. Bunu tartışmaktan sıkıldım ama burada da yazayım. Çocuğunuzun 1 bardak portakal suyu yerine 1 adet portakal yemesi çok daha sağlıklıdır. Meyveyi tüketen çocuğunuz meyvenin sindirim için çok önemli olan posasını da alacaktır. Oysa bir bardak portakal suyu ile posa yerine çok yoğun şeker ile gereksiz kilo alıp dişlerinin çürümesine davetiye çıkaracaktır.

Yemeğini yesin de yanında asitli içecek de içse olur

Yanlış!

Yok artık! Arabanızın bir aksamı olan bujinin paslanan kısmının temizlenmesi ve tuvaletteki kireçleri temizlemek için kullanılan asitli içecekleri çocuğunuzun içmesine hiç bir koşulda göz yummalısınız. Çocuk beslenmesinde gazlı içeceklerin yeri yoktur.

Kola, meyve suları, şekerli çaylar, aşırı miktarlardaki süt gibi içeceklerin tüketim sıklığı ve miktarı belirlenmelidir. Abur cubur türü birçok besinin yemek öncesi ve yemek sırasında alımları kısıtlanmalıdır. Süt hariç, mümkünse bu sayılanların tamamı tamamen kesilmelidir.

Bir sürü faydalı olduğunu düşündüğümüz yiyeceği püre yaparak yedirelim

Yanlış!

Blender ile hazırlanan yiyecekler bebeklerde ve çocuklarda yutma güçlüğüne sebep olur. Blender ile beslenen bebeklerde çiğneme ve yutma sorunları gözlenebilir. Bir sürü faydalı olan yiyeceği bulamaç haline getirerek bebeğinize yedirmeye çalışarak bebeğinizin tat duygusunun gelişmesine katkıda bulunamazsınız. Kötü görünümlü yiyeceği bebeğiniz/çocuğunuz tüketmek istemeyecektir. Özellikle kahvaltılarda bebek bisküvisi, zeytin, peynir, yumurta, süt hatta çay ekleyerek mama hazırlayan anneler bu şekilde bebeklerine aşırı kalori yükledikleri gibi bebeğin bir sonraki öğünde yiyecek tüketme isteğini azaltırsınız.

Yemeğini yiyen çocuğu şeker ile ödüllendirelim

Yanlış!

Bebeğinize/çocuğunuza bazı besinleri tüketmek üzere günde bir iki tane tatlı içeren örneğin kayısı, incir gibi tatlı yemişler önerebilirsiniz. Oysa yemeğini tüketen çocuğunuza şeker vb. ödüller vererek son derece yanlış bir alışkanlığa yol açarsınız. Gün geçmiyor ki şeker tüketiminin insan sağlığı üzerindeki bir olumsuzluğu bilimsel olarak kanıtlanıp yayınlanmasın.

Bebek ağlıyorsa sütün yetmiyordur

Aile büyüklerince sıkça dile getirilen bu madde de size önerim kimseye kulak asmamanız. Bebeğiniz sadece aç olduğunda ağlamaz. İlgi istediğinde, uyku istediğinde, altı değişsin, etrafta gezdirilsin, onla tatlı sohbetler edilsin istediğinde, yahut minik parmağına sarılmış incecik bir saç telinin canını acıttığında ağlar. Gece sık uyanan bebeğinize aile büyüklerini dinleyerek mama ve ek gıda vermeyin. Bebeğin neden ağladığını anlatan birden fazla makalemi web sitemizde bulabilirsiniz. Lütfen bu çocuk aç mı neden ağlıyor demeyin gelininize kızınıza vs. Bu şekilde akıl vermiş olmuyorsunuz, bir bebeğin geleceğini yanlış sekillendiriyorsunuz. Gayet güzel anne sütü ile beslenen ve gelişen bebekler bu yanlış yönlendirmeler ile mamaya başlıyor, biberona alışıyor, mamaların şekerli tadına ve biberonun kolay akışına alışıp anne sütünü terkediveriyor. Sevgili anne lütfen kimseyi dinleme, anne sütünün içinde bulunan büyüme faktörleri bebeğini gelişimi için doğrudan önemliyken, mamaların içeriğinde büyüme faktörü yoktur.

*Şunu belirtmeliyim ben mama karşıtı değilim. mamalar ihtiyaç halleri için tasarlanmış ürünler. Anne sütü yoksunluğunda, farklı beslenme ihtiyacı olan bebeklerde hayat kurtarıyor. Örneğin benim kızımın süt ve çoklu gıda alerjisi sebebiyle gıda alerjili çocuklar için üretilmiş mama kızımın beslenmesi ve gelişimi için tek çıkışımızdı.

Anne sütünüz varsa ve bebeğinizin bir sorunu yoksa lütfen kulaklarınızı tıkayın.

Ek gıdalara geçişte bebeğinize tuz vermeyin

İştah Açıcı vitamin vermek

Yanlış!

Mükemmel büyüme takıntısı ile kaygı yaşayan ailelerin iştahla ilgili en çok sorduğu soruların başında ‘iştah arttırıcı’ diye bir ilaç veya vitaminin olup olmadığıdır. Vitamin ve minerallerin doktor tarafından tespit edilmiş vitamin/mineral eksikliğine bağlı olarak verilmesi haricinde, vitaminlerin bebeğin/çocuğun iştahını açması ve şişmanlaması için verilmesi son derece yanlıştır. Bebeğinize bilinçsizce verdiğiniz ilaçlar bebeğinizi çocuğunuzu organ yetmezliklerine sürükleyebilir.

Bebeğim/çocuğum her besini yemeli, tabağındakileri tüketmeli

Biz yetişkinler nasıl bazı gıdaları sevmiyorsak çocuklarımız da sevmiyor ve belki de hiç sevmeyecek. Bebeğinizin/çocuğunuzun damak tadına saygı duyun.

Çocuğunuzun temel gıdalardan bazılarını yemesi yeterli olacaktır. Peynir yemeyen çocuğunuza yoğurt ya da süt verin. Et yemiyorsa yumurta ve bakliyata ağırlık verin. Yumurta yedirmenin bin bir yolu var, pancake yapın, waffle yapın. annesininmelegi.com’da çok kolay hazırlanan pankek ve waffle tarifine göz atabilirsiniz.

Çocuğunuzun tabağını aşırı doldurmayın. Bir öğünde, yemek çeşitlerinden 3-4 kaşık yemesi başta yeterli olacaktır. Tıka basa dolu tabağı bitirmesini bekleyerek ne kendinizi ne de çocuğunuzu gerin. Israr ederek, zorlayarak çocuğunuzun yemek ile olan sorunlarını daha da artırırsınız. Ağlayarak yiyen, yemeği reddeden, masadan kaçan, adeta ağzını kitleyen bebek ve çocuklar genellikle iştahsızlıkla suçlanır. Bu noktada kendi tutumunuzu mutlaka gözden geçirmelisiniz. Öğün sırasında verilen bir besin çocuk tarafından reddedilmişse farklı bir besin denemeli ve ısrarcı olmamalısınız. Bebeğinizin çocuğunuzun tüketmediği gıdaları bir süre ortalıktan kaldırmalısınız.  Reddedilen besini belirli aralıklarla, zaman içinde çocuğa tekrar teklif edebilirsiniz.

Bebeğinizin yemekten hoşlanmadığı yiyeceği farklı hazırlama ve pişirme yöntemlerini araştırabilirsiniz. Sebze köfteleri, mücverler sebze tüketimini çözebilir. Siteye göz atın öyle güzel kahvaltı tabakları öneriyorum ki çocuğunuz mutlaka birini yemek isteyecektir.

Yemeği reddeden bebeğiniz için katı gıdalara geçiş için önerilerime de mutlaka göz atın! Bebeklerin anne sütünden ek gıdalara geçişi hakkında adım adım bilgiler ve öneriler için tıklayın! 

 

Bebek gelişiminde beslenme kadar yeterli uykuda çok önemli bir yer tutuyor. Bebeğinizin düzenli uyku alışkanlığı edinmesi için bilmeniz gerekenler yazımıza göz atın!

Bebeğinizin düzenli uyku alışkanlığı edinmesi için bilmeniz gerekenler… 1 5 aylık bebeğim uyumuyor 1 aylik bebegim m uyumuyor 1 aylik bebegim uyumuyor 1 aylık bebeğim uyumuyor 1 aylık bebeğim uyumuyor kadınlar kulübü 1 aylık bebeğim uyumuyor neden 1 aylık bebeğim uyumuyor uzman tv 1 haftalık bebeğim uyumuyor 1 yaşında bebeğim uyumuyor 2 5 aylık bebeğim uyumuyor 2 aylik bebegim m uyumuyor 2 aylik bebegim uyumuyor 2 aylık bebeğim gece uyumuyor 2 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 2 aylık bebeğim gündüzleri uyumuyor 2 aylık bebeğim hiç uyumuyor 2 aylık bebeğim uyumuyor 2 aylık bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım 2 aylık bebeğim uyumuyor neden 2 aylık bebeğim var uyumuyor ne yapmalıyım 2 aylık bebeğimiz uyumuyor 2 yaşındaki bebeğim uyumuyor 20 gunluk bebegim uyumuyor 3 5 aylık bebeğim uyumuyor 3 aylik bebegim m uyumuyor 3 aylik bebegim uyumuyor 3 aylık bebeğim geceleri uyumuyor 3 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 3 aylık bebeğim gündüzleri uyumuyor 3 aylık bebeğim uyumuyor 3 aylık bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım 3 buçuk aylık bebeğim uyumuyor 3 haftalık bebeğim uyumuyor 4 5 aylık bebeğim uyumuyor 4 aylik bebegim uyumuyor 4 aylık bebeğim gece uyumuyor 4 aylık bebeğim gündüzleri uyumuyor 4 aylık bebeğim sallamadan uyumuyor 4 aylık bebeğim sallanmadan uyumuyor 4 aylık bebeğim uyumuyor 4 aylık bebeğim var uyumuyor 4 buçuk aylık bebeğim uyumuyor 4 günlük bebeğim uyumuyor 4 haftalık bebeğim uyumuyor 5 aylik bebegim uyumuyor 5 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 5 aylık bebeğim gündüzleri uyumuyor 5 aylık bebeğim uyumuyor 5 buçuk aylık bebeğim uyumuyor 5 günlük bebeğim uyumuyor 5 haftalık bebeğim uyumuyor 6 5 aylık bebeğim uyumuyor 6 aylik bebegim uyumuyor 6 aylık bebeğim gündüzleri uyumuyor 6 aylık bebeğim sallamadan uyumuyor 6 aylık bebeğim uyumuyor 6 haftalık bebeğim uyumuyor 7 aylık bebeğim emmeden uyumuyor 7 aylık bebeğim geceleri uyumuyor 7 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 7 aylık bebeğim neden uyumuyor 7 aylık bebeğim uyumuyor 7 buçuk aylık bebeğim uyumuyor 7 haftalık bebeğim uyumuyor 8 5 aylık bebeğim uyumuyor 8 aylik bebegim uyumuyor 8 aylık bebeğim bensiz uyumuyor 8 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 8 aylık bebeğim neden uyumuyor 8 aylık bebeğim sallamadan uyumuyor 8 aylık bebeğim uyumuyor 8 günlük bebeğim uyumuyor 9 aylik bebegim sallanmadan uyumuyor 9 aylik bebegim uyumuyor 9 aylik bebegim yataginda uyumuyor 9 aylık bebeğim gündüz uyumuyor 9 aylık bebeğim hala uyumuyor 9 aylık bebeğim neden uyumuyor 9 aylık bebeğim sallamadan uyumuyor 9 aylık bebeğim uyumuyor bebegim 8 saattir uyumuyor bebegim dis cikariyor uyumuyor bebegim gece uyumuyor dua bebegim gece uyumuyor kadınlar kulübü bebegim hic uyumuyor hep agliyor bebegim huzursuz uyuyor bebegim kendi uyumuyor bebegim memede uyuyor bebegim oglen uyumuyor bebegim rahat uyumuyor bebegim tek basina uyumuyor bebegim uyumuyor cok yorgunum bebegim uyumuyor hangi duayi okumaliyim bebegim uyumuyor hep agliyor bebegim uyumuyor yemiyor bebegim uzun uyuyor bebegim yatakta uyumuyor bebegim öksürükten uyumuyor bebek babasız uyumuyor bebek uyumuyor ağlıyor bebek uyumuyor dua bebek uyumuyor uzman tv bebek yatakta uyumuyor bebeğim 2 gündür uyumuyor bebeğim 3 gecedir uyumuyor bebeğim 3 gündür uyumuyor bebeğim 5 saattir uyumuyor bebeğim 6 saattir uyumuyor bebeğim 8 aylık gece uyumuyor bebeğim akşamları uyumuyor bebeğim artık uyumuyor bebeğim açlıktan uyumuyor bebeğim ağlamadan uyumuyor bebeğim bakıcıda uyumuyor bebeğim ben olmadan uyumuyor bebeğim bensiz uyumuyor bebeğim beşiğinde uyumuyor bebeğim bi türlü uyumuyor bebeğim bir türlü uyumuyor bebeğim dalarak uyumuyor bebeğim dalgın uyumuyor bebeğim deliksiz uyumuyor bebeğim derin uyumuyor bebeğim doğduğundan beri uyumuyor bebeğim düzenli uyumuyor bebeğim dışarıda uyumuyor bebeğim elimi tutmadan uyumuyor bebeğim emerek uyuyor bebeğim emerken uyuyor bebeğim emmeden uyumuyor bebeğim emmeden uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim emziksiz uyumuyor bebeğim erken uyumuyor bebeğim evde uyumuyor bebeğim fazla uyuyor bebeğim gazdan uyumuyor bebeğim gece uyanıyor ve uyumuyor bebeğim gece uyumuyor bebeğim gece uyumuyor gündüz uyuyor bebeğim gece uyumuyor uzman tv bebeğim geceleri uyumuyor ağlıyor bebeğim geceleri uyumuyor uzman tv bebeğim grip oldu uyumuyor bebeğim gündüz uyumuyor bebeğim gündüz uyumuyor forum bebeğim gündüz uyumuyor merhaba bebeğim gündüz uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim gündüz uyumuyor uzman tv bebeğim gündüzleri uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim hasta uyuyor bebeğim hiç uyumuyor bebeğim hiç uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim hiç uyumuyor neden acaba bebeğim hiç uyumuyor sürekli emmek istiyor bebeğim hiçbir şekilde uyumuyor bebeğim huzurlu uyumuyor bebeğim huzursuz ve uyumuyor bebeğim kendi başına uyumuyor bebeğim kendi kendine uyumuyor bebeğim kendi odasında uyumuyor bebeğim kendisi uyumuyor bebeğim kesintisiz uyuyor bebeğim kolik uyumuyor bebeğim kundaklamadan uyumuyor bebeğim kundaksız uyumuyor bebeğim kusuyor uyumuyor bebeğim kusuyor ve uyumuyor bebeğim memesiz uyumuyor bebeğim misafirlikte uyumuyor bebeğim müziksiz uyumuyor bebeğim nazardan uyumuyor bebeğim odasında uyumuyor bebeğim saatlerce uyumuyor bebeğim saatlerdir uyumuyor bebeğim sabahları uyumuyor bebeğim sabahtan beri uyumuyor bebeğim sallamadan uyumuyor bebeğim sallamadan uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim sallanmadan uyumuyor bebeğim sesli ortamda uyumuyor bebeğim seste uyumuyor bebeğim sırtüstü uyumuyor bebeğim uyku uyumuyor bebeğim uykusu var uyumuyor bebeğim uyumuyor bebeğim uyumuyor 7 aylık bebeğim uyumuyor ama ağlamıyor bebeğim uyumuyor anason bebeğim uyumuyor açmı bebeğim uyumuyor ağlıyor bebeğim uyumuyor beslenmesi bebeğim uyumuyor bitkisel bebeğim uyumuyor diş çıkarıyor bebeğim uyumuyor dua bebeğim uyumuyor emmiyor bebeğim uyumuyor ilaç bebeğim uyumuyor kadınlar kulübü bebeğim uyumuyor nasıl uyutabilirim bebeğim uyumuyor nasıl uyutmalıyım bebeğim uyumuyor ne verebilirim bebeğim uyumuyor ne vermeliyim bebeğim uyumuyor ne yapabilirim bebeğim uyumuyor ne yapmalı bebeğim uyumuyor ne yapmam lazım bebeğim uyumuyor neden bebeğim uyumuyor neden uzmantv bebeğim uyumuyor nelerdir bebeğim uyumuyor oyunu oyna bebeğim uyumuyor sürekli ağlıyor bebeğim uyumuyor sürekli emmek istiyor bebeğim uyumuyor uzman tv bebeğim uyumuyor ve ağlıyor bebeğim uyumuyor ve çok ağlıyor bebeğim uyumuyor yardım bebeğim uyumuyor çok ağlıyor bebeğim uyuyor emmiyor bebeğim yalnız uyumuyor bebeğim yarım saatten fazla uyumuyor bebeğim yatağında uyumuyor bebeğim yerinde uyumuyor bebeğim yeterince uyumuyor bebeğim çok uyuyor bebeğim öğlen uykusu uyumuyor bebeğim öğlen uyumuyor hangi bebeğim gündüz uyumuyor iyi imdat bebeğim uyumuyor prematüre bebeğim uyumuyor 1 aylık bebeğim neden uyumuyor 2 aylık bebeğim neden uyumuyor 4 aylık bebeğim neden uyumuyor 7 aylık bebeğim neden uyumuyor 8 aylık bebeğim neden uyumuyor 9 aylık bebeğim neden uyumuyor bebegim uyumuyor hangi duayi okumaliyim bebeğim geceleri neden uyumuyor bebeğim gündüz neden uyumuyor bebeğim hiç uyumuyor neden acaba bebeğim ne yapsam uyumuyor bebeğim neden gece uyumuyor bebeğim neden gündüz uyumuyor bebeğim neden uyumuyor bebeğim niye uyumuyor bebeğim uyumuyor nasıl uyutabilirim bebeğim uyumuyor nasıl uyutmalıyım bebeğim uyumuyor ne vermeliyim bebeğim uyumuyor ne yapmalı bebeğim uyumuyor ne yapmalıyım bebeğim uyumuyor neden uzmantv hangi bebeğim gündüz uyumuyor iyi ne yaptıysam bebeğim uyumuyor yenidoğan bebeğim neden uyumuyor 0-3 ay bebek uykusu 0-3 aylık bebek uykusu 1 aylık bebek uykusu 1 aylık bebek uykusuzluk 1 aylık bebeğin uykusu 1 haftalık bebek uykusu 1 haftalık bebeğin uykusu 1 yaş bebek uykusu 1 yaş bebek uykusuzluğu 1 yaşındaki bebek uykusu 1 yaşındaki bebeklerin uykusu 1 yaşındaki bebeğin uykusu 10 aylık bebek uykusu 10 aylık bebek uykusu uzman tv 11 aylık bebek uykusu 15 aylik bebek uykusu 2 aylık bebek uykusu 2 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 2 aylık bebek uykusu uzman tv 2 aylık bebek uykusunda neden ağlar 2 aylık bebek uykusuz 2 aylık bebek uykusuzluğu 2 aylık bebeğin uykusu nasıl olmalı 2 haftalık bebek uykusu 2 yaşında bebek uykusu 2. ayda bebek uykusu 3 aylık bebek uykusu 3 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 3 aylık bebek uykusu uzman tv 3 aylık bebek uykusunda neden ağlar 3 aylık bebek uykusuzluk 3 haftalık bebek uykusu 3 yaş bebek uykusu 3. ayında bebek uykusu 3.ay bebek uykusu 3.ayda bebek uykusu 4 aylık bebek uykusu 4 aylık bebek uykusu kadınlar kulübü 4 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 4 aylık bebek uykusu uzman tv 4 aylık bebek uykusunda öldü 4 aylık bebek uykusuzluğu 4 buçuk aylık bebek uykusu 4. ay bebek uykusu 5 aylık bebek uykusu 5 aylık bebek uykusu uzman tv 5 aylık bebek uykusunda neden ağlar 5 aylık bebek uykusuz 5 aylık bebeğin uykusu 5 buçuk aylık bebek uykusu 5 haftalık bebek uykusu 5.ayda bebek uykusu 5.ayda bebeğin uykusu 5.ayında bebek uykusu 6 aylık bebek uykusu 6 aylık bebek uykusu kadınlar kulübü 6 aylık bebek uykusu uzman tv 6 aylık bebek uykusunda ağlıyor 6 aylık bebek uykusunda neden ağlar 6 aylık bebek uykusuzluğu 6 aylık bebeğin uykusu nasıl olmalı 6 haftalık bebek uykusu 6.ay bebek uykusu 6.ayda bebek uykusu 6aylık bebek uykusu 7 5 aylık bebek uykusu 7 aylık bebek uykusu 7 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 7 aylık bebek uykusu uzman tv 7 aylık bebek uykusunda neden ağlar 7 aylık bebek uykusuzluk 7 aylık bebek uykusuzluğu 7 aylık bebeklerin uykusu 7 haftalık bebek uykusu 7.ayda bebek uykusu 8 aylik bebek uykusu 8 aylık bebek uykusu 8 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 8 aylık bebek uykusu uzman tv 8 aylık bebek uykusunda dönüyor 8 aylık bebek uykusuzluk 8 buçuk aylık bebek uykusu 9 aylik bebek uykusu 9 aylik bebeklerin uykusu 9 aylık bebek uykusu 9 aylık bebek uykusu kaç saat olmalı 9 aylık bebek uykusu nasıl olmalı 9 aylık bebek uykusu uzman 9 aylık bebek uykusu uzman tv 9 aylık bebek uykusuzluk 9 aylık bebeğin uykusu nasıl olur 9.ayda bebek uykusu 9.ayında bebek uykusu baby boum uyku tulumu baby boum uyku tulumu kullananlar baby cocco uyku seti baby fehn uyku arkadaşı baby jem uyku seti baby jem uyku tulumu baby jem uyku tulumu kullananlar baby jem uyku yastığı baby lesto uyku seti bebek arabası uyku tulumu bebek beyaz uyku seti bebek beşik uyku seti bebek beşik uyku seti 60x120 bebek beşikleri uyku setleri bebek bitkisel uyku ilacı bebek fazla uyku bebek ninnileri uykudan uyanmış bebek odası uyku seti bebek odası uyku seti perde takımı bebek odası uyku setleri bebek organik uyku seti bebek rahat uyku bebek reflüsü uyku bebek rem uykusu bebek ucuz uyku seti bebek uyku apnesi bebek uyku arkadaşı bebek uyku cay bebek uyku cayi bebek uyku cd bebek uyku cizelgesi bebek uyku duası bebek uyku duzeni olusturma bebek uyku düzeni bebek uyku düzeni 1 yaş bebek uyku düzeni nasıl olmalı bebek uyku düzeni nasıl oluşturulur bebek uyku düzeni nasıl sağlanır bebek uyku emzik bebek uyku evreleri bebek uyku eğitim bebek uyku eğitim merkezi bebek uyku eğitimi bebek uyku eğitimi ankara bebek uyku eğitimi ferber bebek uyku eğitimi kitap bebek uyku ferber bebek uyku filmleri bebek uyku fitil bebek uyku fitili bebek uyku fon müzikleri bebek uyku fön sesi bebek uyku göz bandı bebek uyku gözlüğü bebek uyku hamakları bebek uyku hazırlığı bebek uyku hazırlığı oyunu bebek uyku hikayeleri bebek uyku ilacı bebek uyku koltuğu bebek uyku koçu bebek uyku lavanta bebek uyku masallari bebek uyku minderi bebek uyku muzıgı 2 saatlık bebek uyku müzikleri bebek uyku müzikleri dandini bebek uyku müzikleri dinle bebek uyku müzikleri indir bebek uyku müzikleri indir mp3 bebek uyku müzikleri mozart bebek uyku müziği dinle bebek uyku müziği indir bebek uyku ninnileri bebek uyku ninnileri dinle bebek uyku oyuncakları bebek uyku oyunları bebek uyku pedagog bebek uyku pedi bebek uyku periyotları bebek uyku pozisyonları bebek uyku pozisyonu bebek uyku problemi bebek uyku problemleri bebek uyku programı bebek uyku projektör bebek uyku puseti bebek uyku rehberi bebek uyku rejimi bebek uyku rezene bebek uyku rutini bebek uyku rutinleri bebek uyku saatleri bebek uyku saatleri tablosu bebek uyku seti 10 parça bebek uyku seti 60x120 bebek uyku seti 70x110 bebek uyku seti 70x120 bebek uyku seti 70x130 bebek uyku seti 70x140 bebek uyku seti 8 parça bebek uyku seti 80x130 bebek uyku seti 80x140 bebek uyku seti belis bebek uyku seti beşiktaş bebek uyku seti fiyatları bebek uyku seti joker bebek uyku seti lila bebek uyku seti linens bebek uyku seti markaları bebek uyku seti modelleri bebek uyku seti ozdilek bebek uyku seti taç bebek uyku seti ölçüleri bebek uyku seti ümraniye bebek uyku seti üreticileri bebek uyku setleri bebek uyku setleri 2014 bebek uyku setleri 2015 bebek uyku setleri 60x120 bebek uyku setleri 70x130 bebek uyku setleri 80x140 bebek uyku setleri bellona bebek uyku setleri linens bebek uyku setleri oyun parkı bebek uyku setleri çilek bebek uyku setleri özdilek bebek uyku tulumu bebek uyku tulumu 1 tog bebek uyku tulumu 1 yaş bebek uyku tulumu 100 pamuk bebek uyku tulumu 18 ay bebek uyku tulumu 2 yaş bebek uyku tulumu 2.5 tog bebek uyku tulumu 3 yaş bebek uyku tulumu 6 yaş bebek uyku tulumu chicco bebek uyku tulumu civil bebek uyku tulumu fiyatları bebek uyku tulumu joker bebek uyku tulumu kadınlar kulübü bebek uyku tulumu kışlık bebek uyku tulumu lcw bebek uyku tulumu modelleri bebek uyku tulumu mothercare bebek uyku tulumu nasıl kullanılır bebek uyku tulumu tavsiye bebek uyku tulumu ucuz bebek uyku tulumu örgü anlatımlı bebek uyku vakitleri bebek uyku vakti oyunu bebek uyku vakti oyunu oyna bebek uyku videoları bebek uyku yapan bitkiler bebek uyku yardımcısı bebek uyku yastığı bebek uyku yatakları bebek uyku yatağı bebek uyku yatir kaldir bebek uyku yorganı bebek uyku youtube bebek uyku yöntemi bebek uyku yöntemleri bebek uyku zamanları bebek uyku zamanı oyunu bebek uyku çayı bebek uyku ürünleri bebek uyku ılacları bebek uyku ılacı bebek uyku ışık bebek uyku şapkası bebek uyku şarkı bebek uyku şarkıları bebek uyku şarkıları dinle bebek uyku şurubu bebek uyku şurubu zararları bebek uyku şurupları bebek uykuda agliyor bebek uykuda emiyor bebek uykuda hareketlilik bebek uykuda huzursuzluk bebek uykuda korkunca okunacak dua bebek uykuda korkuyor bebek uykuda neden ağlar bebek uykuda neden inler bebek uykuda neden sıçrar bebek uykuda ıkınıyor bebek uykudan ağlayarak uyanıyorsa bebek uykudan korkarak uyanıyor bebek uykudan uyandı bebek uykudan uyandı nenni bebek uykudan uyanmış dinle bebek uykusu bebek uykusu dua bebek uykusu ekşi bebek uykusu gelince ne yapar bebek uykusu gelince neden ağlar bebek uykusu getiren müzikler bebek uykusu hakkında bebek uykusu hakkında bilgi bebek uykusu icin ilac bebek uykusu için dua bebek uykusu için müzik bebek uykusu için okunacak dua bebek uykusu için çay bebek uykusu kadınlar kulübü bebek uykusu kaç saat bebek uykusu kaç saat olmalı bebek uykusu kenan ışık bebek uykusu nasıl düzene sokulur bebek uykusu nasıl düzenlenir bebek uykusu nasıl olmalı bebek uykusu ne zaman düzene girer bebek uykusu olduğu halde neden uyumaz bebek uykusu tiyatro bebek uykusu şarkısı bebek uykusu şiirleri bebek uykusu.com bebek uykusuna ne iyi gelir bebek uykusunda ağlıyor bebek uykusunda neden ağlar bebek uykusunda neden inler bebek uykusunda neden irkilir bebek uykusunda neden iç çeker bebek uykusunda neden sıçrar bebek uykusuz geceler bebek uykusuzluk bebek uykusuzluk nedenleri bebek uykusuzluğu için dua bebek uykusuzluğu için eleme yöntemi bebek uykusuzluğuna bitkisel çözüm bebek uykusuzluğuna dua bebek uykusuzluğuna çözüm bebek uykuya dalamıyor bebek uykuya dalamıyorsa bebek uykuya dalma problemi bebek uykuya geçemiyor bebek uykuya hazırlık oyunu bebek uykuya neden dalamaz bebek ve uyku bebek ve uyku düzeni bebek ve uyku sinem bebek örgü uyku tulumları bebek örgü uyku tulumu modelleri bebek ıcın uyku duası bebek ıcın uyku setı bebek ıcın uyku tulumu bebekler rahat uyku bebekler uykusu gelince ne yapar bebekler öğle uykusunu ne zaman bırakır bebekler ıcın uyku duası bebeklerin uyku ihtiyacı bebeklerin uyku rejimi bebeklerin uyku ve beslenme düzeni bebeklerin uyku ve yemek saatleri bebeklerin uykuda ağlama nedenleri bebeklerin uykuda ağlaması bebeklerin uykuda ciglik atmasi bebeklerin uykuda cikardigi sesler bebeklerin uykuda irkilmesi bebeklerin uykuda iç çekmesi bebeklerin uykuda öksürmesi bebeklerin uykudan ağlayarak uyanması bebeklerin uykusu geldiği nasıl anlaşılır bebeklerin uykusu hangi ayda düzene girer bebeklerin uykusu kaçıncı ayda düzene girer bebeği uykuya alıştırmak bebeğin uykuda inlemesi bebeğin uykuda ıkınması bebeğin uykusu 7 günde nasıl düzene sokulur bebeğin uykusu geldiği nasıl anlaşılır bebeğin uykusu geldiğini nasıl anlarız bebeğin uykusu var ama uyumuyor bebeğin uykusu şiiri e bebek uyku arkadaşı e bebek uyku arkadaşı kuzu e bebek uyku seti e bebek uyku tulumu e bebek uyku tulumu fiyatlari e bebek uyku yastığı uzman tv bebek uykusu örgü bebek uyku tulumları örgü bebek uyku tulumu anlatımlı örgü bebek uyku tulumu yapılışı 6 aylık bebek uykusunda neden ağlar anne karnında bebek uykusu bebek kaç aylıkken uykusu düzene girer bebek nasıl uykuya dalar bebek neden uykuda emer bebek neden uykusunda aglar bebek neden uykuya dalamaz bebek neden uykuya direnir bebek uykusu kaç saat bebek uykusu kaç saat olmalı bebek uykusu nasıl düzene sokulur bebek uykusu nasıl düzenlenir bebek uykusu nasıl olmalı bebek uykusu ne zaman düzene girer bebek uykusuna ne iyi gelir bebek uykusunda neden inler bebek uykusunda neden iç çeker bebek uykusunda neden korkar bebek uykusunda neden sıçrar bebekler nasıl uykuya alıştırılır bebekler neden uykuda güler bebekler neden uykudan ağlayarak uyanır bebekler neden uykusunda ağlar bebekler neden uykusunda guler bebekler neden uykusunda korkar bebekler neden uykusunda sıçrar bebekler neden uykuya zor dalar hangi bebek uyku seti hangi bebek uyku tulumu uykusu gelen bebek neden ağlar uykusu gelen bebek neden uyumaz uykusu olan bebek neden uyumaz yeni doğan bebek uykusunda neden güler

“Yukarıda yeralan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.”

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.

bebek beslenmesi iştahsızlık

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz