Anne Baba Tutumları | Doğal Ebeveynlik Nedir?

0
Anne Baba Tutumları Doğal Ebeveynlik Nedir doğal ebeveynlik uyku, doğal ebeveynlik pdf, doğal ebeveynlik nedir, doğal ebeveynlik william sears, doğal ebeveynlik adem güneş, doğal ebeveynlik nilüfer devecigil, doğal ebeveynlik dr sears, doğal ebeveynlik kitapyurdu, doğal ebeveynlik doğal ebeveynlik fuarı 2018 doğal ebeveynlik ve uyku doğal ebeveynlik nedir doğal ebeveynlik pdf doğal ebeveynlik adem güneş doğal ebeveynlik kitabı doğal ebeveynlik uyku doğal ebeveynlik william sears doğal ebeveynlik nilüfer devecigil doğal ebeveynlik blog doğal ebeveynlik.com doğal ebeveynlik dr sears doğal ebeveynlik emzirme doğal ebeveynlik eleştirileri doğal ebeveynlik eğitimi doğal ebeveynlik uyku eğitimi doğal ebeveynlik fuar doğal ebeveynlik pdf indir doğal ebeveynlik kitapyurdu adem güneş doğal ebeveynlik kitabı william sears doğal ebeveynlik pdf doğal ebeveynlik yorumlar 1. doğal ebeveynlik fuarı doğal anne babalık çoçuk yetiştirmenin kuralları çocuk yetiştirme 1 çoçuk yetiştirme usulleri baba ve çocuğun burç uyumu bebek yetiştirmenin kuralları çoçuk yetiştirmenin kuralları kitap cocuk yetistirme teog sınav kaygısı baba bebek burç uyumu çocuğu iyi yetiştirmek çocuğu iyi eğitmenin yolları doğal ebeveynlik cocuk yetistirmek geç yaşta anne olmak paranoyak anne babalık çocuğun anne babayla uyuması anne ve cocuk burçlara göre annelik çocuk yetistirmek bebekler kaç yaşına kadar anne yanında yatmalı yengeç burcu anneleri gebelikte anne sihirli çocuk bebeklerin anne baba yanında yatması iyi bir çoçuk nasıl yetiştirilir ikizler burcu annesi burçlara göre anneler anne bebek baba aslan burcu annesi teog stresi ergenlerle iletişim kitap bebek anne baba başak burcu anneleri anne baba ve çocuklar aile burç uyumu bebek kaç yaşına kadar anne yanında yatmalı burçlara göre bebekler çocuk kuralları çocuğun anne ile yatması baba çoçuk geç anne olmak çocuk anne baba ebeveynlik iyi anne baba olmak burçlara göre babalar terazi burcu annesi nasıl olur koç burcu annesi terazi erkek bebek erkek çocuğun anneyle uyuması hangi burç nasıl anne olur baba çocuk ilişkisi teog anneleri cocuk büyütmek baba cocuk anne ve cocuklar güzel anketler soruları oğlak burcu bebeği nasıl olur terazi burcu bebekleri nasıl olur erkek çocuğun babayla uyuması terazi bebeği merhaba bebek - sinem olcay kademoğlu bebekler ne zaman anne baba der ergenlerle iletişim terazi burcu bebeği nasıl olur anne ve çocuğun burç uyumu ebeveyn gebelik te mutlu bebek yetiştirmenin sırları ergenlerle iletişim nasıl olmalı hamileyken dna testi yapılırmı anne baba tutumları  ebeveyn nedir aile tutumu  çocuğunuzun hangi davranışlarını onaylarsınız hamileyken dna testi anne ve baba ebeveynler ne demek anne baba cocuk arasında

Çocuğunuzun bazı davranışları karşısında hayal kırıklığına uğruyor, hatta “nerede yanlış yaptım?” diyerek zaman zaman anne babalığınızı mı sorguluyorsunuz? Doğru yaklaşım yöntemlerini öğrenmek için pek çok yerden bilgiler edinmeye çalışıyor ama kafanızı karıştırmaktan ileri gitmediğini mi düşünüyorsunuz

Doğal ebeveynlik nedir?

Doğal ebeveynlik; koşulsuz sevginin esas olduğu sezgisel, empatik, şefkatli ve güvenli bir bağlanma. Bu yazı için seçtiğim görsel bana çok anlamlı geldi, çocuğunuzla aynı çerçeveden bakmak yani empati kurmak çok önemli doğal ebeveynlikte. Anne babalar iyi bir gözlemci olarak çocuğunu takip edecek. Ebeveynler çocuklarının kendilerine gönderdiği uyaranları, sinyalleri doğru anlayarak, onlara bilgiyle güçlendirilmiş, içgüdüsel, doğaçlama yanıt veriyor, rehber oluyor. Kesinlikle bir kurallar silsilesi değil; bir ebeveynlik yolculuğu. “Ya hep ya hiç” değil, çocuklarının ihtiyaçları karşısında zihinlerini ve kalbini açık tutmak anlamına geliyor. Doğal ebeveynlerin amacı asla; sınırları olmayan, her istediği karşılanan ‘şımarık’ diye tanımlanan çocuklar yetiştirmek değildir. Kuralları değil, gerektiğinde çocukla birlikte yaptıkları disiplini temel alırlar. İlgi çekici, merak uyandırıcı, hayal dünyasını zenginleştirici ve yaratıcı, yaşına uygun bir iletişim kurarlar.

[list-ul type=”star”][li-row]Yargılamayın[/li-row][/list-ul]

Çocuğunuzu yargılamak yerine onunla empati kurarak dinleyin, yapıcı eleştirilerde bulunun, en önemlisi onu her koşulda sevdiğinizi davranışlarınızla da gösterin.

[list-ul type=”star”][li-row]Sabretmeyi öğretin[/li-row][/list-ul]

Doğal ebeveynler sınırlı yoksunluklarla yaratıcılığı gelişen, sabretmeyi öğrenen ve sorunları çözme yetisi kazanan özgüvenli bireyler yetiştirmek isterler. Siz de çocuğunuzun her ihtiyacını karşılamak yerine sınırlı davranın, ihtiyaçlarını kendisinin karşılamasına destek verin.

[list-ul type=”star”][li-row]Özgüvenini geliştirin[/li-row][/list-ul]

Çocuğunuzun hissettiklerini, düşündüklerini rahatlıkla ifade etmesini sağlayın. Öz saygı ve özgüven esasına dayanan bir yaklaşım sergileyin. Böylelikle özgüvenini geliştirin.

[list-ul type=”star”][li-row]Fırsat verin[/li-row][/list-ul]

Doğal ebeveynler çocuğunun her şeyi yapmasına izin vermediği gibi yapabileceklerine hemen müdahale etmez. Çocuğun bazı yetkinlikleri kazanmasına yardım eder, onun neler yapabileceğini gözlemler, zaman verir. Sadece acilse ve gerçekten yardıma ihtiyaç varsa müdahale eder. Merkezinizde şüphesiz çocuğunuz olsun ancak çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılarken onlara sınırsız destek vermekten kaçının. Kendi ihtiyaçlarını karşılamasına fırsat verip alan yaratın.

[list-ul type=”star”][li-row]Gözlem yapın[/li-row][/list-ul]

Doğal ebeveynler daha iyi gözlemci oldukları için çocuklarının hastalıklarını da daha erken fark ederler. Ayrıca bu ebeveynler, bebeklerini daha sık emzirir, daha çok kucaklarına alır, sık temas ederler ve olumlu disiplin uygularlar. Dolayısıyla bu bebekler daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu olurlar.

[list-ul type=”star”][li-row]Çocuğunuzu anlamaya çalışın [/li-row][/list-ul]

Öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış olsanız dahi çocuğunuzla iletişimde olun, sizden uzaklaşmasına yol açacak bir tutumda bulunmaktan kaçının. Empati ile çocuğunuzun duygularını dinleyin, her yaptığını onaylamak değil ama onu anlamaya çalışın, destek olun

[list-ul type=”star”][li-row]Kontrolünüzü kaybetmeyin, paniğe kapılmayın[/li-row][/list-ul]

Anne babasının her durum karşısında sakin kalabildiği gören çocuk kendini güvende hisseder. Bu nedenle karşılaştığınız ani durumlar dahil, kontrolünüzü kaybetmeden paniğe kapılmdana çözüm üreten bir ebeveyn olduğunuzu gösterin.

 

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz