Duyarsız Kalmayalım: Açlıktan çocuklar ölmeye devam ediyor

0

Körfez ülkelerine ‘kıtlık’ çağrısı

Duyarsız Kalmayalım
Duyarsız Kalmayalım

Dünya Gıda Programı, Somali’de kuraklığın yol açtığı kıtlığa yardım amacıyla başkent Mogadişu’ya havadan gıda sevkiyatına başladı.

Dünya Gıda Programı’nın Somali’ye gerçekleştirdiği ilk yardım operasyonu, çocuklara yönelik güçlendirilmiş besin içeren 14 tonluk kargodan oluşuyor.

Somali’nin yanı sıra komşu Etiyopya’ya ulaşacak yardımlar, buradan Somali’ye, hükümet yanlısı güçlerin elinde bulunan Gedo bölgesine nakledilecek.

BM YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
Ancak öngörülere göre gıda yardımı yeterli olmayacak. BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon geçtiğimiz günlerde Roma’da düzenlenen toplantıda, gıda yardımı yapacak ülkelerden 1,6 milyar dolar daha fazla kaynak ayırmalarını istedi.

Ban Ki-Moon, Körfez ülkelerinin liderlerine de Afrika’nın doğusundaki kıtlıktan etkilenen milyonlarca kişiye yapılan yardımı artırmaları çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri; Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin liderleriyle yaptığı görüşmelerde, BM’nin acil yardım fonu talebine cevap vermelerini istedi.

KÖYDEN KENTE GÖÇ DEVAM EDİYOR
Dünya Gıda Programı, İslamcı el-Şebab örgütünün kontrolü altında bulunan Somali’nin orta ve güney kesimlerinin çoğuna hâlâ erişemiyor. Gıda ve su bulma umuduyla aralarında çok sayıda çocuğun bulunduğu büyük bir nüfus Mogadişu’nun çevresindeki köylerden kente akın ediyor.

Afrika’nın doğusundaki kıtlık nedeniyle 11 milyonu aşkın kişinin acil yardıma ihtiyacı var. Çaresiz durumdaki on binlerce Somalili, komşu ülkeler Kenya ve Etiyopya’ya kaçmaya çalışıyor. Kenya hükümeti yetkilileri kampa erişimin açılacağı taahhüdünde bulunmasına rağmen; Uluslararası sağlık Örgütü Sınır Tanımayan Doktorlar, Kenya hükümetinin Somali’deki kıtlıktan kaçanların Kenya’daki kampa yerleşmesine izin vermediğini açıkladı.

Çocukların yüzde 30’unun yetersiz beslenmesi ve günde her 10 bin çocuktan dördünün ya da 10 bin yetişkinden ikisinin hayatını kaybetmesi, nüfusun günde 2100 kaloriden az besleniyor olması kıtlık ilanı için kriter olarak kabul ediliyor.

Afrika’nın doğusunda son 50 yılın en ağır kuraklığından 10 milyon kişinin etkilendiği ve kıtlığın en sert yaşandığı yerin Somali olduğu tahmin ediliyor.

27 Temmuz 2011 Ntvmsnbc

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz