6 haftalık hamilelik | 2024

0
6 haftalık hamilelikte anne ve bebek Bebeğiniz 6 haftalıkken 6 ila 7 haftalık hamile olduğunuzda, kalbin olduğu yerde büyük bir şişkinlik ve nöral tüpün baş ucunda bir yumru vardır. Bu yumru bebeğin beyni ve başı olacak.

6 haftalık hamilelikte anne ve bebek

Bebeğiniz 6 haftalıkken

6 ila 7 haftalık hamile olduğunuzda, kalbin olduğu yerde büyük bir şişkinlik ve nöral tüpün baş ucunda bir yumru vardır. Bu yumru bebeğin beyni ve başı olacak.

Embriyo kavisli ve bir kuyruğa sahip ve biraz da küçük bir iribaş gibi görünüyor. Kalp bazen bu aşamada bir vajinal ultrason taramasında atarken görülebilir.

Gelişmekte olan kollar ve bacaklar küçük şişlikler (bacak tomurcukları) olarak görünür hale gelir. Başın yan tarafındaki küçük gamzeler kulak olur ve gözlerin olacağı yerde kalınlaşmalar olur.

Şimdiye kadar, embriyo ince bir şeffaf deri tabakası ile kaplanmıştır.

6 haftalık hamilelikte anne ve bebek Bebeğiniz 6 haftalıkken

sen 6 hafta hamileyken,

Sık idrara çıkma

Vücudunuz dışarıdan henüz değişmemiş olabilir, ancak her mide bulantısı veya şişkinlik hissettiğinizde ya da günün altıncı greyfurtuna daldığınızda, 6 haftalık hamile olduğunuzu hatırlayacaksınız – nasıl olur, çünkü asla greyfurt sevmezdiniz.

6 haftalık hamilelik ile ilgili başka bir ipucu?

Neredeyse hep banyodasın 🙂 Sık idrara çıkma, özellikle şu anda gerçekten ihtiyacınız olan uykuyu böldüğünde hiçbir hamile kadının hoşlanmadığı bir belirtidir. Ancak özellikle hamileliğin erken döneminde, en yaygın belirtilerden biridir.

6 haftalık hamilelikte Neden? Niye? Hep tuvaletteyim?

Birincisi, hamilelik hormonu hCG pelvik bölgenize kan akışının artmasına neden oluyor – artan cinsel zevk için iyi haber ama sinemada iki saatlik bir filme girip, filmin ilk yarısı tamamlanmadan tuvaletin seni çağırması hariç…

Sık idrara çıkmanın dahası, böbrekleriniz vücudunuzu atıklardan arındırma konusunda daha verimli hale geliyor. Buna, büyüyen rahminizin mesanenizi aşağı doğru bastırmaya başlaması ve idrar için daha az depolama alanı bırakması gerçeğini ekleyin ve mükemmel bir (çiş) fırtınanız olur. Neyse ki, bu basınç genellikle ikinci trimesterde rahim karın boşluğuna yükseldiğinde hafifler.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

İşte size kısa bir ipucu: Her seferinde mesanenizin tamamen boşaldığından emin olmak için çişinizi yaptığınızda, bacaklarınız yukarıda olsun ve öne doğru eğilin. Sonra, bittiğini düşündüğünde tekrar çişinizi yapın. Bu şekilde, banyoya daha az seyahate edebilirsiniz. Ancak tuvalet ziyaretlerinden kurtulmak için sıvıları kesmeye kalkışmayın – vücudunuzun sürekli bir sıvı kaynağına ihtiyacı var.

 

Hamilelikte Mide ekşimesi ve hazımsızlık

İşte o kadar da iyi olmayan bir haber – önümüzdeki dokuz ayı mide ekşimesi olmadan geçirme şansı neredeyse sıfır. Bunun nedeni, midenin üst kısmında bulunan ve genellikle sindirim sıvılarının birikmesini önleyen kas bandının gevşemesidir. Hamileliğinizde salgılanan bazı hormonlar bu kasın gevşemesine yol açar. Aman siz her ilaç önerene he, he diyin ama doktorunuzun önerisinin dışına çıkmayın.

Ama işte daha iyi haber: Turunçgiller ve domates gibi yiyeceklerden kaçınırsanız – ve evet, buna pizza ve makarna sosu da dahildir – belirtileri en aza indirebilirsiniz – yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun, öğünlerinizi aceleye getirmeyin ve vücudunuzu sıkan giysilerden kaçının. Yatmadan en az dört saat önce akşam yemeğini bitirmek ve uyurken başınızı bir yastıkta yüksekte tutmak da iyi bir fikirdir.

Gebelikte Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler gebelikte cinsel ilişki

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. 6 haftalık hamile, 6 haftalık gebelik All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz