Ölmeyi çocuğun için istememek…

0

Hikayesini sosyal medyadan öğrendiğimiz Gamze Akbaş lösemi hastası bir anne. O oğlunun büyümesini görmek istiyor. Bu hastalıkla savaşan birçok genç insan gibi…

Ölmeyi çocuğun için istememek...
Ölmeyi çocuğun için istememek...

Cumartesi akşamı bir ses duyduk; ‘’Atakan’nın ayaklarının kocaman olduğunu görmek istiyorum’’ diyordu… Gamze Akbaş, Lösemi hastası gencecik bir anne. Oğlunun ayakları henüz küçücük, Atakan 3 yaşında…

Hikayesini önce sosyal medyadan öğrendik. Okan Bayülgen programına taşıyınca, Gamze’nin sesini de duyduk. Gamze’nin hastalığının çaresi var, uygun ilik bulunursa ilik nakli yapılacak, Gamze yaşayacak. O ilik ya sizde ya bizde birimizde var. Ama vakit dar.

Tükiye’de bir ilik bankası var. Tıpkı kan bankası gibi. İlgili merkeze gidip bir tüp kan verirseniz, bu bankaya kayıt oluyorsunuz. İliğe ihtiyacı olan hastalar bu bankaya başvuruyor, yapılan taramada sizin iliğiniz uygun çıkarsa; donör olup olmak istemediğiniz soruluyor. O zaman ‘’evet’’ ya da ‘’hayır’’ diyebiliyorsunuz. İlik bağışının size bir zararı yok. Küçük bir operasyonla sizden ilik alınıyor. Birkaç günlük rahatsızlık veriyor. Tıpkı kan gibi, vücudumuz ilik üretebiliyor, eksilen iliği yerine koyuyor. İlik bankasına bağışlayacağınız bir tüp kan, sadece Gamze için değil. Bir gün ilik donörüne ihtiyaç duyarsak hepimizin başvuracağı yer burası.

Her anne baba ölmeyi çocuğu için istememek ne demek bilir. İşe giderken bile arkanızdan ağlayan küçük insanı, sonsuza kadar bırakıp gitmeyi kabul edemezsiniz. Atakan Gamze’yi grip oldu sanıyor. Gamze hastaneye giderken “geri geleceğim” diye oğluna söz verdi. Dönüp ona kitap okuyacak, ayakkabılarını bağlayacak.

Hayatta elde olmayan çok şey var. Bu onlardan biri değil. Bir tüp kana bakıyor. Bu yazıyı okuyup oturup üzülmeyin. Çantanızı alın ve aşağıdaki merkezlerden birine gidip “ilik donörü olmak istiyorum” deyin ve bir tüp kan verin. Eşinizi dostunuzu kolundan tutun, bu merkezlere götürün. Kanı posta yoluyla bile yollamak mümkün. Bilgiler aşağıda.

Ankara’dan donör olmak isteyenler: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, İbni Sina Hastanesi, Akrabalık Dışı Kemik İliği ve Kordon Kanı Bankası Tel: 0 312 508 24 44.

İstanbul’dan donör olmak isteyenler: İstanbul Tıp Fakültesi Doku Bankası Tel: 0-212-534-7500
Istanbul Universitesi Istanbul Tip Fakultesi Kemik Iligi Bankasi Kemik Iligi/Kok Hucre Bagis Formu icin tiklayin.

İzmir’den donör olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi Tel: 0-232-390-4029

Bursa’dan donör olmak isteyenler: Bursa Uludağ üniversitesi Tıp Fakültesi 0-224-295-0000

Antalya’dan donör olmak isteyenler: Akdeniz Ünv. Tıp Fakültesi Pediatri bölümü. Başvurular Pediatri servisinden yapılacak. Tel: 0-242-249-6000

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz