fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Bakımı Bebek oyuncaklarının temizliği

Bebek oyuncaklarının temizliği

0
Bebek oyuncaklarının temizliği... Bebeklerin sağlığı için bebek oyuncaklarının sık sık ve düzenli temizlenmesi çok önemlidir.

Bebeklerimizin bütün gün elinden, ağzından düşmeyen oyuncaklarımızın temizliği , özellikle günümüzde artan hastalıklardan sonra daha da önemli. Bebeklerin sık sık ağızlarına götürdükleri oyuncakları ile favori oyuncakları ve uyku arkadaşlarının düzenli temizliği çok önemli. Corona salgını hepimize bulaşmayı, temasla kirlenmeyi ve dolayısıyla temizliğin genel sağlığımızın üzerindeki önemini öğretti.

Çocuklarımızın oyuncaklarını temiz tutarak mikrop ve hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz.
Öncelikle, oyuncak temizliğinde kimyasal ve alerji yapabilecek ürünler ve deterjan kullanılmamalıdır.

Oyuncaklar üzerindeki yağı, kiri, mikropları temizlemek için kullandığı oyuncakları ılık beyaz sabunlu suyla silip, durulamanız, kurulamanız yeterli olacaktır.
Oyuncakların temizliğinde kimyasal temizleyiciler bebeğe zarar verebilir, alerjiye neden olabilir aynı zamanca oyuncağın rengini ve yapısını bozabilir. Bebeklerinizin oyuncaklarını sirkeli, karbonatlı su ile de silebilirsiniz.

Çocuğunuzun peluş ve tüylü oyuncakları varsa yıkama torbası kullanarak kimyasal deterjan kullanmadan çamaşır makinesi veya elde yıkayabilirsiniz.

Isıya dayanıklı küçük oyuncakları, diş kaşıyıcıları, ek gıda döneminde beslenme araçlarını sıcak suda 8,10 dakika bekleterek veya gene kimyasal kullanmadan bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.(bulaşık makinesinde parlatıcı, tuz olmamasına dikkat edin, sadece doğal ürünler kullanın)

Diş kaşıyıcılar gibi bebeğinizin sık sık ağzına götürdüğü oyuncakları, ek gıda döneminde beslenme araçlarını biberon temizleyicisi ile temizleyebilirsiniz. (Diğer küçük veya plastik oyuncakları da.. )

Pilli, tuşlu oyuncakların aralarında biriken kiri ve tozu pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz.
Oyun hamurlarının temizlenmesi zordur, bir süre sonra değiştirmeniz gerekir.

Oyuncakların içinde su (özellikle sıcak su) kalmamasına ve iyice kuruduğuna dikkat edilmelidir. Bebeğinizin banyo oyuncaklarının içerisinde su kalmamalıdır. Bu oyuncakların içerisinde biriken sularda gelişen son derece tehlikeli bakteriler yaşayıp çoğalabilir. Banyo oyuncağı seçerken içerisinde su birikecek bir yapıda olmamalarına dikkat edin.

Yıkanan oyuncaklar, banyo gibi nemli ortamlarda bakteri ürememesi için kurutulmamalı, zor durumda kalmadıkça peluş oyuncaklar için kurutma makinesi kullanılmamalı, doğal kurumaya bırakılmalıdır.

Oyuncakları koyduğunuz sepet ve kutuların temizliğide aynı şekilde yapılmalıdır.
Tabi ki oyuncakların bulunduğu yüzeyin ve yer matının temizliğine de çok dikkat edilmelidir.

Büyük oyuncakları belli bir rutinde temizleyebilirsiniz ama bebeğinizin sık sık ağzına götürdüğü ve favori oyuncaklarını günlük temizliğini yapmamız çok daha saglıklı olur.

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz