fbpx
Ana Sayfa Çocuk Etkinlikleri Yarıyıl Çocuk Etkinlikleri Pera Öğrenme, Yarıyıl Tatilinde Çocukları Bizans’ı Keşfe Çağırıyor

Pera Öğrenme, Yarıyıl Tatilinde Çocukları Bizans’ı Keşfe Çağırıyor

0
Pera Müzesi Öğrenme Programları, Bizans sergilerinden ilhamla 7-12 yaş gruplarına uygun yarıyıl tatili atölyeleri sunuyor.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Bizans sergilerinden ilhamla 7-12 yaş gruplarına uygun yarıyıl tatili atölyeleri sunuyor. Rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turunun ardından sergiye yönelik atölyelere katılan çocuklar farklı malzemelerle yaratıcılıklarını ortaya koyacak. Yarıyıl Tatili Atölyeleri 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları yarıyıl tatilinde yaratıcı etkinliklere katılmak isteyen öğrenciler için kapsamlı bir program hazırladı. Pera Müzesi’nin büyük ilgi gören İstanbul’dan Bizans’ave “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!” sergilerinden ilhamla hazırlanan programda 7-12 yaş arası çocuklar, yaratıcı okuma ve yazma çalışmaları, kâğıttan kent tasviri, fantastik karakter yaratımı, kostüm tasarımı, pop-up maket ve mozaik gibi farklı teknikleri keşfedecek. 

Bizans İstanbulu’na renkli bir yolculuk

İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları, 1800–1955sergisi kapsamında düzenlenen “Bizans’ta Mozaikle Semboller”, “Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleri”, “Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı”, “Tangram ile Bizans Motifleri” atölyelerinde kent tarihiyle ilgili yeni bilgiler edinen katılımcılar, analitik düşünme yeteneklerini ve hayal güçlerini geliştiriyor.

Bizans’ta Mozaikle Semboller atölyesinde İstanbul’un kuruluş hikâyesini ve efsanelerini dinleyen katılımcılar, Konstantinopolis’ten günümüze ulaşan yapıları inceledikten sonra, Bizans saraylarını süsleyen rengârenk mozaiklerden ilhamla kil hamurundan kendi mozaiklerini tasarlıyor. 

Günışığı Kitaplığı iş birliğiyle düzenlenen Yazar Füsun Çetinel ile Ayasofya’nın Öyküleribaşlıklı yaratıcı okuma ve yazma atölyesinde, Ayasofya Konuştu kitabı üzerinden mozaik, melek kanatları, batıl inançlar, mitler, yeraltı dünyası gibi Bizantinizm’i besleyen etkenler hakkında sohbet eden katılımcılar, kalem ve kâğıtlarla kelime mozaikleri oluşturuyor. 

Çocukları sergideki eserler aracılığıyla İstanbul’da eski dönemlerden kalma yapılarla tanıştıran Kağıttan Pop-up Kent Tasarımı atölyesi, onları şehrin görsel dönüşümünü renk ve şekillerle resmetmeye davet ediyor. Pop-up tekniğini kullanarak yeni bir İstanbul anlatısı oluşturan katılımcılar 3 boyutlu düşünme yeteneklerini geliştirirken, hayallerini malzemelerle görselleştirip özgürce ifade ediyor.

Tangram ile Bizans Motifleriatölyesinde, sergideki Bizans motiflerinin renk ve şekillerini inceleyen çocuklar, Bizans sanatında, mimarisinde, kıyafetlerinde, kitap süslemelerinde karşımıza çıkan canlı ve rengârenk desenlerden ilhamla, mıknatıslı yüzey üzerinde manyetik tangram ile kendi motiflerini oluşturuyor, ardından renkli boyalarla geometrik şekillerden oluşan bir kompozisyon tasarlıyor. 

Bizans’tan ilham alan fantastik tasarımlar

“İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm!”: Popüler Kültürde Bizans sergisinden esinlenen “Bizans’ın Fantastik Sakinleri”, “Bizans’ın Silüeti: Kağıttan Kostümler” ve “Üç Boyutlu Mimari Tasarım” atölyelerinde ise çocuklar el becerilerini ve görsel algılarını geliştirme fırsatı bulacak.

Bizans’ın Fantastik Sakinleriatölyesine katılan çocuklar, Bizans’tan ilhamla tasarlanmış bir gelecek kurgularını inceleyip, kubbeleri, kemerleri, kalın kale duvarlarını oluşturan şekilleri keşfediyor; İstanbul’da tarih boyunca yaşamış ilgi çekici kişilerle tanışıyor. Daha sonra geleceğin fantastik İstanbul’unda karakterler hayal edip, oluşturdukları şekil kütüphanesi ile fantastik karakterler tasarlıyor. 

Bizans’ın Silüeti: Kâğıttan Kostümler başlıklı atölyede Özgür Masur, Dice Kayek gibi ünlü modacıların Bizans sanatından ilhamla ürettikleri koleksiyonları inceleyen katılımcılar, sergi turunun ardından hayallerinde yarattıkları imparator ve imparatoriçe için kâğıttan kostümler tasarlıyor. 

Üç Boyutlu Mimari Tasarımatölyesinde, Bizans mimarisindeki çeşitli ögelerin popüler kültürde nasıl yeniden üretildiğini inceleyen çocuklar, dünyanın en büyük anıtlarından biri kabul edilen Ayasofya hakkında da detaylı bilgi ediniyor. Sergideki kurgusal mimari örneklerden ilhamla kendi mimari tasarımlarını çizen katılımcılar, bambu çubuklarla bu tasarımı üçüncü boyuta taşıyor.  

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra atölye çalışmasına geçilecektir. PERAkart AİLE’lilere özel indirim uygulanmaktadır. 

Detaylı bilgi:[email protected]

Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir. 

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz