fbpx
Ana Sayfa Anneler İçin Hamilelik Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 40. Hafta

Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 40. Hafta

0
Gebelikte 40. Hafta Hafta Hafta Gebelik (39+0, 39+6. Günler) , Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 40. Hafta gebelik ultrason 3d üç boyutlu 4d

Gebelikte 40. Hafta 

(39+0, 39+6. Günler)

Gebelik dönemindeki 40 haftalık süreci geçirdiniz. Artık bebeğinizi sevgiyle ve özlemle kucaklamanın zamanı. Sağlıklı ve kolay bir doğum gerçekleştirmeniz herkesin temennisi ve duası…

Düzenli ve şiddeti giderek artan kasılmaların başlaması, nişan bozulması olarak bilinen sümüksü akıntının gelmesi, suyunuzun gelmesi durumunda hastaneye giderek doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Doğum anı yaklaştıkça, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmış olur.

Normal doğuma karar verildiği taktirde ultrason ve NST ile bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde henüz doğum belirtileri başlamayan anne adayları, doktorlarının kontrolü altında 10 gün kadar bekleyebilirler. Gebelik sürecinde, tahmini doğum tarihinin aşılması normal kabul edilir. Endişe etmenize gerek yok. Bu süre sonunda hala doğum gerçekleşmez ise suni sancı yolu ile annenin doğum dalgalarının gelmesi ile normal doğum beklenir. Suni sancıda başarısız olunur ise doktorunuzun kararı ile bebek sezaryen ile doğurtulabilir. Sezaryen dünyanın sonu değil, normal doğumu gerçekleşmeyen anne eksik anne değildir. Sağlıklı bir hamilelik sonrası kucağınıza sağlıkla bebeğinizi aldığınızda en büyük mutluluk sizin. Konu, komşuya aldırmayın.

40. haftada, bebeğiniz ortalama 3300 gr. ağırlığında ve 51 cm. boyundadır. Doğum için hazır bir vaziyette beklemektedir. Bebeğinizin vücudunun %75′i sudan, % 15′ i ise yağdan oluşmaktadır. Cildi pembemsi, kırmızımsı bir renktedir. Saçları ve tırnakları uzamaya devam eder. Gelişimini tamamladığından hareket alanı iyice azalmıştır. Bebeğinizin doğumdan sonra da akciğerleri gelişmeye devam ederek sürfaktan üretimi yapıp, hava keselerini açık tutarlar.

Gebelikte Cinsellikle İlgili Bilinmesi Gerekenler gebelikte cinsel ilişki

Doğumdan sonra bebeğinizin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi öneriliyor

Anne sütü bebeğiniz için en sağlıklı besindir. Anne sütünde mikrop üremez, bozulmaz, hastalık kaynağı olmaz. İlk bir hafta göğüslerden “kolostrum” adı verilen süt gelir ve bu süt bebeğinizi besleyici ve enfeksiyondan koruyucu özelliktedir, kolostrumda bebeğinizin gelişimi ve bağışıklığı için gereken herşey vardır. Bu yüzden bebeğinizi doğar doğmaz emzirmeye başlamalısınız. Emzirmeye başladığınız ilk dakikadan itibaren takip eden ikinci haftada sütün protein içeriği azalırken, laktoz, yağ ve toplam kalori içeriği artan “geçiş sütü” izler. Daha sonraki dönemlerdeki olgun anne sütü de emzirmenin başlangıcında karbonhidrattan, sonunda yağdan zengin olarak gelir. Anne sütü alan bebeklerde enfeksiyon hastalıkları daha az görülür, beyin gelişimi daha iyidir, allerjik hastalıklar, ishal ve solunum yolu hastalıkları ve hatta ileri yaşlarda ateroskleroz, kanser ve multipl skleroz gibi hastalıklar daha az bildirilmektedir. Emziren annelerde ise meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülmektedir. Emzirmek her iki tarafında (anne-bebek) yararınadır. Meleğinizi anne sütünden mahrum bırakmayın.

gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir Kadınlar Kulübü meme başı çatlağı en iyi göğüs kremi gogus ucu catlaklari

 

Bebek hazırlıklarınız için öneriler

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

 

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleri, bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

 

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz