Yarıyıl Tatiline İş Bankası Müzesi’nde 4-13 yaş çocuklarımıza yönelik eğlenceli atölyeler bekliyor

0
Yarıyıl Tatiline İş Bankası Müzesi’nde 4-13 yaş çocuklarımıza yönelik eğlenceli atölyeler bekliyor yarıyıl çocuk etkinliği yarıyıl çocuk etkinlikleri 2019 yarıyıl çocuk aktivite önerileri yarıyıl çocuk atölyeleri yarıyıl çocuk eğitim programları yarıyıl çocuk etkinlikleri 2019 sömestr 2019 sömestr da aktiviteler çocuklara sömestr etkinlikleri 2019 Sömestr Atölyesi ücretsiz sömestr etkinlikleri sömestr tatili için öneriler Sömestr Etkinliği sömestrde ne yapsak

İş Bankası Müzesi’nde 19 Ocak – 3 Şubat 2019 tarihleri arasında 4-13 yaş grubuna yönelik yaratıcı drama, bilgi, oyun ve teknolojinin iç içe geçtiği zengin içerikli birbirinden eğlenceli atölyelerine bekliyor!

Ekonomi,  ve finansal okuryazarlık temalarının yanı sıra İş Bankası Kültür Yayınları’nın yayınladığı zengin içerikteki çocuk kitaplarına odaklanan atölyeler Müzenin etkinlikleri arasında yer almaktadır. Oyun ve canlandırmalar eşliğinde çocukların sorgulayarak bakış açılarını genişleten, eğlenceli yaratıcı drama atölyeleri, çocukları kitapların yazarlarıyla buluşturan okuma atölyeleri düzenlenmektedir.

4 YAŞ ATÖLYELERİ

Yaratıcı okuma atölyesi – En güzeli benim evim

​Eğitmen: Çiğdem Odabaşı
 45 dk. |  Ücretsiz 

4 Yaş / 24 Ocak 2019 Perşembe 13:45

Yazar: Janet Bingham
Resimleyen:  Rosalind Beardshaw
Çeviren: Nevin Avan Özdemir
Eğitmen: Çiğdem Odabaşı
“İlkbahar geldi ve Minik Tilki ormandaki arkadaşlarını ziyaret ediyor. Herkes bahar temizliği telaşında. Kimileri yeni yuva yapıyor, kimileri ise eski yuvalarını temizleyip yeniliyor. Acaba Minik Tilki ile babası yeni yuvalarını nereye yapacaklar?”
Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölyede katılımcılar; hikâye üzerinden, kendi yuvasını ve nasıl bir yerde yaşamak istediğini hayal ediyor. Atölyede, baba tilki ve yavrusu üzerinden doğa, mevsim ve yuva kavramları irdeleniyor. Katılımcılar, doğadaki hayvanları müzik eşliğinde oyun ve doğaçlamalar ile canlandırıyor ve bu yolculukta hayvanların hangi özelliklere sahip olduğunu ve onların barınma koşullarını öğreniyor.

Yaratıcı okuma atölyesi – Bu ses ne?

​Eğitmen: Çiğdem Odabaşı
 45 dk. |  Ücretsiz 
4 Yaş /  01 Şubat 2019 Cuma 12:15
Yazar: Stephanie Moss
Resimleyen: Mark Jones
Çeviren: Anıl Ceren Altunkanat
“Bebe Tavşan ile Bebe Porsuk ormanın derinliklerinden gelen, gürlemeyi andıran bir ses duydular ama bunun ne olduğunu bir türlü anlayamadılar. Bebe Tavşan korkuya kapılıp aklına bir sürü dehşet verici şey getirdi ama cesur Bebe Porsuk sesin kaynağını keşfetmeye kararlıydı. Ne dersiniz? Sesin kaynağına ulaşabilecekler mi?’
Ses ve ritim aracılığı ile duyduğumuz seslerin nereden geldiğine ışık tutarak korkularımızla yüzleşeceğimiz sıcak bir hikayeyle yola çıkıyoruz. Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölyede, yaratıcı düşünme tekniği, oyun ve doğaçlamalarla hayal gücümüzün sınırlarını zorlamaya çalışıyoruz.

5 – 8 YAŞ ATÖLYELERİ

Müze Hatıram

​ 75 dk. | Ücretsiz 

5 – 7 Yaş / 23 Ocak 2019 Çarşamba 13:00
                  25 Ocak 2019 Cuma 11:00
                  27 Ocak 2019 Pazar 13:30 
29 Ocak 2019 Salı 13:00
                  30 Ocak 2019 Çarşamba 13:00
                  31 Ocak 2019 Perşembe 15:00
                  02 Şubat 2019 Cumartesi 11:00
Müzemizin birbirinden eğlenceli bölümlerini eğitmen eşliğinde gezen çocuklar, bankacılık nesnelerini eski-yeni, geçmiş-gelecek ve benzerlik-farklılık kavramları üzerinden inceliyor. Keşfettikleri nesne ve mekânları, bilmece-bulmaca ve çiftini bul oyunuyla pekiştiren çocuklar müze hatıralarıyla atölyeden ayrılıyor.

Sakar Cadı Vini Gösterisi

Eğitmen: Deniz Soruklu Evren

45 dk.   | Ücretsiz 

5 – 8 Yaş /  20 Ocak 2019 Pazar 14:00
                  23 Ocak 2019 Çarşamba 14:30
                  25 Ocak 2019 Cuma 13:00
                  25 Ocak 2019 Cuma 14:00
31 Ocak 2019 Perşembe 14:00
Masal anlatıcısı Deniz Soruklu Evren’in hayat verdiği Sakar Cadı Vini, maceralarını masalsı bir dille katılımcılarla paylaşıyor. Atölyede müzik eşliğinde doğaçlamalar ve Vini’nin kitaplarından yola çıkarak dinozor konulu resim yarışması yapılıyor. Sakar Cadı Vini, bu eğlenceli masal anlatımına tüm sevenlerini bekliyor.

Eskiden Yeniye

​90 dk.  | Ücretsiz

7 – 8 Yaş /  22 Ocak 2019 Salı 15:00 
                   26 Ocak 2019 Cumartesi 15:00
                   29 Ocak 2019 Salı 11:00
Eskiden reklamlar nasıl yapılıyordu?
Katılımcılar, Müzemizi rehber eşliğinde gezerken bu sorunun cevabını öğreniyor, atölyede sergiden seçilmiş bir reklam çalışmasını kendi fotoğraflarını kullanarak yeniden yorumluyor.

5 Kuruşa 5 Hikaye

Eğitmen: Deniz Soruklu Evren

​ 120 dk. | Ücretsiz 
5 – 8 Yaş / 20 Ocak 2019 Pazar 11:00
                 31 Ocak 2019 Perşembe 11:00

Tasarruf bilincinin aşılanması, ebeveynle birlikte paylaşım, yaratım süreci ve bilinçlendirme odaklı aile atölyesi Deniz Soruklu Evren tarafından yönetiliyor. Atölyede, tasarrufla ilgili atasözleri kullanılarak, müzik eşliğinde doğaçlama ve heykel çalışması yapılıyor. Cimrilik ve tasarruf üzerine hikayeler resmediliyor. Her aileye temsili 5 kuruş verilip, bunun üzerine en fazla üç dakikalık bir hikaye, bir skeç ya da bir anlatı bulmaları isteniyor. Atölyenin sonunda hikayelerin figürlerinden toplu bir tuval çalışması yapılıyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Mutlu Su aygırı

Eğitmen: Çiğdem Odabaşı
60 dk. | Ücretsiz 
 5 – 6  Yaş /  24 Ocak 2019 Perşembe 11:00

Yazar: Richard Edwards, Carol Liddiment
Resimleyen: Carol Liddiment
Çeviren: Sahire Arslan

Bir zamanlar, suaygırı olduğu için hiç mutlu olmayan küçük bir su aygırı varmış.
“Su aygırı olmak istemiyorum. Yo! Yo! Yo!
Zebra ya da bufalo lo lo lo,
Ağaçta şarkı söyleyen maymuuun
Su aygırı yerine maymuuun olsaaam…”
Küçük Su aygırıyla birlikte şarkı söyleyip, tropik ormanlardaki macerasına katılmaya ne dersin?

Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki bu atölyede bireyin kendini olduğu gibi sevmesi, başkaları ile benzerliklerini ve farklılıklarını anlaması ayrıca bu özelliklerin çeşitliliğini ve güzelliğini fark etmesi amaçlanıyor. Bu farkındalık oyun, doğaçlama, canlandırma, görsel okuma ve kendini resmetme üzerinden kazanılıyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Değnek Adam

Eğitmen: Çiğdem Odabaşı

60 dk. | Ücretsiz 

– 6 Yaş / 27 Ocak 2019 Pazar 12:00
Yazar: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Nevin Avan Özdemir
“Değnek adam ailesiyle birlikte ormanda mutlu bir yaşam sürüyordu. Bir sabah dışarı çıktı ve başına gelmeyen kalmadı.”
Çiğdem Odabaşı eğitmenliğinde atölyede, Değnek Adam karakteri ile katılımcılar kendi yaşantılarından yola çıkarak, doğa, aile ve sevginin önemini grup eşliğinde oyun ve canlandırmalarla kavrıyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Şu Yaramaz Tavşanlar

Eğitmen: Çiğdem Odabaşı

60 dk. | Ücretsiz

5 – 6 Yaş / 1 Şubat 2019 Cuma 13:30 
Yazan ve Resimleyen: Ciara Flood
Çeviren: Ali Berktay
“Koca Ayı tek başına yaşıyordu. Issız kırların ortasındaki evinde. Yalnızlıktan hiç sıkılmıyordu. Onun sevdiği hayat buydu işte. Bir gün kalabalık bir tavşan ailesinin hemen yanı başına taşındığını görünce asabının ne kadar bozulduğunu tahmin edersin.”
Atölyede katılımcıların arkadaşlığın, paylaşmanın, birlikteliğin ve sevginin önemini fark etmeleri amaçlanıyor. Süreç, katılımcıların başkarakter olan bay ayının duygu ve ihtiyaçlarını bulma üzerinden başlıyor. Bay ayıyı hayata bağlayan tavşanların yaşamına odaklanarak devam ediyor. Şiddetsiz iletişim, drama teknikleri ve oyun ile yapılandırılan atölyede katılımcılar, paylaşmanın ve sevginin önemini kavrıyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Utangaç Ayı Monti

Eğitmen: Çiğdem Odabaşı

60 dk. | Ücretsiz

5 – 6 Yaş / 3 Şubat 2019 Pazar 11:00
Yazan ve Resimleyen: Duncan Beedie
Çeviren: Ali Berktay
“Evvel zaman içinde bir ayı vardı Monti’ydi onun adı.
Gözlerini dikip bakmaya, herkesi seyretmeye bayılırdı. Aslında Ayı Monti kabalık etmek istemiyordu, ama öyle meraklıydı ki kendini tutamıyordu… Ama hiç kimse sürekli üzerine dikilen bakışlardan hoşlanmaz, eh zaten Ayı Monti’nin başı da çok geçmeden derde girdi.
Neyse ki patlak gözlü bir kurbağa, Monti’ye doğru yolu gösterecekti!”
Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölyede katılımcılar kendi merak duygularından yola çıkarak Monti’nin merak duygusuyla tanışıyor. Merak duygusunun dikkat ve konsantreyle ilişkisini gözlemlerken, drama egzersizleri ve oyunlarla katılımcıların Monti’yle empati kurmaları amaçlanıyor. Atölye, merak duygumuzu nasıl doğru yönlendirebileceğimize ışık tutuyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – İyi yürekli dev Memo

60 dk. | Ücretsiz

7 – 8 Yaş / 24 Ocak 2019 Perşembe 12:15
Yazan: Julia Donaldson
Resimleyen: Axel Scheffler
Çeviren: Ali Berktay
“Memo hep “Keşke kentin en pasaklı devi olmasaydım” derdi. Sonra bir gün devler için giysi satan yeni bir dükkân gördü ve artık iyi giyinmenin zamanı geldi diye düşündü. Güzel pantolonu, güzel gömleği, şeritli kravatı ve gıcır gıcır ayakkabılarıyla Memo tepeden tırnağa değişti. Ama evine dönerken kendisinden yardım bekleyen çeşit çeşit hayvan çıktı yoluna. Memo onlara yardım edeyim derken yeni giysilerinden oldu.”
Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölye, yardımlaşmanın, yaratıcı düşünmenin, bir nesneden farklı tasarımlar yaratmanın, estetik bakış̧ açısı geliştirmenin ve paylaşmanın önemine işaret ediyor. Katılımcılar bu kazanımları yaratıcı düşünme teknikleri, oyun ve parça-bütün ilişkisi kurma gibi tekniklerle pekiştiriyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Sherlock Hollywood’da: Uluslararası Dedektif Kedi

60 dk. | Ücretsiz

7 – 8 Yaş / 03 Şubat 2019 Pazar 12:15
Yazan ve Resimleyen: Helen Hancocks
Çeviren: Ali Berktay

“ŞERLOK & KAYIP BAŞYAPIT’ın ardından Uluslararası Dedektif Kedi Şerlok’un yeni macerası!
Hollywood’daki meşhur Guguk Film Stüdyoları’ndan Altın Guguk heykelleri çalınmıştır ve ödül töreni ertesi gün yapılacaktır! Heykeller mutlaka bulunmalıdır! Bu zorlu görevin altından tabii ki Şerlok’tan başkası kalkamaz. Tatlı diliyle yıldızların ağzından laf almayı, keskin gözleriyle tüm ipuçlarını toplamayı kimse Uluslararası Dedektif Kedi gibi başaramaz. Ama bu kez Şerlok’un çok güzel bir ortağı da var! Heyecan, serüven ve romantizm!”

Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölyede katılımcılar Hollywood’daki meşhur Guguk Film Stüdyoları’ndan çalınan Altın Guguk heykelleri bulmaya çalışıyor. Bir kedi olan Şerlok karakteri ile Hollywood’da maceraya atılan katılımcılar merak, iz sürme, ipucu yakalama ve cevaplar arasında ilişki kurma gibi başlıklardan yola çıkarak atölyede oyun, drama ve yaratıcı düşünme teknikleri ile çözüme ulaşmaya çalışıyor.

Yaratıcı Okuma Atölyesi – Yaramaz Ejderhalar

60 dk. | Ücretsiz

7 – 8 Yaş / 1 Şubat 2019 Cuma 11:00
Yazan ve Resimleyen: Debi Gliori
Çeviren: Sevgi Atlıhan
“Evren’in çok uzak bir köşesinde ejderhalarla dolu bir gezegen varmış. Verimli toprakları, yabani hayvanlarla dolu ormanları ve güzel gölleri olan gezegende yaşam harikaymış. Ancak bir süre sonra yaramaz ejderhalar işleri karıştırmış. Hayal dünyasında heyecanlı ve eğitici bir gezi…”
Çiğdem Odabaşı eğitmenliğindeki atölyede katılımcılarla doğa, doğanın korunması, geri dönüşüm, farkındalık başlıkları üzerinden yaramaz ejderhalarla empati kurarak insanların neler yapabileceği üzerinden fikir geliştirilirken bir yandan da problem çözme yolları aranıyor.  Şiddetsiz iletişim tekniklerinden yola çıkarak hata kavramının nasıl dönüştürülebileceği üzerinden ihtiyaç ve duygu egzersizleri yapılacak atölyede oyun, drama ve yaratıcı düşünme teknikleri ile yaramaz ejderhalarla iyi bir dünya nasıl olur sorusuna cevaplar aranıyor.

9 – 13 YAŞ ATÖLYELERİ

Dünyanın Parası

​90 dk.  Ücretsiz

9 – 10 Yaş / 22 Ocak 2019 Salı 11:00
                    25 Ocak 2019 Cuma 15:00

                    29 Ocak 2019 Salı 14:30
Paranın tarihinin 3 boyutlu filmle anlatıldığı, üzerindeki simgelerden yola çıkarak paraların özelliklerinin keşfedildiği, Türk ve dünya paralarının eğlenceli oyunlarla tanıtıldığı genel kültür atölyesidir. Katılımcılar, kendi paralarını tasarlayarak atölyeden ayrılıyor.

Mutluluk Atölyesi

Eğitmen: Deniz Soruklu Evren

120 dk. | Ücretsiz
9 – 12 Yaş / 23 Ocak 2019 Çarşamba 11:00
                  

Mutluluk atölyesi; drama teknikleri ile katılımcıların bedensel farkındalık, grup çalışması, özgüven, kendini farklı sanat disiplinleri ile ifade etme, hayal gücünü ortaya çıkarma, duyularını ve duygularını keşfetmesini amaçlıyor.
Atölyede çocukların gözünden mutluluğun masalı yazılıp, resmediliyor. İçinde ritim ve müzik olan iki farklı masalın figürlerine göre doğaçlama beden performansı yapılıyor. Oyun, masal, beden, müzik ağırlıklı atölye çalışmasında katılımcılar, farklı kültürlerin oyunlarını ve masallarını keşfediyor.

Fiyat Keşif Laboratuvarı

120 dk. | Ücretsiz
11 – 13 Yaş / 22 Ocak 2019 Salı 13:00
                      26 Ocak 2019 Cumartesi 11:00
Çocukların ekonomideki farkındalığını eğlenceli ve aktif bir çalışmayla geliştirmek; fiyatların nasıl belirlendiğini ve arz talep yasasının nasıl işlediğini anlamalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanan eğitici atölye çalışmasıdır. Katılımcılar, eğlenceli ve temposu yüksek açık arttırma oyunuyla ekonominin gündelik hayattaki yerini kavrıyor.

Ajans İş Başında

90 dk. | Ücretsiz 
11 – 13 Yaş / 26 Ocak 2019 Cumartesi 13:15
                   30 Ocak 2019 Çarşamba 11:00
Müzemizi rehber eşliğinde gezen çocuklar, reklamların nasıl yapıldığını ve reklam ajanslarının nasıl çalıştığını öğreniyorlar. Atölyede bir reklam ajansı kurarak, birlikte bir ürün için reklam hazırlıyor.

Stop Motion ile Viral Reklam Atölyesi

Eğitmen: Doç. Dr. Barış Atiker

120 dk. | Ücretsiz
11 – 13 Yaş / 19 Ocak 2019 Cumartesi 11:00
 9 -10 Yaş / 19 Ocak 2019 Cumartesi 14:00
 9 – 10 Yaş 3 Şubat 2019 Pazar 14:00
Doç Dr. Barış Atiker Eğitmenliğindeki Stop Motion ile Viral Reklam Atölyesi;  katılımcıların hızlı ve keyifli biçimde reklamlar için slogan tasarlamayı ve bunu sosyal medyada kullanabilmek için gerekli formatlara dönüştürmeyi öğrendiği atölye çalışmasıdır.
Katılımcının atölyeye belleği müsait olan bir akıllı telefon veya tablet ile katılması gerekmektedir.

Benim Ekonomim

90 dk. Ücretsiz 
9 – 10 Yaş / 2 Şubat 2019 Cumartesi 12:30
İlkokul öğrencilerini ekonominin temel kavramlarıyla tanıştıran bu sosyal bilimler atölyesinde, katılımcıların akıllı harcama alışkanlıkları edinmesi, harçlık yönetiminde anahtar beceriler kazanması ve tasarruf bilinci geliştirmesi hedefleniyor.  Bütçe – piyasa eksenli bir finansal oyun üzerinde yapılandırılan atölye, eğlenerek öğrenme yaklaşımını ön plana çıkarıyor.

Ekonomiye İlk Adım

​90 dk. | Ücretsiz

11 – 13 Yaş / 30 Ocak 2019 Çarşamba 14:30

Ortaokul öğrencilerini piyasa eksenli temel ekonomi kavramlarıyla tanıştıran bu sosyal bilimler atölyesi, katılımcılara iktisadî piyasayı temel aktör ve unsurlarıyla tanıtırken, piyasada denge fiyat oluşumunu birebir yaşatarak gösteriyor.

Atölye katılımcılara, piyasa süreçlerinde rasyonel karar alma mekanizmasını, piyasa kısıtlarını da algılayarak öğrenmelerini ve kullanmalarını sağlıyor. Piyasa denge fiyatının canlı oluşumu üzerine kurulu Pit Market oyunu üzerine yapılandırılan atölye, eğlenerek öğrenme yaklaşımını ön plana çıkarıyor.

Kayıt yaptırmak için iletişim bilgilerinizle birlikte çocuğunuzun isim ve yaş bilgilerini, katılmak istediğiniz atölyenin adını, tarihini ve saatini yazıp [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Bilgi için 0212 511 18 04 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz