Çocuk beslenmesi | Çocuk beslenmesinde tekrarlanan hatalar

0
Çocukluk dönemindeki iştahsızlık ve yeme bozuklukları | Bebek ve çocuk beslenmesinde tekrarlanan hatalar çocuk beslenme hata 2 yaş çocuğun yemesi gerekenler 2 bucuk yas beslenmesi iki yaş çocuğu nasıl beslenmeli 2 yaşındaki bebek menüsü 2 yaş çocuğu nasıl beslenmeli iki yaşında bebek beslenmesi iki yas beslenme menusu 2 yaşındaki çocuğun günlük beslenmesi 2 yaşında çocuğun beslenmesi nasıl olmalı 3 yaş çocuğu beslenme listesi 2 yaş çocuğun günlük beslenmesi 2 yas cocuk yemekleri 2 yaş bebek maması 2 yaş bebek beslenme tablosu 0-2 yaş beslenme menüsü 2 buçuk yaşındaki çocuğun beslenmesi 3 yaş beslenme menüsü 3 yaş çocuğun beslenme tablosu 2-3 yaş yemek listesi iki yaş bebek yemekleri iki yaşındaki bebeğin beslenmesi 2 buçuk yaş yemekleri 2-3 yaş çocuğun beslenmesi iki yaşındaki bebek beslenmesi 2 yaşındaki çocuğun yemek menüsü 2 yaşında bebek beslenmesi 3 2 yaş bebeklerde beslenme 2 yaş çocuğu neler yemeli 2.5 yaş beslenme tablosu iki yaş bebek beslenmesi 3 yaş çocuğu ne yemeli 2 yaş bebek menüsü 3 yaş yemekleri 2 yaş çocuğun yemek menüsü 2 5 yaşındaki çocuğun beslenmesi 2 yaş bebek beslenme 2 yaş çocuğun beslenme tablosu 2 yaşındaki bebek ne yemeli 2 yaş beslenme listesi 2 yaş beslenme 1 3 yaş çocuğun kahvaltısı iki yaşındaki çocuğun kahvaltısı 2 yaş yemek menüsü 2 5 yas cocugun beslenmesi 3 yaş yemek menüsü 2 yaş çocuğun beslenme menüsü 3 yaşındaki çocuğun kahvaltısı 2 yaş yemek listesi 2 yaşında bebek ne yemeli 2 yasindaki cocugun gunluk menusu uc yasindaki cocugun beslenmesi 2 yaşındaki bebek kaç öğün yemeli iki yaş yemek tarifleri 2 yaş beslenme menüsü 3 yaş beslenmesi 2.5 yaş beslenmesi 2 yaş çocuk menüsü 1 iki yaşındaki bebek kahvaltısı 3 yaş yemek listesi 2 yaş beslenme örnek menü 2 yaş çocuğu ne yemeli beslenme okul üç yaş çocuğun beslenmesi 2 yaşında bebek kahvaltısı 24 aylık bebek beslenmesi 2 yaş örnek menü 2 yaş beslenme menü 2 yaş bebeğin günlük menüsü ergenlik beslenme 30 aylık bebek beslenme tablosu 2 yaş menüsü bebek terbiyesi 2 yas cocuk menusu okulda sağlıklı beslenme 2 yaşındaki çocuğun sabah kahvaltısı 2 yaş kahvaltı menüsü 2 yaş çoçuklar için yemek tarifleri 3 yaşındaki bebek bebek eğitimi nasıl olmalı 2 yasindaki cocugun beslenmesi 2 yaşındaki bebeğin gece beslenmesi 1 cocuk beslenmesi 3 çocuğun beslenme programı okul çocuğun beslenme programı okul çocuğu beslenme menüsü 2 yaş bebek gelişimi 4 çoçuk beslenmesi yemek seçen çocuğa ne yapmalı iki yaş 1 2 yaş gece beslenmesi 2 yaşında bebekler bebekler nasıl eğitilir 3 yaş yemek sorunu 28 aylık bebeğin gelişimi 2 bebeklerde biberon 6 yaşındaki çocuğun beslenme listesi 28 aylık bebek beslenmesi 2 yaş çocuğun gece beslenmesi 26 aylık bebek beslenmesi

Bebek ve çocuk beslenmesinde tekrarlanan hatalar

İştahsızlık ve yeme bozuklukları, yüzde 40 oranında 1 yaşına yaklaşan çocuklarda görülüyor. Ebeveynlerin iyi niyetli ‘aman sağlıklı olsun’, ‘bağışıklığı kuvvetlensin’ diyerek tekrarladığı davranışlar çoğu zaman bebek/çocuklarda iştahsızlık ve yeme sorunlarına sebep oluyor.

Ebeveynlerin çocuk beslenmesinde ‘aman sağlıklı olsun’, ‘bağışıklığı kuvvetlensin’ diyerek tekrarladığı davranışlar, çocuklarımızın yeme alışkanlıklarında kalıcı hatalar olarak yerleşiyor. Çocukluk dönemindeki iştahsızlık ve yeme bozuklukları, yüzde 40 oranında 1 yaşına yaklaşan çocuklarda görülüyor. Ailelerin en çok şikayet ettiği konulardan olan iştahsızlık konusunda baskıcı tavırlar sergilemek yerine, sakin olmak gerekiyor. Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emre Çenesiz annelerin yaptığı en yaygın 5 hatayı ve olması gerekenleri anlattı.

Yemek yemeyen çocuğa zorla yemek yedirmek

Eğer çocuğunuz yemek yemeyi çok sevmiyor ve size göre çok yiyorsa onu zorlamayın. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa ısrarcı olmayın. Çocuğu kendi seçimlerine bırakıp acıktığı zaman yemesine müsaade etmelisiniz. Kendi haline bırakırsanız bir süre sora kendi yeme şeklini bulacaktır. Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çocuğun doymadığını düşünmektir. Doyma konusunda annelerin bilmesi gereken önemli bir nokta ilk lokmayı aldıktan ortalama 20 dakika sonra doymanın gerçekleştiğidir. Yemek için zorlanan çocuklar ileriki yaşlarda yemek konusunda ne zaman evet ne zaman hayır diyeceğini bilemeyebilir ve bu durum obeziteye kadar giden bir yeme davranış bozukluğuna neden olabilir. Bunun için çocuğunuz acıktığında yesin ve doyduğu zamanı, miktarı kendi belirlesin. Ayrıca yemeğin sofrada yenmesi gerektiğini unutmayın.

Çocuklar için ödül olarak abur cuburu veya sevdiği bir yemeği kullanmak

Çocuklar istenen bir davranışı yerine getirdiğinde onları mutlu edebilmek için yiyecekler her zaman iyi bir ödül olmaz. Bu çocuğun beslenme karakterini etkileyecek bir davranıştır. Günümüzde çocuklarda başlayan kötü beslenmenin artmasının nedenlerinden biri de budur. Tabii ki bazen sevdiği yemeklerle onu ödüllendirebilirsiniz ama her zaman olmamalı. Eğer bu davranış devam ederse çocuğunuz sadece bir çikolata veya dondurma için o davranışı yapması gerektiğini düşünecektir. Eğer disiplin kurmak istiyorsanız çocuğunuz bazı kuralları uyması gerektiği için yaptığının farkında olmalıdır. Yemeğini yersen dondurma var demek yerine, yemeğimizi bitirip dondurmamızı yiyeceğiz demelisiniz. Ödül çocuğun iyi alışkanlıklar edinmesini güçlendirir fakat bu ödül her zaman yiyecek olmamalıdır.

Çocuklar için başlayacağınız yeni besinleri karışık vermek

Bebeğiniz veya çocuğunuz için yeni başlayacağınız yiyecekleri çocuğunuza tek tek başlamalı ve nasıl tepki verdiğini dikkate alarak devam etmelisiniz. Bir seferde birden fazla besini tüketmesi zordur bu yüzden zamana yayarak yapmanız fayda sağlayacaktır. Büyüklerin olduğu gibi çocukların da sevmediği besinler olabilir ve onun beğenilerine saygı duymanız gerekir. Çocuğunuzun temel besin gruplarından bazılarını yemesi yeterlidir. Örneğin peynir yemiyorsa yerine süt ve yoğurt tüketebilir. Sevmediği yiyecekleri bir süre sonra tekrar deneyin, eğer tüketmiyorsa ısrar etmeyin ve o besinin diğer eş değerlerini deneyin. Her besin için mutlaka başka bir alternatif vardır. Israrcı olmanız durumunda çocuk o besine daha fazla tepki gösterip tamamen reddedebilir.

Çocuğı bütün tatlılardan mahrum bırakmak

Tüm dünya çocuklarda obezite sorununa odaklanmışken ebeveynlerin tüm tatlıları yasaklaması hiç de sürpriz değil fakat tüm tatlıların yasaklanması ters etki yapabilir. Çocukların gıdalarla (tatlılar da dahil) sağlıklı bir ilişkileri olabilmesi için ortada bir yerde buluşmak gerekir. Çocukların yeme alışkanlıkları kısıtlandığında onları yeme arzuları daha da artar ve her fırsatta daha fazla yemek isterler. Yanlış yapmamalarını tatlı miktarlarını sınırlayarak ve tüketim miktarlarını kontrol altına alarak önleyebilirsiniz. Çocuklarınızı kontrol edebilmek için onlara makul şekilde seçim özgürlüğü tanıyın.

Çocuğu kilo alıyor diye hemen diyete başlamak

Çocuklarda görülen fazla kilonun nedeni eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa hareketsizlik ve fazla kalori tüketimidir. Çocuklar alması gereken besinleri gerektiği miktarda tükettiğinde ve hayatına biraz aktivite eklediğinde kilo alımı duracaktır. Zaten gelişim süreci devam eden çocuğun kısıtlı bir beslenme ile zayıflatılması sağlıklı değildir. İlk hedef çocuğun kilo artışını durdurmak, aynı kiloda kalmasını sağlamaktır. Çocuğun beslenmesinden gereksiz kaloriye neden olan yiyecekler çıkarıldığı zaman bedenindeki fark gözle görülür şekilde olur ve boy uzaması ile birlikte vücut ağırlığı da normal sınırlara gelir. Çok fazla karbonhidrat kısıtlaması, tamamen yağsız ve eksik bir beslenme ile çocuğun gelişimi durur, boy uzaması yavaşlar, hormonal problemler veya bazı eksik vitamin, minerallerin neden olabileceği hastalıklar bile başlayabilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz