Kardeşler arası kıskançlık

0
Bebek Gelişimi / Bebek Eğitimi | Kardeş kıskançlığı ve çatışmalarını önlemek için Anne-Babalara öneriler. Kardeş kıskançlığını ve çatışmalarını önlemenin püf noktaları. kardeş çatışmaları,kardeş kıskançlığı,yeni kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalı, kardeş kıskançlığı adem güneş, kardeş kıskançlığı belirtileri, 4 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı, kardeş kıskançlığı sabiha paktuna keskin, kardeş kıskançlığına çözüm, yeni kardeşi olan çocuğun psikolojisi, 2 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı.

Kardeşler arası çatışma ve kardeşler arası kıskançlık

Çocuklarımız ilk olarak aile ortamında sosyalleşir, iletişim kurar. Ebeveynlerle kurulan ilişki; benlik algısı, temel güven duygusunun oluşması gibi temel kişilik gelişimini destekler. Kardeşler arasındaki ilişki de sosyalleşme becerilerini geliştirir. Birden fazla çocuğu olan ailelerin  karşılaştığı bir durum vardır ki o da “Kardeşler Arası Çatışma”.

Kardeş sevgisi dünyada asla başka bir şeye değişilmez. Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken takındıkları yanlış tutumlar ve aileye yeni katılan bir minik kişinin, “misafir” olmadığının anlaşılması, kıskançlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor.

Üzerinde fazla durmadığımız ancak ileride kalıcı izler bırakabilecek kardeşler arasındaki anlaşmazlıkların en temel sebebi kıskançlık duygusudur. Ailenize yeni katılan bebekle birlikte evde tek başına hakimiyeti devam eden çocuk için, eve gelen bu yeni misafiri kabul etmek çok zor.  Kardeşler arasında denge sağlamak için çocuklara eşit davranmak, herşeyden 2şer adet benzer eşyalardan almaktan ziyade, adil hareket etmek, çocuğun yaşına göre ihtiyacını almak daha doğru bir yaklaşım. Kaldı ki, her çocuğun ihtiyacı birbirinden farklıdır. Kıskançlık, kimi zaman kişiyi motive edebilen bir duygu olsa da,  ancak kontrol altına alınan kıskançlık duygusu, kardeşler arasında pozitif yönde denge yaratabilir.

Kardeşler arası anlaşmazlıkların temel sebebi ‘kıskançlık

Kardeşler arası kıskançlığın ve çatışmanın cinsiyete göre farklılık gösterdiğinin söylenemez ancak klinik gözlemlere göre, farklı cinsteki kardeşlerin daha az çatıştığının tespit ediliyor. Kardeş çatışmalarının besleyen temel duygusu kıskançlık duygusudur.

Kardeşinin dünyaya gelmesi için çocuğunuzdan onay ve görüş almayın

Dünyaya yeni bir çocuk getirme kararının anne ve babanın birlikte vermesi gereken bir karardır. Anne karnındaki bebeğinizi çocuğunuza anlatırken;  Örneğin, ‘Biliyor musun, o şimdi karnımda minnacık. Sen de öyleydin…’ gibi cümlelerle çocuğunuza anlatabilirsiniz”  Kardeşi olduğunda çocuğunuzun davranışlarındaki değişimleri gözleyerek, kıskançlığın nedenini anlayarak çatışma sorununu çözebilirsiniz. ancak hiçbir önlem ve çözüm kıskançlık duygusunu yok edemez.

Bebek Çocuk Gelişimi | Bebek Çocuk Eğitimi: Kardeş kıskançlığı ve çatışmalarını önlemek için Anne-Babalara öneriler. Kardeş kıskançlığını ve çatışmalarını önlemenin püf noktaları. kardeş çatışmaları,kardeş kıskançlığı,yeni kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalı, kardeş kıskançlığı adem güneş, kardeş kıskançlığı belirtileri, 4 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı, kardeş kıskançlığı sabiha paktuna keskin, kardeş kıskançlığına çözüm, yeni kardeşi olan çocuğun psikolojisi, 2 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı. anne,blogcu anne, anne blog,blogcu,bloger anne,anne bebek blog,bebek gelişimi,4 aylık bebek,3 aylık bebek,6 aylık bebek,emzirme,persentil,süt yapan yiyecekler. Persentil hesaplama Bebeklerde uyku eğitimi.

Kardeş kıskançlığını ve kardeş çatışmalarını önlemek için Anne-Babalara öneriler Kardeş kıskançlığını önlemenin püf noktaları

• Anne baba olarak kardeşleriniz varsa onlar doğduğunda neler hissettiğinizi hatırlamaya çalışın.

• Yeni kardeşin gelişiyle birlikte büyük çocuğunuza durumu kabullenebilmesi için zaman tanıyın. Zorlamayın.

• Duygularını ifade etmesine fırsat verin. Duygularından dolayı büyük çocuğunuzu suçlamayın, sonuna kadar hoşgörü ile hissettiklerini dinleyin. Yönlendirici olmayın.

•  “Sen abisin/ablasın” diyerek çocuğunuza sorumluluk yüklemeyin. Büyük çocuğunuz kardeşinin sorumluluğunu alamaz. Bu sadece büyüklüğünü ve gücünü ufak kardeşin üzerinde kontrolsüz kullanmasına, hatta zorbalık yapmasına sebep olabilir. Unutmayın çocuklara verilen kozlardan biri de onlara “sen büyüksün ama… ” ya da “sen küçüksün ablanın/ağabeyinin sözünü dinle” gibi uyarılarda bulunmak.

“Sen küçüksün, abini dinle” gibi sözler, ufak çocuğun büyüğü kabullenme sorunlarına ve kıskanmasına neden olabilir. Ancak bazı tehlikeli durumlarda “O senin abin ve onu dinlemelisin” diyebilirsiniz.

Bu tür uyarılar birbirlerini ezmelerine ya da üstünlük taslamalarına neden olabilir.

• Her zaman kardeşler arasında tek bir çocuğa yönelmeyin, dengeli davranın. Aynı çocukla hep baba veya anne ilgilenmemeli. Örneğin, çocuk babasının onunla ilgilenmesini istediği biçimde o hep kardeşiyle ilgileniyorsa bu da çatışmaya doğurur.

•Çocuklarınıza “ikiniz de bizim çocuğumuzsunuz ve ikinizi de çok seviyoruz. Ama ikinizin farklı gereksinimleri olabilir” mesajını her zaman verin ve bunu açıklayın.

•Bebeğinizin bakım sürecine büyük olan çocuğunuzu dahil edin. Örneğin; bebeğinizi bezlerken diğer çocuğunuz kıskanıyorsa, onu da çağırıp yardım isteyin. Aldığınız yardımla vakit kazandığınızı ve birlikte birşeyler yapmak için daha fazla zaman elde ettiğinizden bahsedin, size yardımından dolayı teşekkür edin. Vakit kazancını büyük çocuğunuzla mutlaka kullanarak, bu vakti büyük çocuğunuzdan aldığınız yardım sayesinde ayırdığınızı vurgulayın.

Çocuklar arasındaki çatışmayı yada bir kavgayı önlerken farklı açılardan değerlendirebilmeleri için görüşlerinizi ve dikkatinizi çeken noktaları aktarın ancak karışmayın, yargıç olmayın.Örneğin; bir oyuncak kavgası olduğunda, aralarında anlaşmaları konusunda tavsiyelerde bulunun. Sorunu ortak çözmeleri için öneriler yapın. Ayrıca kavga ve tartışmalarına odaklanmak yerine birbirleri ile iyi geçindikleri olumlu davranışlara yoğunlaşmak anlaşmazlıklarının nedenini de etkisizleştirir.

• Anne babaları kardeş kavgalarında en çok zorlayan durumlardan biri de “haklıyım/haksızsın” türü çekişmelerde taraf olmak zorunda bırakılmaları. Kardeşler arası bu üstün olma çabalarına katılmamakta direnin. Çünkü birini haklı bulmanız durumunda diğeri mutsuz olur.

• Kıskançlığın kardeşlerin arasındaki ilişkide yıkıcı bir hal almasını engelleyin; durumu farkedip, sabırlı davranın. Herhangi bir eşyayı; örneğin bir oyuncağı paylaşamadıkları için kavga ederlerse oyuncağı almak zorunda olduğunuzu eğer sakinleşirlerse vereceğinizi söyleyin.

• Çocuklarınızla birlikte bir etkinlik gerçekleştirirken ya da dışarıda gezme sırasında kavga etmeye başlarlarsa; durup kavgayı bitirmedikleri sürece etkinliğin başlamayacağını ya da gezmeye devam etmeyeceğini söyleyin.

• Kardeş çatışmalarında eğer yıkıcı bir ortam oluşmamışsa (küçük ya da büyük olsun) bazen kulak tıkayın ki sorunlarını kendi başlarına halletmeyi öğrenebilsinler.

•Başkalarının yanında çocuğunuzun kardeşini kıskandığını dile getirmeyin. Bu kez çocuğunuz, kıskandığı vakit ilgi çektiğini pekiştirir ve negatif davranışlarına daha yoğun devam eder.

• Çocuklarınız ikiz ise onlara seçim hakkı tanıyın. Unutmayın ki, karakter özellikleri, yaşadıkları tüm süreçler aynı olsa da istekleri farklı olabilir. Her ikisine de ayrı fert olarak yaklaşın.

• Çocuklarınızdan birinin engelli veya hastalık benzer biçimde özel bir durumu olması, ilginizin o çocuğunuza yoğunlaşmasına neden olabilir. Fakat böyle bir durumda diğer çocuğunuzun arka planda kalmasına izin vermeyin.

• Büyük çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini sağlayın. Onu sevdiğiniz gibi bebeği de seveceğinizi söyleyin.

• Çocuğunuza kardeşini kıskanmaması için asla şu cümleleri söylemeyin: “bizler esasen onu sevmiyoruz”, “bizler seni daha çok seviyoruz”, “hepimiz onu zaten sonra göndereceğiz.”

• Çocuğunuzu, kardeşi kıskanmasın diye taktir etmekten kaçınmayın. Çocuğunuzu başarılı bulduğunuzu belirtin ama kutlama işini abartmayın. Abartılı kutlamalar diğer kardeşin içine kapanmasına sebep olur. Böyle durumda tüm aileyi biraraya getirerek; örneğin başarıyı kutlamak için hep birlikte resim yapabilirsiniz.

• Çocuklarınıza eşit davranmaya çalışırken adil olmayı da unutmayın. Örneğin; bugün Ayşe’nin doğum günü ise gelen hediyeler Ayşe’nin olmalı. Fakat kardeşi Ali’ye de doğum günü olduğunda gelen tüm hediyelerin onun olacağını anlatmalısınız.

• Davranışlarını eleştirirken birbirlerini örnek olarak göstermeyin ya da kıyaslamayın. Bu aralarındaki rekabet ve kıskançlığı daha da arttırır.

• Çocuklarınızı teşvik etmek, bir  hobiye yönlendirmek isterken, bir çocuğunuzu yüceltip diğerini eleştirmeyin. Örneğin, kardeşlerden biri bale yapıyorsa diğer çocuğa, “Bale yapmak çok güzel bir şey. Bence sen de yapabilirsin…” şeklinde ifadeler kullanabilirsiniz.

• Kardeşlerin kişiliklerine bağlı farklı özellikleri ve hassasiyetleri olabilir. Çocuklarınızın özel eşyalarına karşı tutumlarını ve bireysel sınırlarını fark edin ve onları paylaşmaya zorlamak yerine çocuklarınızın birbirlerinin sınırlarına saygı göstermeleri gerektiğini aktarın.

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. Bebek Çocuk Gelişimi | Bebek Çocuk Eğitimi: Kardeş kıskançlığı ve çatışmalarını önlemek için Anne-Babalara öneriler. Kardeş kıskançlığını ve çatışmalarını önlemenin püf noktaları. kardeş çatışmaları,kardeş kıskançlığı,yeni kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalı? Kardeş kıskançlığı adem güneş, kardeş kıskançlığı belirtileri. 4 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı, kardeş kıskançlığı sabiha paktuna keskin, kardeş kıskançlığına çözüm. Yeni kardeşi olan çocuğun psikolojisi, 2 yaşındaki çocuğun kardeş kıskançlığı. Anne, blogcu anne, anne blog blogcu bloger anne bebek blog
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz