Ücretsiz Etkinlik: İBB Kültür Merkezleri’nde

0

İBB Kültür Merkezleri’nde 22 Ekim 2011 Tarihinde Sahnelenecek Çocuk Oyunları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Kültür Merkezleri‘nde 22 Ekim 2011 Cumartesi günü ücretsiz olarak sahnelenecek çocuk oyunları şu şekildedir:

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.30 Korkak Korkuluk

Ücretsiz Etkinlikler İBB Kültür Merkezlerinde
Ücretsiz Etkinlikler İBB Kültür Merkezlerinde

Düzenleyen: Avrasya Sanat Çocuk Tiyatrosu Yer: Yeşilpınar Kültür Merkezi

Görevi tarlaya gelip, ürünlere zarar verecek olan kargaları korkutmak ve bir daha gelmemelerini sağlamak olan korkuluğun, kargalardan korktuğu için işe yaramayacağına karar verilir. Eğer ertesi gün her şey aynı kalırsa iki ihtiyar tarlalarına yeni bir korkuluk alarak eski korkak korkuluğu da çöpe atacaklarını söylerler. Birbiriyle pek geçinemeseler de birbirlerini çok seven bu ihtiyar ikiliyle, bir sevimli fare ve bir kurnaz kedi yaşamaktadır. Korkak korkuluk çöpe atılmaktan kurtulmak için kediden yardım ister. Kedinin tek şartı vardır; fareyi yakalamasında kendisine yardım etmesi.  Korkuluk bunu kabul eder. Tek sevinci hızlı koşmak ve yakalanmamak olan fare yakalanınca çok üzülür. Bunu gören korkuluk dayanamaz ve durumu kediye anlattırır. Kedi de hatasının farkındadır ve kendisini ele vermesine rağmen korkuluğa bir sürpriz hazırlar. Ertesi gün herkes için mutlu bitecektir.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 Fareli Köyün Kavalcısı

Düzenleyen: Tiyatro Mie Yer: Ümraniye Atakent Kültür Merkezi

Ülkenin birinde bir köy varmış, bu köydeki halk mutlu günlerini geçirirken bir gün köyü sevimli fareler basar. Komik Fareler Köydeki bütün evleri ve dükkanları ele geçirirler. Fırıncının ekmekleri, bakkalın peynirleri, manavın meyve sebzeleri hepsi sevimli fareler tarafından yenir. Danslar, şarkılarla şirin fareler ve insanlar arasında kovalamaca başlar. Bu durumdan rahatsız olan halk bir çözüm aramak için toplanırlar. Çözüm olarak kralın huzuruna çıkıp ondan yardım istemeye karar verirler. Kralın huzuruna çıktıklarında akıllarına bir fikir gelir ve kraldan kedisini fareleri kaçırmak için vermesini isterler. Kediyi köye getirip farelerin üstüne salarlar fakat fareler kediyi kaçırıp galip gelirler. Halk başka bir çare ararken kaval çalan bir genç şehri farelerden kurtarabileceğini söyler ve bunun karşılığında kraldan talepleri olur. Halk sevimli farelerden kurtulacakları için aldıkları bu haber karşısında çok sevinirler.Sürprizlerle dolu sahneler birbirini izler.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 Alaaddin’in Sihirli Lambası

Düzenleyen:Altınok Tiyatrosu Yer: Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi

Mucizeler Mağarası’nda bulduğu sihirli lamba Alaaddin’in hayatını değiştirir. Ancak kötü kalpli Cafer ve papağanı Yagu lambanın gizli güçlerinin peşindedir. Alaaddin ve maymunu Abu, Lamba Cini ile birlikte, güzel prenses Yasemin’i kötü yürekli Cafer’den kurtarmak ve kendisiyle evlenebilmek için uçan halıları bayan halıyı da yanlarına alarak saraya gelirler. Alaaddin’in kimse de olmayan bir gücü vardır. O da Sihirli Lambası. Kılıktan kılığa giren yerinde duramayan, çılgın cini sayesinde Alaaddin artık bir prenstir.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 Gelenekten Geleceğe Karagöz

Düzenleyen: Unima İstanbul Yer: Sultanbeyli Kültür Merkezi

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 Kırmızı Pabuçlar

Düzenleyen: Uygur Çocuk Tiyatrosu Yer: Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi

Yoksul bir hizmetçi kız olan Karen, dans etmeyi çok sevmektedir. Ama kötü pabuçları ve bakıcılığını yaptığı hanımı, onun dans etmesine ve eğlenmesine izin vermez. Bir gün kasabaya gelen kötü kalpli dilenci, Karen’i kandırıp sihirli kırmızı pabuçları ona giydirir. Artık kırmızı pabuçlar ve sihirli düğme sayesinde Karen, kötü kalpli dilencinin kontrolündedir. Dilenci Karen’i yaşadığı kasabadan kaçırıp, dans ettirerek onun sırtından paralar kazanmaya başlar. Dilencinin iyi kalpli soytarısı Jemmo, ayakkabı tamircisinin çırağı Nels, kasabanın başkanı ve Karen’in büyükannesi sayesinde Karen, onu esir eden kırmızı pabuçlardan ve dilenciden kurtulur. Oyunun sonunda, kötü kalpli dilenci dışında herkes mutlu olur…

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 Arı Maya İle Cızbızla Bızbız

Düzenleyen: Masal Gerçek Tiyatrosu Yer: Güngören Erdem Beyazıt Kültür Merkezi

Cızbız ve Bızbız; küçük bir kovanda yaşayan oldukça neşeli, yaramaz ve şakacı sevimli arılardır. Günlerden bir gün Arı Maya Cızbız’la Bızbız’ın yanına gelir ve kraliçe arının çok hasta olduğunu, iyileşebilmesi için onların yardımına ihtiyacı olduğunu söyler.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat: 12.00 Çevrim Dışı Çocuk

Düzenleyen: Goncagül Tiyatrosu Yer: Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi

Küçük Can’a doğum günü hediyesi olarak babası bir dizüstü bilgisayar alır. Can yeni edindiği sanal arkadaşlarla msn ve facebookta vaktin nasıl geçtiğini fark edemeyecek kadar kopar gerçek hayattan. Ailesinin yanısıra en yakın çevresindeki oyun arkadaşları, dostları birer birer onun hayatından uzaklaşırken kendisi de böylece kaçınılmaz yalnızlığa mahkum olmaktadır. Öyle ki çok sevdiği dedesinin getirdiği cazip hediyeler bile artık Can’ın ilgisini çekmez. Ama bir gün olan olur. Aniden arıza yapan dizüstü bilgisayarı Can’ı can evinden vurur. Yıkılan sanal gezegeninden sıyrılan Can yanı başındaki kendisini seven ve özleyen dostlarının varlığını fark eder birden. Gelişmeler hızla birbirini izler.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 Oyuncaklar

Düzenleyen: Tiyatro Alkış Yer: Başakşehir Kültür Merkezi

Küçücük tozlu bir rafa koskoca bir dünya sığar mı? Peki hiç unutamadığınız bir oyuncağınız var mı? Bu oyundan çıktığınız zaman çocuklarınız, artık oyuncaklarına farklı bir gözle bakacaklar. Bozuk oyuncaklar rafına atılmış, unutulmuş, oynanmayan oyuncakların hayatı bir uğurböceğinin gelmesiyle değişir. Çünkü bu noktalı böcek tamir etmeyi biliyordur. Ama bu arada yaz mevsimi de bitmek üzeredir. Uğur böceği doğaya mı dönecek yoksa kalıp arkadaşlarını tamir mi edecek?

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 Şaban’ın Maceraları

Düzenleyen: Uğurböceği Yalçın Özden Tiyatrosu Yer: Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi

Oyundan önce, ipli kuklaların oyunu sunuluyor. Ardından beş dakikalık kukla tiyatrosu oynatılıyor. Sonra tiyatro oyunu başlıyor.

Şaban’ın annesi geçici olarak köye gidince Şaban okula gitmemeye başlar… Artık tembellik içine işlemiştir. Önce hırsız gelir ve nasıl hırsız olduğunu anlatır. Hırsızın öyküsü Şaban’ın öyküsüne benzemektedir. O da önce okuldan kaçmaya başlamıştır.

Sonra rüyasına Pamuk Prenses girer, o da Şaban’a öğütler verir. Sonra uydudan gördüğü Şaban’a astronot gelir ve nasıl büyük bir bilim adam olduğunu anlatır. Sınıfın en çalışkan öğrencisi Esin, Şaban’ı bu durumda yalnız bırakmaz. Onu yeniden tüm dostları elbirliği ile okula kazandırırlar.

Hırsız da geri döner, pişman olmuştur. Cezasını çektikten sonra yarım bıraktığı eğitimine devam edeceğini söyler.

22 Ekim 2011 Cumartesi Saat:12.00 Bu Ne Biçim Müzikal

Düzenleyen: Bihter Sanat Yer: Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi

Çocuklara müzik ve nota bilgisini vermeyi ve korkularını nasıl yenmeleri gerektiğini öğretmeyi bir müzikal eşliğinde sunan oyun, aynı zamanda çocukların hayvanları tanımalarına da yardımcı oluyor.

Oyun için seçilen eğlenceli karakterler, çocukların tüm bu bilgileri, eğlenerek bir bakıma oyuna katılarak öğrenmelerine yardımcı oluyor…

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz