fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Bakımı Yenidoğanda Sarılık ve Formül Mama Sorunsalı

Yenidoğanda Sarılık ve Formül Mama Sorunsalı

4
Yenidoğan sarılığında mama kullanmak şart mı?

Yenidoğan sarılığında mama kullanmak şart mı?

Yenidoğan sarılığı ile ilgili yeni annelerin çok büyük endişe duymasını çok anlaşılır buluyorum. Adı üstünde sarılık. Sarılığın iyisi olabilir mi? Hepatit A, B, C’lerden korkarak yetiştik biz değil mi? Yenidoğan sarılığı hepatitle alakalı değil ama, ben ilk bebeğimde bunu değerlendirebilecek durumda değildim. Evime gelip annem bu bebek sarı dediğinde düşüp bayılacak kadar paniktim.

Ben ilk bebeğimin dudak yarığı ve yarım damak yarığı ile doğması sonucu mamayı son beslenme aşaması olarak kabul ettim. Doğumumun ilk anından itibaren bebeğim memeyi tutamasa dahi emzirmek için çırpındım. Baktık yarık dudak ve damak yüzünden memeyi tutamıyor, başladım sütümü sağmaya… İlk yarım saat içinde bebeğimin karnına kolostrum inmişti bile. Dolayısıyla o minik midesine inen kolostrumun müshil etkisi ile birlikte mekonyum ve peş peşe gelen kakalar ile bilirübinden daha çabuk kurtulduk. Bebeğimin sarılığı yükselmeden yavaş yavaş sarılıktan kurtulduk.

İkinci bebeğime hiç bir şekilde mama verdirtmedim. Doğar doğmaz emzirmeye başladım. Gak dedikçe meme, guk dedikçe meme emzirdim. Kolostrumun müshil etkisi ile bebeğim bol bol kaka yaptı, kaka ile sarılığa sebep olan bilirüribinden çabucak kurtuldu ve biz sarılık sürecini sorunsuz atlattık. Kolostrumla karnı bir güzel doydu. Sakin, keyifli bebekler olarak büyüdü benim kızlarım.

Fakat sarılık korkusuyla annelerin formül mamalara yönlendirilmesini gerçekten anlayamıyorum. Bu noktada ticari kaygıların anneler üzerinde baskı oluşturmak üzere kullanıldığını düşünüyorum. Bebeğini büyüten bir anne, henüz bebeğini bekleyen başka bir hamile anne adayına, bebeğinin sarılık olmaması için mama markası önerebiliyor. Hamile anne hastaneye giderken yanına alacağı mamanın paniğini yaşıyor, annesininmelegi.com’a sık sık mama markası soruları geliyor.

Peşinen söyleyeyim ben asla mama markası önermiyorum, asla ama asla da önermeyeceğim. Bu mama konusu karışık…

Yalnız bir konuda çok netim: Bebeğin ne kadar sık emerse; o kadar çok süt üretir memeler..

Anne memesi emzirdikçe süt üretir. Bebeğinizi doğru emzirme yöntemi ile emzirin ve memelerin boşalmasını sağlayın. Böylelikle daha çok sütünüz, daha az kaygınız, daha huzurlu bebeğiniz olur.

Bebeğin ile arana daha ilk günden sarılık kaygısı, aç kaldı kaygısı ile mama sokma. Lütfen unutma, mama vermek için ciddi meseleler gerekir.

Hayır bebek kilolu olsun diye mama verilmez!

Hayır ikiz bebek, anne sütü yetmez diyerek peşin ön yargıyla mama verilmez..

Kan şekeri düşmesin diye mama verilmez; düşerse ve eğer anne sütü yoksa verilebilir(! Bu kısmı doktorunuza bırakın, doktorunuz değerlendirecek!)
Örneğin bebeğinizin kan şekeri 40mg/dl altına düşmüşse, sağdığınız halde bebeğin şekerini dengelemeye yetecek süt gelişi yoksa tamamen o anlık tıbbi amaçlı mama takviyesi verilir. Bebek emmeye başladığında, emzirme sıklığı arttırılarak mama kesilir!

fototerapi yenidoğan sarılığında başarılı bir şekilde uzun yıllardır kullanılmaktadır
Fototerapi yenidoğan sarılığında başarılı bir şekilde uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Tekrar ediyorum: bebek sarılık olacak diye korkuyla mama verilmez!

Bebeğin ışın tedavisi alacak kadar ciddi boyutta sarılık oldu ve sağdığınız halde yeterli sıvı ihtiyacını giderecek süt miktarına ulaşamadıysanız:

Aldığı kadar anne sütü, üzerine ihtiyacına göre ek mama takviye amaçlı verilir. Şunu tekrar hatırlatmakta yarar var. Mama sarılık tedavi etmez, sarılığın tedavisi fototerapi/ışın tedavisidir!

Sarılık tedavisinin bir parçası olan bol sıvı(anne sütü veya mama) alımı ile bol kaka çiş yaparak bilirübinin vücuttan atılımını hızlandırılmaktadır.

Mama sadece bebeğinizin sıvı besin ihtiyacını giderir; sarılık olmasın diye mama verdim diye bir bilimsel bir gerçek yoktur!

Gereksiz mama verirseniz, süt üretemezsiniz! 

Aksine sarılık olmasın diye bol bol meme verilir. Çünkü kolostrum bebeğin barsaklarını çalıştırıcı müshil etkisine sahiptir ayrıca yüksek düzeyde glikoz, protein içerir, karaciğerini de destekler!

Yani özetle; mama kafanıza göre korktum verdim, panik oldum verdim, sarılık olmasın diye verdim, Ayşe veriyordu, bebeği iyi kilo aldı bende özendim benim bebeğim de tosun olsun istedim diye verilmez..

Lohusalık döneminiz bebeğinizin süt alması ve sütünüzün artması için son derece önemlidir. Bu dönemde sık sık emzirerek, sütünüzü ilk 6 hafta içerisinde ciddi bir şekilde artırabilirsiniz. Bu yüzden ilk 1 ay bebeğe mama başlamak için doğru kararı doğru doz ayarlamasını lütfen doktorunuza bırakın.

Çünkü bir çok anneden duyuyorum içtiği kadar ver dedi doktor diyerek, 3 kiloluk çocuğa saat başı 120 ml mama veren anneler var. Anneler bebeğinizin böbrekleri ve karaciğerini düşünün, minnacık el kadar bebeğiniz uyusun da aman uyanmasın diyerek verdiğiniz mamalar ileride pişmanlığınız olmasın. Bebeğinizin minicik böbreğine, karaciğerine taşıyabileceği kapasiteden yüksek görevler vermek bebeğinizin geleceğinden çalmaktır.

İyi niyetle bebeğinizin beslenmesine odaklanırken, tıbbi görüşlerin dışına çıkmayın. Toplumun tombul çocuk sağlıklı çocuk baskısına kapılmayın.

Yukarıda yeralan metin bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, hekimin uygulayacağı teşhis ve tedavinin yerine geçmez. Herhangi bir tedavi sürecine başlamadan önce mutlaka sağlık uzmanının görüş ve onayı alınmalıdır.


Göğüs uçlarınızda yara varsa, hızla tedavi edip, göğüs ucu yaraları yüzünden bebeğinizi emzirmekten kaçınmayın. Göğüs ucu yaraları nasıl önlenir, nasıl tedavi edilir yazımı okumak için tıklayın

Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Göğüs ucu yarası nasıl tedavi edilir göğüs ucu yarası meme ucu yara göğüs ucu yarası nasıl geçer göğüs yarası gögüs yaraları göğüs ucu yarasına ne gögüs ucu yarasına ne iyi gelir bitkisel</small></small></p><p><small>*<strong><em>Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com'dur. </em></strong></small><br />
<small><span style=


Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz.  
All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

4 YORUMLAR

 1. Çok güzel yorumlamissiniz fakat mama vermedim diye bebgim sarilik oldu gunlerce hastanelerde kaldim. Sutum var sandim malesef yokmus bende inat ettim sutum var gerek yok mamaya diye sonuc mu? Sonuc yavrum 3 gun yogum bakimda kaldi surekli mama verdiler beslediler sinraki surecte hep anne suti mama seklinde ilerledik. Demem o ki insanlari lutfen yanlis yonlendirmeyin mama zehir degil. Sjtu olmayan ne yapsin ac mi kalsin cocuk.

  • Hatice Hanım merhaba,

   Lütfedip keşke yazıyı okusaydınız. Şimdi sizin bu yazdığınız yoruma bakan anneler hastaneye mama satın alarak mı gitsin? X arkadaşın önerisiyle X marka, yok yok şu marka daha iyi diyen akrabanın dediği Y marka… Of ya bir bitmediniz!!!

   Bebeğinizin tam sağlık durumunu/sorununu açıklamadığınız halde…? Siz bir bebeğin mama alması gerektiğini iddia edecek bir sağlık otoritesini mi temsil ediyorsunuz? Bebeğinizin durumuna bakarak uzmanlar mama kararı vermiş… Bakın yazıyı okursanız, sağlık uzmanı bebeğinizin sağlık durumuna/ihtiyacına bakarak mama kararı verir/verebilir diye yazıyorum. Siz beni değil hastanedeki uzmanları dinlemediğiniz için pişmanlığınızı dile getiriyorsunuz. Bu durumda ilgili doktorların, uzmanların sayfasına gidin, sizi dinlemedim, özür dilerim diyin. Doğru yer orası. Benim yazımı okusaydınız, bir uzmanının kararına uyardınız…

   Ben anne adaylarına, arkadaş eş dost akrabanın aklıyla hareket etmeyin diyorum. Siz bebeğinizin sağlık durumuna hakim olmadığınız halde, sağlık uzmanlarına direnin, kafanıza göre karar verin mesajı vermiyorum bu yazıda! Burada kimseyi yanlış yönlendirmiyorum. Keşke biraz okusanız… Belki faydalanırsınız…

  • Merhaba Fatma,

   Dönence ve oyun halısı için marka önerilerimi eposta adresine ilettim. Bebeğini sağlıkla kucaklayıp, mutlulukla büyütmeni dilerim. Sevgiler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz