Ücretsiz Etkinlik: BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’ndan “Konuşan Trafik”

0

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Yeni Oyunu “Konuşan Trafik” ile Perdelerini Açıyor


BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu 13’üncü yılında, “Konuşan Trafik” adlı yeni oyunuyla çocuklara trafik eğitimi vermeye devam ediyor

Ücretsiz Etkinlik: BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu'ndan "Konuşan Trafik"
Ücretsiz Etkinlik: BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu'ndan "Konuşan Trafik"

Ülkemizde yaklaşık 1,5 milyon çocuğa 13 yıldır trafik eğitimi verilmesine aracılık eden BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, yeni dönemde 4-8 yaş arası miniklere “Konuşan Trafik” adlı yeni oyununu sergileyecek.

Her yıl olduğu gibi, turnelerle tüm Türkiye’yi dolaşacak ve ücretsiz olarak sergilenecek   “Konuşan Trafik” adlı BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu oyunu, anaokulu ve ilköğretim okulu öğrencilerine temel trafik kurallarını şarkılar eşliğinde eğlendirerek öğretecek. Eğitime küçük yaştan başlanmasının önemini ortaya koyan ve öğrencilere yol güvenliği bilincini aşılamayı amaçlayan oyun, öğrencilerin aile bireylerini de yol güvenliği konusunda bilinçlendirmeye hizmet edecek.

BP Türkiye Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Murat LeCompte, tiyatro ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “BP Türkiye olarak, toplumun her bir bireyine yol güvenliği bilinci kazandırmayı ve ülkemizde trafik kazalarının azalmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Gerek bu sorumluluğun, gerekse Sağlık-Emniyet-Çevre (SEÇ) prensiplerimizin doğal bir parçası olarak ‘yol güvenliği’ alanında birçok çalışmaya imza atmaktayız. Gezici tiyatro ekibimiz aracılığı ile bugüne kadar ülkemizin dört bir yanındaki yaklaşık 1,5 milyon çocuğa ulaştırmayı başardık. Bundan böyle çocukların gündelik hayatta karşılaştıkları trafik öğeleriyle nedensellik ile düşünsel, özdeşleşme ile de duygusal bağ kurabilecekleri yeni oyunumuzla miniklerle buluşacağız. 1997 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı işbirliğiyle başlattığımız sosyal sorumluluk projemizi www.bpcocuk.com web sayfamız üzerinden de daha çok çocuğa ulaştırmayı amaçlıyoruz.”

BP Türkiye’nin Afajans Görsel ve Sanatsal İletişim danışmanlığında hazırladığı yeni oyunu “Konuşan Trafik”, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde Türkiye’deki turnelerine devam ederken hafta içi anaokulu ve ilköğretim okullarında çocuklarla buluşmayı sürdürecek. Oyun, aynı zamanda Kasım ayı boyunca her Cumartesi günü İstanbul’da Gazanfer-Ülkü Özcan Sahnesi’nde olacak ve sezon süresince, Profilo Kültür Merkezi, Ünalan Belediyesi Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi ve AVM’ler olmak üzere birçok salon gösterimleriyle çocuklar ve ailelerle buluşacak.

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu’nun gezici tiyatro ekibi, bugüne kadar 300 bin kilometre yol katedip, 3.600 okul ve 170 noktada özel organizasyonlarla 4.200 oyun sahneledi. Türkiye’deki yaklaşık 1,5 milyon çocuğa temel trafik eğitimi verilmesine aracılık eden  BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD) her yıl düzenlediği Altın Pusula Başarı Ödülleri’nde 2008 yılında en başarılı sosyal sorumluluk projesi dalında ödül kazandı.

OYUN HAKKINDA

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu, Türkiye’nin dört bir yanından oyunu izleyen 1,5 milyon çocuk, programa katılan binlerce eğitimci ve kamu görevlileri ile birlikte edindiği tecrübelerini, yenilikçi tiyatro metodlarıyla birleştiriyor.

Yazım ve yönetmenliğini Yazar/Pedagog Aylin Çalap’ın üstlendiği oyun, çocukların birebir etkileşimde olduğu yol güvenliği unsurlarıyla, empati yolu ile etkin biçimde tanışmasını sağlamayı amaçlıyor. Neden-sonuç ilişkisi ve ortak deneyimle yol güvenliği eğitimi hiç olmadığı kadar eğlenceli bir dille anlatılıyor, kolayca kavranıyor.

Oyunun  kahramanları, çocukların trafikte sıklıkla karşılaştıkları, birbiriyle bir türlü anlaşamayan trafik lambaları, ilgi çekememekten dertli yaya geçidi, bir türlü doğru kullanılmayan, sıkıcı bulunan emniyet kemerleri… Kahramanlar, tek başlarına içinden çıkamadıkları sorunlarını çocuklarla paylaşıyor, birlikte çözmek üzere dayanışma içinde adım adım ilerliyorlar.

Yaya olmak ve yayaların uyması gereken kurallar, trafik işaretleri ve neden kullanıldıkları, doğru davranış biçimleri eğlenceli bir dil, akrobasi hareketleri, kuklalar ile betimleniyor, ritm-beden, müzik yardımıyla zenginleştirilerek interaktif uygulamalarla çocuklarla beraber tekrar ediliyor. Trafikteki hatalı davranışların, kahramanlarımız üzerinde yarattığı etkiler vurgulanıyor. Doğru davranış biçimleri ile kahramanlarımızın sorunları çözülüyor.

Final bölümünde tüm kahramanlar, hikâyelerini ve karakterlerinin geçirdiği değişimi kısa ve etkili biçimde izleyicilere hatırlatıyor. Trafikte yardımlaşma, uyum ile her şeyi değiştirmelerinin mümkün olduğunu kavrıyorlar. Kahramanlarımız artık ne yalnız ne de çaresizdir, yeni arkadaşları ile hep beraber her şeyi değiştirebilecekler.

Adı : Konuşan Trafik
Yazan Yöneten : Aylin Çalap (Pedagog/Yazar)
Dekor Tasarım : Can Baytak
Kostüm Tasarım : Gizem Betil
Koreograf  : Öyküm Elif Erdoğan
Müzik  : Akın Çalap-Savaş Ceyhan
Oyuncular : Elif Yıldız, Zeynep Çiçekoğlu, Mehmet K. Dostay
Koordinasyon/İkinci cast: Merve Öztoprak
Yönetim Asistanı : Büşra Coşkun
Ritim : Ümit Tuncay Aydın
Işık Tasarım : Metin Çelebi
Efekt : Oğuz Kaynak
Kukla Manipülasyon : Sibel Altan
Beden Perküsyon : Gökçe Gürçay
Teknik : Erdinç Teker
Danışmanlık ve Prodüksiyon : Afajans Görsel ve Sanatsal İletişim

 

Oyun Tarihleri:

4 Şubat 2012 Saat: 11:00

11 Şubat 2012 Saat: 11:00

18 Şubat 2012 Saat: 11:00

 

Yer: Profilo Alışveriş Merkezi

Adres: Cemal Sahir Cad. No:33 Mecidiyeköy

Rezervasyon yaptırmak için:  212 219 49 86-87

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz