Emzirmek Göğüslerin Sarkmasına Neden Olur mu?

0
Emzirmek Göğüslerin Sarkmasına Neden Olur mu?

Emzirmek Göğüslerin Sarkmasına Neden Olur mu?

Birçok kişi emzirmenin göğüslerinin görünümü üzerindeki etkisinden endişe duymaktadır. Göğüslerin görünümündeki değişim tamamen normal bir durumdur, hamilelik ve emzirme vücudunuzda birçok değişikliğe neden olur. Bebek sahibi olurken bu endişelere sahip olmak yolculuğun normal bir parçasıdır, ancak bu değişikliklerin gerçek nedenlerini anlamak, bu endişeleri bebek beslemeyle ilgili kararlarınıza dahil ederken önemlidir.

Meme gelişimi bebek henüz anne karnındayken başlar ancak meme gelişim sürecinin en dikkat çekici kısmı ergenlik döneminde gerçekleşir. Ergenlik döneminde göğüsler daha sağlam bir glandüler doku labirenti geliştirir ve onlara şekil veren yağ dokusunun çoğunu kazanır. Bağların göğüs dokusunu dik tutmasından sorumlu olan Cooper Bağları’dır ve gençliğinizde olabilecek en güçlü durumdadırlar.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Emzirme, sarkık göğüslerin nedeni olarak kötü bir şöhrete sahip

Birçok çalışma emziren kadınları emzirmeyen hamile kadınlarla karşılaştırmıştır. Bu tekrar tekrar yapılan çalışmalar emzirme ile sarkık göğüsler arasında bir bağlantı bulamadı.

Araştırmalar göstermiştir ki: Emziren kadınların göğüsleri emzirmeyenlere göre daha fazla sarkmamıştır; sarkma emzirmeden değil hamilelikle ilgili değişikliklerden kaynaklanmaktadır.
Bunun yerine araştırmalar aşağıdaki faktörlerin meme sarkmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir:

 • Genetik.
 • Büyük göğüslere sahip olmak.
 • Düzenli üst vücut kuvvet antrenmanı eksikliği.
 • Birden fazla kez hamile kalmak. (İlk hamileliğiniz ve sonraki hamileliklerinizdeki memedeki farklılıkları gözlemlemişsinizdir.)
 • Sigara içmek.
 • Büyük kilo alımı ve kaybı.

Bu faktörlerden bazıları (sigara içmek ve egzersiz yapmak gibi) kişinin kontrolündedir. Diğerleri (genetik gibi) değildir.

Pek çok kadının hamilelik ve emzirmeyi geride bıraktıktan sonra göğüslerinin farklı göründüğünü farketmesi olağan olsa da, burada emzirmenin buna sebep olan bir davranış olmadığı unutulmamalıdır. Göğüsleri aşırı cinselleştiren bir kültürde, bu yeni görünümden memnun olmayan kadınlar için bu durum biraz rahatsız edici olabilir. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama anneler, tatlı bebeğinizi beklediğinizi öğrendiğinizde göğüslerinizin kaderi çoktan belirlenmişti.

Bir kadın hamile kaldığında vücudu, doğumdan sonra bebeği beslemek için meme dokusunun bol miktarda büyüdüğü göğüslerin büyüdüğü bir sonraki aşamaya neden olan hormonal bir süreci başlatır. Ağrıyan göğüsleri ve hassas meme uçlarını hatırlıyor musunuz? Göğüs gelişimini hızlandıran tüm hormonların yan ürünü. Bu dönüşüm sırasında memedeki yağ dokusunun bir kısmı aslında meme dokusuyla yer değiştirir. Hamilelik sürecinde  meme büyüklüğü genellikle arttığından yağ kaybı fark edilmez.

Doğum ile birlikte plasentanın doğumundan sonra meme gelişiminin bir sonraki aşaması gerçekleşir ve daha da fazla meme dokusu oluşur ve göğüsler genellikle kanlanma nedeniyle doğumdan sonraki birkaç gün içinde en büyük boyutlarına büyür. Neyse ki işler kısa sürede düzene giriyor ve göğüs dokunuz sağlanan uyarıya yanıt veriyor. Emziriyorsanız göğüsleriniz süt üretmeye devam edecektir ve muhtemelen emzirme yolculuğunuz boyunca artan boyutu koruduğunuzu göreceksiniz. Emzirmiyorsanız, uyarı eksikliği meme dokusunun içe dönmesine yol açacak ve meme boyutunda bir azalma yaşayacaksınız. Eğer bu doğumdan hemen sonraysa, muhtemelen bu kadar dramatik bir değişimi fark etmeyeceksiniz çünkü bu aynı zamanda vücudunuzun geri kalanının da hızla değişmesiyle aynı anda gerçekleşecektir.

Emziriyorsanız ve bebeğinizi kısa süre sonra sütten kesiyorsanız, muhtemelen doğum sonrası diğer güzel vücut değişikliklerini zaten geçirmişsinizdir ve bu da göğsünüzdeki değişikliklerin daha fazla fark edilmesine yol açar. Buradaki iyi haber, hamilelik ve erken emzirme döneminde yer değiştiren yağlar yakında göğüslerinize geri döneceğinden, sütten kesme sırasında başlangıçtaki meme büyüklüğü kaybı bir dereceye kadar geçicidir. Bebeklikten önce hatırladığınız gibi görünmeyebilirler ama biraz dolduracaklar. Uzun bir süre emzirirseniz ve yavaş yavaş sütten keserseniz, aslında meme dokusunun kaybı ve yağın yerini alması sürecinin yavaş yavaş gerçekleştiğini göreceksiniz, bu nedenle göğüsleriniz bebek sahibi olmadan önceki gibi görünmese de aynı zamanda da sarkmış gibi görünmüyor.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

Peki bebek sahibi olduktan ve emzirdikten sonra göğüsleriniz biraz sarkacak mı?

Pekâlâ olabilirler.  Göğüsleriniz, bebeğinize mükemmel beslenmeyi sağlamak için dramatik değişikliklere uğramış inanılmaz organlardır. Hamilelik ve emzirme sürecinde Cooper’ın bağları tüm boyut değişiklikleri ve gelişmelerden dolayı biraz darbe aldı. Çocuk sahibi olmak hayatınızın yanı sıra vücudunuzu da değiştirebilir. Bu yeni bedeni sevmeyi öğrenirken kendinize karşı nazik olun ve eğer bebeğinizi sütten yeni kestiyseniz, göğüslerin görünümünün yakında biraz daha iyi olabileceğini bilmenin rahatlığını yaşayın.

Göğüslerimin Sarkmasını Önleyebilir miyim?

Meme sarkma sürecini tamamen durduramazsınız. Ancak yaşam tarzı değişiklikleri göğüslerinizin gelecekte ne kadar sarkacağını azaltabilir.

 • Meme sarkmasını önlemenin bir yolu sağlıklı kiloyu korumaktır. Bol miktarda meyve ve sebze, tam tahıllar ve yağsız et, kuruyemiş ve baklagiller gibi yağsız proteinler yiyin.
 • Çok kısıtlayıcı diyetlerden kaçının; hızlı kilo kaybına ve alımına yol açarlar. Yo-yo diyeti, göğüslerin büyümeyle birlikte gerilmesine ve ardından küçülerek sarkmasına neden olur.
 • Vücudun üst kısmını (kollar, göğüs, sırt ve omuzlar) içeren kuvvet antrenmanı egzersizleri de yardımcı olabilir. Bu, iyi bir duruş sergilemenize ve göğüslerinizi desteklemenize yardımcı olacaktır. Kuvvet antrenmanı aynı zamanda kalbiniz ve fiziksel sağlığınız için de iyidir.
 • Özellikle yüksek tempolu aktiviteler için rahat ama destekleyici bir sütyen giyin.
 • Son olarak sigara içmemek cildinizin elastikiyetini korumanıza ve sarkmaların önlenmesine yardımcı olacaktır. Elbette sigara içmemek kanser ve daha birçok hastalığa yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Sarkan Göğüslerimin Görünümünü Beğenmiyorsam Ne Yapabilirim?

Göğüslerinizin çok fazla sarktığını düşünüyorsanız bunun sorumlusu sütyenleriniz olabilir. Doğru şekilde oturmayan veya yeterince destekleyici olmayan sütyenler sarkmaya neden olabilir. Daha iyi desteklenmiş dolgulu sütyenler, tercih ettiğiniz göğüs şeklini elde etmenize yardımcı olabilir.

Daha destekleyici ve bedeninize daha iyi oturan bir sütyen omuzlarınız ve sırtınız için daha rahat olacaktır.

Ayrıca göğüslerinizi ve vücudunuzu nasıl gördüğünüzü de yeniden yapılandırabilirsiniz. Sosyal medya ve popüler kültür çoğu zaman adil olmayan, imkansız güzellik standartlarını yaygınlaştırıyor. Bu durum kadınların doğal ve sağlıklı vücutlarının yeterince iyi olmadığını düşünmelerine neden olabilir. Olumlu rol modelleri arayın ve vücudunuzdan utanmanıza neden olan insanlardan kaçının. Çocuğunuzu beslediğiniz için vücudunuza değer verin.

Sonuçta rekonstrüktif cerrahi yaptırma kararı kendi arzularınıza, vücut imajınıza ve rahatınıza göre verilmelidir.

Peki Süt Sağmak Göğsü Sarkıtır Mı?

Okumak için tıklayın!

süt sağmak göğsü sarkıtır mı?

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz