Bebekler çiğnemeye nasıl alıştırılır?

0
Bebekler çiğnemeye nasıl alıştırılır? Bebeklerin çiğnemeye alıştırılması için öncelikle bebek diş kaşıyıcılarına ve ek gıda denemelerine ilk başladığınız andan itibaren pütür içeren meyve suları, sebze çorbalarına ihtiyacınız var.

Bebeklerin çiğnemeye alıştırılması için öncelikle bebek diş kaşıyıcılarına ve ek gıda denemelerine ilk başladığınız andan itibaren pütür içeren meyve suları, sebze çorbalarına ihtiyacınız var. Bebeğin ilk tattığı meyve/sebze suyu homojen bir sıvı değil, hafif pütürlü bir dokuya sahip olmalıdır. Ek gıdaya geçişte doktorunuzun önerilerini dikkatle dinleyin ve uygulayın. Bebek ağzına gelen pütürler sayesinde çiğnemeyi öğrenir.

Günümüzün blender bebekleri pürüzsüz, macun kıvamındaki yiyeceklerle çiğnemeyi öğrenemiyor. Ağızlarına verilen bu pürüzsüz mamaları hemen yutarken, ağızlarına gelen en ufak pütürle öğürüp yemeği çıkarabiliyor.

Bebeklerin çiğnemeye alıştırılması hafife aldığımız veya üzerinde fazla düşünmediğimiz bebek gelişimi konularından. Bebeklerimizi besleme zamanı geldiğinde onların nasıl çiğneyeceklerini bileceklerini varsayıyoruz. Birçok bebek için durum kesinlikle böyle olsa da, her bebek için geçerli değil. Bazı bebeklerin yiyeceklerle ve gıdaları çiğnemekle ilgileri yokmuş gibi görünüyor veya o yemek dillerine çarptığında ne yapmaları gerektiğini anlayamıyorlar.

Bazen gerekli olan tek şey biraz alıştırmadır, çünkü kimi zamanlarda bu bir engele dönüşür ve bebek günün her saati sütlerini emmeye devam etmek veya püre haline getirilmiş bebek mamasını bütün olarak yutmak isteyecektir.

Ancak çiğneme bebekler ve küçük çocuklar için önemlidir. Ve tıpkı yürümek ve konuşmak gibi, bebeğinize nasıl çiğneneceğini öğretebilirsiniz!

Ya Bebeğimin Çiğnediğini Görmezsem?

Bebeğinizin çiğnediğini görmezseniz paniğe kapılmayın. Özellikle 38 hafta veya daha erken doğan bebeklerin gerçekten biraz daha fazla zamana ihtiyaçları olabilir.

Ayrıca, yemek yerken bebeğinizi yakından izlediğinizden emin olmak isteyeceksiniz çünkü minik ağızlarının içindeki küçük çalışmaları gözden kaçırmak gerçekten çok kolay olabilir. Ayrıca, muhtemelen bebek maması ile hiç çiğneme görmeyeceksiniz (hele de pürüzsüz homojen bir mama ile çiğneme görmeniz mümkün değil).

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda bebeğinizin sık sık oyuncakları ve diş kaşıyıcılarını çiğnediğini görürsünüz. Bebeğinizin çiğnemeye başlamasına nasıl yardım edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin…

Bebek Ne Zaman Çiğnemeye Başlamalıdır?

Bebekler 4-6 aylıkken ellerini, oyuncaklarını ve diş kaşıyıcılarını çiğnemeye başlarlar. Bu dönemde, tipik olarak, bebekler her şeyi ağızlarına koyma konusunda takıntılı hale gelirler. Ebeveynler için biraz stresli bir zaman çünkü yerde buldukları o iğrenç tüylü şey veya köpek maması arasında ayrım yapmayacaklar.

Ama bu yaşta dünyayı ağızlarından böyle keşfediyorlar!

Oyuncakları ağızlarına koyduklarında, muhtemelen onu bir yandan diğer yana hareket ettirdiklerini ve ısırdıklarını göreceksiniz. Bu şekilde çiğneme konusunda çok alıştırma yapacaklar, böylece 7-8 aylık olduklarında öğünlerde bazı gerçek yiyecekleri çiğnemeye başlamaya hazır hale gelecekler.

Tıpkı herhangi bir dönüm noktasında olduğu gibi, bebeklerin biraz daha zamana ihtiyacı olması tamamen normaldir. Bütün çiğneme olayını çözdükleri zaman 9 veya 10. aya kadar olmayabilir. Ancak, 11 ay olduklarında çiğneme ve sofra yiyeceklerini yemeye başladıklarını gözleriz.

Bebeğiniz diş kaşıyıcıları ve oyuncaklar üzerinde çiğneme alıştırması yaptıysa, 8 ila 11 ay arasında içgüdüsel olarak nasıl çiğneneceğini bildikleri bir zaman aralığı vardır. 12 ay veya daha sonra hala çiğnemeye başlamamışlarsa asla çiğnemeyecekleri anlamına gelmez, ancak daha doğrudan öğretim alacaktır. Aşağıdaki ipuçlarının daha da kritik olacağı yer burasıdır!

Bebeklerimizi ek gıda ile tanıştırdığımız dönemde pütürlü gıdalar hazırlamak ve ellerine tutabilecekleri finger food / parmak gıdalar vermek son derece önemli.

Bebekler, katıları çiğnemeyi öğrenmenin erken aşamalarında, yiyecekleri parçalamak için çoğunlukla dillerine ve diş etlerine güvenirler. Bebekler, genellikle 10-16 aylıkken, bazen de 2 yaşına kadar ilk azı dişlerini çıktıklarında dişlerini çiğnemek için kullanmaya başlarlar. Bebekler püre gibi katı yiyecekleri yemeye başladıklarında çeneleriyle çiğneme hareketini taklit edeceklerdir; Parmağınızı ağızlarına sokar ve alt çenelerine hafifçe bastırırsanız, bu basınca karşı içgüdüsel olarak ısırırlar.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Bebeğe Çiğnemeyi Öğretmek İçin 5 İpucu

Bu ipuçları, bebeğinizin çiğnemeyi öğrenmesi için temel oluşturacak ve yardımcı olacaktır. Proaktif bir yaklaşım benimsemek ve bebeğinizin sofra yiyecekleri yemeye sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olmak istiyorsanız veya bebeğiniz ya da yürümeye başlayan çocuk henüz çiğnemediğinden endişeleriniz artıyorsa, bir beslenme terapisine uğrayın, danışın

  • Diş Kaşıyıcıları ve Oyuncakları Kullanın: Az önce öğrendiğiniz gibi, bebeklerin diş kaşıyıcıları ve oyuncakları çiğnerken yaptığı tüm alıştırmalar önemlidir. Sonunda yiyecekleri çiğneyerek yemeleri için zemin hazırlıyor. Ancak bazı bebekler bu adımı atlar. Bazı bebekler oyuncakları ağızlarına götürdüğünde hissettiklerinden ve bu deneyimden hoşlanmadıkları için objeleri ağızlarına götürmekten kaçınabilir. Sebebin bu olduğundan şüpheleniyorsanız, gıda ile ilgili duyusal sorunlar hakkında daha fazla bilgi edinin. (Örnek vermek gerekirse, ben yumurtanın beyazına ağzımın içine sokamıyorum bile 🙁 Bebeğinizin de böyle bir duyusal sorunu olabilir, yumurtanın beyazını düşünmek bile midemi bulandırıyor)
    Bazı bebekler yorucu ve zor olduğu için diş kaşıyıcılardan kaçınır. Bu durumda, muhtemelen oral motor becerilerinden kaynaklanmaktadır.

Gene de bazı bebekler diş kaşıyıcıları kullanmazlar çünkü sadece ilgilenmezler. Sebebi ne olursa olsun, diş kaşıyıcıları çiğnemeyi sık sık teşvik etmeniz ve göstermeniz önemlidir.

Diş kaşıyıcıyı ağızlarına götürmenize izin verirlerse veya bebek mamasını seviyorlarsa, diş kaşıyıcının bir kısmını yalamaları için bebek mamasına daldırabilirsiniz! Farklı diş kaşıyıcı ve oyuncak stilleri deneyin, bir ton var. Bu benim favorilerim her zaman kolay temizlenebilir ve steril edilebilir olanlar elbette.

  • Büyük Gıdalar Üzerinde Pratik Yapın: Bebeğiniz diş kaşıyıcı ile ilgilenmiyorsa, başka bir seçenek de yiyemediği koparamadığı ama ağzına alabildiği büyük gıda parçaları kullanmaktır. Bütün, soyulmuş bir havuç veya uzun bir kereviz sapı düşünün. Yine, bunları bebek mamasına batırabilir veya bebeğinizin keşfetmesine izin verebilirsiniz.

Bu büyük yiyecekleri mama sandalyesinde otururken, yemek yerken kullanın! Bebeğinizin zaten dişleri varsa, bu gıdaları koparamayacağından emin olun, ancak yapabiliyorsa bu adımı atlamanız gerekecek çünkü henüz böyle sert yiyecekleri çiğneyip yutma becerisine henüz sahip değiller.

  • Yemek yediğinizi, çiğnediğinizi gösterin: Bebeğiniz yemek yerken, sadece bebek maması bile olsa…, yemek zamanlarınızı kendi yemek zamanınızla aynı zamana getirebiliyorsanız, bu çiğnemeyi öğretmek için çok güzel bir fırsat. Bebekler, çocuklar birlikte geçirilen yemek zamanında çok şey öğreniyorlar.

Zaten, siz bebeğinizle birlikte oturup yemek yerken, siz farketmeseniz dahi bebeğiniz sizi izliyor. Nasıl çiğnediğinizi görüyor ve sizi taklit etmek istiyor. Onlara nasıl çiğneneceklerini gerçekten göstermek için, bir seferde bir parça yiyeceği ağzınıza koymak ve onlar için çarpıcı göz alıcı biçimde çiğnemek isteyeceksiniz – ağzınız açık –.

Evet, iğrenç olduğunu biliyorum ama izleyenleri umursamayın, bebeğinize çiğnemeyi öğretiyorsunuz!

  • Diş Etlerini/Dişlerini Fırçalayın: Çiğnemeyi teşvik etmek için en sevdiğim ipuçlarından biri, bebeğinizin veya küçük çocuğunuzun diş etlerini parmak diş fırçasıyla günde 2 kez fırçalamaya başlamaktır. Bu kulağa garip bir öneri gibi gelse de, ağızlarında başka bir şeye alışmalarına yardımcı olur ve dillerinde hareketi uyarır. Bebeğinizin alt çenesini aşağı doğru ittiğinizde ısırma refleksini harekete geçirirsiniz.

Dil hareketi çiğnemek için çok önemlidir ve çiğnemek için mücadele eden birçok çocuk dilini iyi hareket ettiremez.

Sert bir baskıyla yapılan bu fırçalama ayrıca ağzı daha fazla doku kabul etmeye hazırlar.

  • Onlara Doğru Besinleri Verin: Son olarak, yaklaşık 8 aylık olduklarında, bazı gerçek yiyecekleri denemenin zamanı gelmiştir. İçinde karışık parçalar bulunan sofra yemeklerine geçmek isteseniz de, bu birçok bebek için zor bir geçiştir, bazıları bu sofra yemeklerine ağzını kapar, bazıları kusar ve bazıları parçaları tükürür veya ağzında tutar.

Bunun yerine, ağıza kolayca eriyen mısır gevreği türü yiyeceklere odaklanmak isteyebilirsiniz. Bebek gevrekleri, krakerleri ile devam edin… Bir tane deneyin, işler yolunda gidince arkasını getirirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz