Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

0
Göğüs ucu yarası nasıl geçer? Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?

Göğüs ucu yarası ve çatlakları emzirmeye başlayan yeni annelerin çoğunlukla hazırlıksız yakalandığı bir emzirme sorunu. Sudan çıkmış balık gibi deneyimsiz, bilgisiz çözümünü bilmediğin bir sorunla karşı karşıya kalıyorsun… Bebeğini emzirmek istiyorsun. Fakat meme ucu yarası önce meme ucu çatlağına dönüşüyor, sonra bebeğini emzirirken göğüs ucu yaraların ve çatlakların kanıyor. Göğüs ucu yarası yüzünden yaşadığın acı ile emzirmeyi erteliyorsun.

Sevgili eşim çekti bu fotoğrafı. Bu fotoğrafı çektirirken, bebeği emzirmenin güzel taraflarından bir anı yakaladığını, yansıttığını düşünüyordum. Bu fotoğrafta emzirmenin idealde tarif edilmeyen kısımları var; göğüs ucu yarası, emzirme sorunları, lohusa endişeleri vs…

Doğumdan bu yana geçen 7 haftada emzirme yolculuğumuz inişli çıkışlıydı. Mastitle boğuşurken, bebeğimin dil bağını teşhis eden doktorumuzdan sonra 3 farklı doktor ziyaretimiz daha gerçekleşti. Bu gezintilerimizde kanayan, çatlayan göğüs uçlarıma bir de tıkanan süt kanalları eşlik ederken, süt sağarak bebeğimi beslemeye çalışırken kendimi yanlız ve desteksiz hissettiğim anlar çoğunluktaydı. Kafamı karıştıran birbiri ile çelişen öneriler ve kafamın içinde susmayan endişeler. Bu 7 haftalık süreçte bebeğimin bir sonraki emzirmesi ile ilgili kendimi telkin etmeye çalışırken, emzirmeyi ertelediğimi farkediyorum. Emzirmeye başladığımda çığlıklarla ağlamamak için idare etmeye çalışırken bir taraftan da suçlu hissediyorum. Kendime şunu tekrar ediyorum, emzirmekten memnun olmalıyım çünkü emzirmek doğal…

Diğer taraftan göğüs ucu yarası ile yaşadığım ızdıraba rağmen bebeğimin kilo alması, sağlıklı olması ve sütümün bol olması şükretmemi sağlıyor. Yalan söyleyemem, defalarca emzirmeyi bırakmayı, sadece sağabildiğim kadarıyla anne sütü vermeyi de düşündüm. Fakat içimde bir seste devam et, sabret, denemeye devam et demeyi sürdürdü. Evet bu iç ses sayesinde adım adım kolaylaşmaya başladı emzirme. Doğru kişilerden uzmanlardan edindiğim doğru emzirme yöntemi ve göğüs ucu yarasına yönelik bakım önerileri ile atlatıyoruz, atlattık bu dönemi..

Göğüs ucu yarası neden olur?

Siz siz olun: Göğüs ucu yarasının sebebini bulun…

Bebeğinizi ilk emzirmeye başladığınız andan itibaren daha önce böyle bir işlev yerine getirmeyen meme ucunuz tahriş olacak ve önlem almadığınız taktirde hızla yara ve çatlaklarla ızdıraplı bir döneme gireceksiniz. Doğru emzirme yöntemi kullansanız dahi bu dönemde etkili destekleyici ve hijyenik bir göğüs bakımı çok önemli.

Göğüs ucu yaraları:

  • Doğru emzirme yöntemi kullanılmaması
  • Dil bağı olması
  • Meme ucunun aşırı nemli ve ıslak kalması
  • Meme ucunun sentetik göğüs pedi, gümüş kapak vs. ile kapalı kalması
  • Meme ucunda mantar ve enfeksiyon oluşması
  • Göğüs ucu hijyenine dikkat edilmemesi
  • Göğüs ucu bakımı için uygun ürünler seçilmemesi
  • Göğüs ucunun çok hassas olması

ile olur.

Siz siz olun:

Emzirmeyi Öğrenmeden Taburcu Olmayın

Bebeğe Memeyi Doğru Vermek: Meme ucu sadece memeyi tutmaya yarayan bir kısımdır. Süt havuzcukları meme başının etrafındaki koyu renkli yuvarlak kısımdadır. Bebek meme başıyla birlikte bu koyu renkli kısmın büyük bölümünü ağzına almalıdır. Parmakların kahverengi bölgenin gerisinde olsun.

Özel bir hastanede otel konforunda misafir ediliyorsun ama emzirme yöntemini öğretmiyorlar! Böyle bir şey kabul edilemez. Bir de emzirme danışmanlığını ayrı satmaya çalışıyorlar. Ebeler öylesine birşey göstermeden ortadan kayboluyor. Buna göz yummayın, bir servet ödediğiniz hastaneden emzirmeyi öğrenmeden taburcu olmayın.

Doğru emzirme tekniğiyle emzirme sorunları önlenebilir

Hastanede her ne sebeple olursa olsun, bebeğinize biberon ile süt verilmesine izin vermeyin. Bebeğinize sizin dışında bakım veren yenidoğan hemşireleri üşenmesin, bir zahmet o zorlukla sağdığınız sütü kupa ile, şırınga ile versinler. Hayatın ilk günlerinde emzik ve veya biberon kullanmak emme şaşkınlığı, meme ucu şaşkınlığı yaratarak bebeğin sadece anne göğüs ucunu emmesine ve çatlaklara yol açabilir; emzik ve biberondan uzak durmak ilk günlerde çok önemli.

[Makale Önerisi: Doğru emzirme ]

Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Yukarıda da bahsettiğim gibi doğru emzirme yöntemini uygulamaya geçene kadar maalesef göğüs uçları yara oluyor. Biz de bebeğimin dil bağını kestirmemizle birlikte göğüs ucu yaralarımda en azından ilerleme durdu. Tahmin edeceğiniz üzere her tavsiye edilen şeyi denedim, bu da yaraların daha da büyümesine sebep oldu. Bu dönemde doktorumuzun ikazı üzerine meme ucu hijyeni için öncelikle sabun içermeyen bir temizlik losyonu kullanmaya başladım. Meme ucuna anne sütü sürmeyi kestim. Mumsy Natural göğüs ucu temizlik losyonu ile her emzirmeden sonra meme ucumu sildim. Meme ucu yaralarımın iyileşmesi için ise Mumsy Natural’ın Göğüs ucu kremini kullandım. Her emzirme sonrası tekrar ettiğim bu bakım adımlarından sonra göğüs uçlarımı mutlaka havalandırdım. Evde kendi yaptığım steril bezle…

Şunu belirtmeliyim, bu son 7 haftaya dönüp baktığımda böylesi yaralarla zor zamanlar geçirdiğim dönemde bana yaralarımı iyileştireceğini söyledikleri tahin yağı, kantaron, zeytinyağı, ayva çekirdeği ve aklıma gelmeyen tuhaf şeyleri neden denediğimi bilmiyorum. Ya soğan denedim… Nasıl da pişmanım. Yeni anne olarak böylesi bir dönemde profesyonel bir yardım almak yerine evde tuhaf şeyler yaptığıma hala şaşırıyorum. Doktorumuz açıkladı, bu sürdüğün maddeler steril değil ki… Çoğunun nasıl hazırlandığını bilmiyorsun…

̶ Tamam da, ebeler anne sütü sür dedi dedim. Doktorum vücudun 36.5 derece, bu süt sence ne kadar sürede enfeksiyon zemini hazırlar diye sordu… Sütü 36.5 hava sıcaklığında dışarda bıraksan? Devam etmeyeceğim, ama yerden göğe kadar haklıydı ve bunca eğitimli bir anne olarak kendime dönüp kızıyorum.

Bundan sonrası için şunu söyleyebilirim. Ben yeni bir anne olarak en iyiyi hakediyorum, bebeğimde en iyisini hakediyor. Rica ederim bundan sonra bana böyle öneriler yapmayın. Geçen de sormaz olaydım, pişik dedim hemen nişasta, kil, pudra önerileri geldi. Yok arkadaşım ben Mumsy’nin doğal pişik kremini aldım. Kortizon içeren kremleri kullanmama gerek kalmadan pişikten kurtulduk. Lütfen sevdiklerinize yakınlarınıza kortizonlu kremleri tavsiye ederken biraz daha bilgi ve vicdan sahibi olun. İyi niyetli olabilirsiniz ama 7 haftadır çektiğim acıyı ve vicdan azabını tarif edecek söz bulmakta zorlanıyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz