Eğlenceli Gerçekler: Kaşlarımız bir şemsiye gibi gözlerimizi yağmurdan korur

Kaşlarımız şemsiye gibi, gözleri yağmur damlacıkları, ter ve nemden korur.

0
Kaşlarımızı şemsiye gibi, gözleri yağmur damlacıkları, ter ve nemden korur.

Eğlenceli Gerçekler: Kaşlarımız tıpkı bir şemsiye gibi görme yetimizi korur.

Kaşlarımızın görevi nedir?

Kaşlar insan yüzünün en dikkat çekici parçalarından biridir. Tanıdığımız insanların yüzlerini hafızamıza kaydederken ilk özellik olarak bu detayı kullanıyoruz. Yüz ifadelerimizde de en çok kaşlarımız görev alıyor. Herkes kaşların aldığı şekille karşısındaki kişinin fikrin hakkında bir ipucu yakalayabiliriz. Onaylamadığımız bir durum olduğunda, kaşlarımızı hafifçe kaldırmak, fikrimizi karşıya aktarmaya yeter de artar. Örneğin annemiz elimizi uzattığımız kurabiyeye hamle yaptığımız anda kaşlarını kaldırdığında, bunun ne demek olduğunu gayet iyi biliriz 🙂 Dolayısıyla iletişim kurarken kaşlarımız yoğun bir pay sahibi.

İnsanlar evrimleşirken vücutlarındaki tüylerin önemli bir kısmını kaybetselerde, kaşlarımız yerlerini korumuştur. Bunun sebebi çok şaşırtıcı. Kaşlarımız şemsiye gibi, gözleri yağmur damlacıkları, ter ve nemden korur. Kaşın kavis yaptığı kısım, alnımızdan aşağıya doğru sizilen tüm sıvıları yüzün kenarlarına yönlendirerek gözlerimizi korur. Bunun en belirgin faydası, yoğun bir şekilde terlediğimizde veya yağmur altında yürüdüğümüzde bile görme yetimizi etkilememesi. Kaşlar olmasaydı, tıpkı yoğun yağmurda silecekleri çalışmayan bir otomobilin camından dışarıyı izliyormuş gibi bulanık bir görüntüye bakardık. Ayrıca terin göz gibi hassas bir organdan uzak tutulması çok önemli çünkü er sıvısı aslında zehirli bir vücut atığı. Ayrca terin içeriğinde ki tuz ve maddeler gözlerin batması ve yanmasına sebep olur.

Sonuç olarak, Görüş kabiliyeti evrimsel olarak insanoğlunun hayatta kalması açısından çok önemli ve kaşlar görüş kabiliyetimizin net kalması için önemli bir vazife üstleniyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz