Ücretsiz Etkinlikler: 21 Ocak İBB Kültür Merkezleri oyun programları

0
IBB Kültür Merkezlerinde 21 Ocakta sergilenecek ücretsiz çocuk oyunları
IBB Kültür Merkezlerinde 21 Ocakta sergilenecek ücretsiz çocuk oyunları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri‘nde 21 Ocak 2012 Cumartesi günü ücretsizolarak sahnelenecek çocuk oyunları şu şekildedir:

Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / KÜÇÜK KIZ VE YILDIZ

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Uygur Çocuk Tiyatrosu

Papatya 6 yaşında bir kız çocuğudur. Bir gece rüyasında Kaf Dağı’nın tepesindedir. Elini gökyüzüne uzatır ve bir yıldıza ulaşır. Tam bu esnada uyanır. Papatya annesine yıldızları sorar, yıldızlar gerçekten bu kadar yakın mıdır? Bu soru Hayal dünyasının fantastik işçileri olan Pisi, Mini, Mami ve Sali için görev demektir.

Papatya hayal kurmayı öğrenmelidir. Hayal İşçileri, Papatya’nın rüyasını düzenlerler. Papatya rüyasında bir yolculuğa çıkar. Yıldızlara ulaşmak için Kaf Dağı’nın en tepesine gidecektir. Bu yolculukta birbirinden renkli ve ilginç karakterler Papatya’nın karşına çıkacaklardır. Aslında bu karakterlerin hepsi Hayal İşçileri’dir. Zaman zaman kötü, kimi zaman da iyi karakterler olarak Papatya’ya bu yolculuğunda eşlik ederler.

Bu rüya içerinde bir yandan da annesi onu takip etmektedir. Kızının başına kötü bir şey gelmesinden korkmaktadır. Hayal işçileri anne Gülenay’ın kızının rüyasında ki müdahalesine karşı çıkarlar. Bunun bir sebebi vardır: Papatya büyümektedir, kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğrenmelidir. Rüyada başarılı ya da başarısız olabilir. Ne olursa olsun nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bu Papatya’nın tercihi olacaktır. Papatya’nın özgüvenini geliştirebilmek için böyle bir yolculuk çok uygundur. Önemli olan sonuç değil yolculuğa çıkabilme cesaretini kendinde bulmasıdır.

Birçok zorluktan sonra Papatya amacına ulaşır. Artık yıldızlara kavuşur. Rüya sonlanır. Papatya hayal kurabilmektedir. Aynı anda annesini ne kadar özlediğini de fark etmiştir. Papatya hayallerini ve annesini hiç bırakmayacaktır.

Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / SU PERİSİ

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Tiyatro Alkış

IBB Kültür Merkezlerinde 21 Ocakta sergilenecek ücretsiz çocuk oyunları
IBB Kültür Merkezlerinde 21 Ocakta sergilenecek ücretsiz çocuk oyunları

Ceviz fidanının dünyaya gözlerini açıp; henüz görmediği, hakkında pek bir şey bilmediği su damlasını beklemeye koyulmasıyla oyun başlar. Ceviz fidanı hemen sonra tıpkı kendisi gibi, gözlerini dünyaya yeni açmış olan Palamut, Çınar ve Meşe fidanlarını fark eder. Konuşmaya başlarlar…

Başakşehir Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / ROBİNSON DANS ÖĞRENİYOR

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Masal Gerçek Tiyatrosu

Robinson ıssız bir adaya düşmüş, yalnız yaşayan, asık suratlı biridir. Huliguli Kuşu ve Papağan’ınarkadaşlığı onun için yeterli değildir. Hergün dürbünüyle ufukları izlemekte, her gece rüyalarında onu bu adadan kurtaracak gemiyi görmektedir. Aklı dağılmasın diye şarkı söylemez, işlerinden geri kalmamak için dans etmez. Bir gün adanın yerlilerinden biriyle karşılaşır. Adını Cuma koyar yeniarkadaşının. Aslında niyeti arkadaşlık etmektir ama, daha çok da kendi bildiklerini ona öğretmeye, onu kendine benzetmeye çalışır… Ama Cuma, en çok kendisine benzemektedir. Her fırsatta dans eder, şarkı söyler.
Robinson Cuma’yı kendine benzetebilecek midir, yoksa Cuma mı Robinson’u etkileyecektir. Acaba, asık suratlı Robinson dans öğrenebilecek midir?

Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / SİHİRLİ PRENSES VE SİNİRLİ CADI

Saat: 11.00 / Düzenleyen: Bu Tiyatro

Prenses mi galip gelecek yoksa Cadı mı? İyiyi, güzeli gösteren Prenses ile kötüyü benimseyen Cadı’nın ilgi çekici macerası.

Oyunun diğer gösterim günleri: 24 Mart Cumartesi Saat 12.00, Samandıra Kültür Merkezi 

31 Mart Cumartesi Saat 11.00, Sancaktepe Genco Erkal Kültür Merkezi

 

Güngören Erdem Bayazıt Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / DELİ İLE VELİ

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Mavi Uçurtma Komedi Tiyatrosu

Oyun, güzel bir mahallede geçmektedir ve bu mahallede, hayatı umursamayan bir insan ve bütün mahalleliyi bezdirmiş Veli adında çok yaramaz bir çocuk vardır. Veli hem okul arkadaşlarına, hem de mahalle esnafına, hoş olmayan şakalar yaparak onları üzermektedir. Ayrıca aralıklı olarak okuldan da kaçmaktadır. Mahalleli bu duruma artık yeter demek için Veli’ye bir oyun oynamaya karar verir. Bunun için ise seyirciden yardım istenir.Seyirciler arasından alınan çocuklar; kral, cadı, v.s. olurlar. Oyun kostümlerini giyerler ve ikinci perdede mahalle, Veli’nin hiç beklemediği bir yere dönüşür. Veli kendisini farklı bir dünyada bulur. Oyundaki mesajlar, esprili sahnelerle seyirciye ulaştırılır ve oyun mutlu bir sonla biter.

Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / BU NE BİÇİM MÜZİKAL

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Bihter Sanat

Çocuklara müzik ve nota bilgisini vermeyi ve korkularını nasıl yenmeleri gerektiğini öğretmeyi bir müzikal eşliğinde sunan oyun, aynı zamanda çocukların hayvanları tanımalarına da yardımcı oluyor. Oyun için seçilen eğlenceli karakterler, çocukların tüm bu bilgileri, eğlenerek bir bakıma oyuna katılarak öğrenmelerine yardımcı oluyor…

Sepetçiler Kasrı

21 Ocak 2012 Cumartesi / AFACAN ALİCAN

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Mavi Bulut Çocuk Tiyatrosu

Tuzla İdris Güllüce Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / GELENEKTEN GELECEĞE KARAGÖZ

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Unima İstanbul

UNESCO’nun taşınamaz kültür mirası listesine aldığı “Karagöz” sanatımızı, yeni nesillere örneklemek ve tanıtmak amacıyla; Uluslararası Kukla Birliği (UNIMA) İstanbul Şubesi, Karagöz sanatının seçkin örneklerini çocuklarımızla buluşturuyor. Hayal perdesinin kahkaha dolu dakikaları ardından, küçük seyircilerimizi kendilerinin yapacağı bir atölye çalışması bekliyor. Çocuklar bu çalışmayla birer Karagöz sahibi olmanın sevincini yaþayacaklar.

Ümraniye Atakent Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / ÇİZMELİ KEDİ

Saat: 12.00 / Düzenleyen: Altınok Tiyatrosu

Ülkenin birinde bir değirmenci ve üç oğlu yaşar. Değirmenci büyük oğluna değirmeni, ortanca oğluna eşeği, küçük oğluna da kedisini miras bırakır. Küçük oğlu kendisine bir kedinin miras kalmasından pek memnun olmaz. Kedi bunu duyar ve hemen sahibinden bir çift çizme ister. Zekasını kullanan kedi sahibine hiç de değersiz bir miras olmadığını kanıtlamak için zorlu bir göreve hzırdır. Genç delikanlıyı Prens yapmak.

Yeşilpınar Kültür Merkezi

21 Ocak 2012 Cumartesi / HACİVAT KARAGÖZ

Saat: 12.30 / Düzenleyen: Ünver Oral

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz