Bebeğin zeka gelişimi için beslenme ve pozitif etkileşim önemli

0
Bebeğin zeka gelişimi için beslenme ve pozitif etkileşim önemli

Çocuğunuzun zekasını belirleyen en önemli şey genetik mirasıdır. Bunun yanında bebeğin zekası üzerinde beslenme ve pozitif etkileşim önemli rol oynar. Ve ilk 3 yıl bebek beslenmesi bu konuda oldukça önemlidir.

Çocuğa bakım veren anne, aile yakını veya bakıcı ile sağlıklı ve pozitif etkileşimi, genetik zeka potansiyelini daha üst seviyeye taşımada anahtar rol oynar. Bir çocuğun beyni yaşamın ilk üç-dört yılında, çok çabuk büyüyerek erişkin beyninin %80 büyüklüğüne ulaşır. Bu yüzden insan hayatında ilk yıllar büyük önem taşır.

Örneğin sizin sevgi dolu gülümsemeniz, yumuşacık sesiniz, özenli dokunuşlarınız çocuğunuza yalnızca gülmeyi, duymayı ve dokunmayı öğretmekle kalmayıp, onun beynini de etkileyerek orada zeka ve sosyal yetileri destekleyen bağlantılar kurar.

Zeka beynimizde kurduğumuz bağlantılarla gelişir.

Sabah uyandığınızda çocuğunuzla geçireceğiniz sevgi dolu yarım saatlik bir oyunun etkileşiminin yerini hiçbir zeka geliştirici oyuncak, tablet pc telefon oyunu ve televizyon yayını dolduramaz.

Bebeğinizin ilk 1000 gününde beslenmesine yönelik yazdığım yazıya göz atın:

Yaşamın ilk 3 yılı en hızlı beyin gelişiminin olduğu dönemdir.
Bebek beslenmesinde geri dönüşü olmayan 3 yıl ve bebek beslenmesine dair notlar için yukarıdaki minnoşun resmine tıklayın!


YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz