fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Emzirme Göğüs ucu yarası nasıl geçer? | 2024

Göğüs ucu yarası nasıl geçer? | 2024

11
Göğüs ucu yarası nasıl geçer? Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?

Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Göğüs ucu yarası ile sorun yaşarken, — idare et canım! zamanla geçer. diyenlerden bunalıp, göğüs ucu yarası nasıl geçer diye google’da araştırırken sayfama gelmiş olmalısın. Yalnız değilsin, emzirmeye başlayan yeni annelerin çoğunlukla hazırlıksız yakalandığı bir emzirme sorununu yaşıyorsun. Sudan çıkmış balık gibi deneyimsiz, bilgisiz çözümünü bilmediğin bir sorunla karşı karşıya kalıyorsun… Bebeğini emzirmek istiyorsun. Fakat meme ucu yarası önce meme ucu çatlağına dönüşüyor, sonra bebeğini emzirirken göğüs ucu yaraların ve çatlakların kanıyor. Göğüs ucu yarası yüzünden yaşadığın acı ile emzirmeyi erteliyorsun.

Sevgili eşim çekti bu fotoğrafı. Bu fotoğrafı çektirirken, bebeği emzirmenin güzel taraflarından bir anı yakaladığını, yansıttığını düşünüyordum. Bu fotoğrafta emzirmenin idealde tarif edilmeyen kısımları var; göğüs ucu yarası, emzirme sorunları, lohusa endişeleri vs…

Doğumdan bu yana geçen 7 haftada emzirme yolculuğumuz inişli çıkışlıydı. Mastitle boğuşurken, bebeğimin dil bağını teşhis eden doktorumuzdan sonra 3 farklı doktor ziyaretimiz daha gerçekleşti. Bu gezintilerimizde kanayan, çatlayan göğüs uçlarıma bir de tıkanan süt kanalları eşlik etti. Süt sağarak bebeğimi beslemeye çalışırken kendimi yanlız ve desteksiz hissettiğim anlar ise çoğunluktaydı. Kafamı karıştıran birbiri ile çelişen öneriler ve kafamın içinde susmayan endişeler. Bu 7 haftalık süreçte bebeğimin bir sonraki emzirmesi ile ilgili kendimi telkin etmeye çalışırken, emzirmeyi ertelediğimi farkediyorum. Emzirmeye başladığımda çığlıklarla ağlamamak için idare etmeye çalışırken bir taraftan da suçlu hissediyorum. Kendime şunu tekrar ediyorum, emzirmekten memnun olmalıyım çünkü emzirmek doğal…

Diğer taraftan göğüs ucu yarası ile yaşadığım ızdıraba rağmen bebeğimin kilo alması, sağlıklı olması ve sütümün bol olması şükretmemi sağlıyor. Yalan söyleyemem, defalarca emzirmeyi bırakmayı, sadece sağabildiğim kadarıyla anne sütü vermeyi de düşündüm. Fakat içimde bir ses:
— devam et, sabret, denemeye devam et… demeyi sürdürdü.
Evet bu iç ses sayesinde, emzirme adım adım kolaylaşmaya başladı. Doğru kişilerden uzmanlardan edindiğim doğru emzirme yöntemi ve göğüs ucu yarasına yönelik bakım önerileri ile atlatıyoruz, atlattık bu dönemi..

Göğüs ucu yarası neden olur?

Siz siz olun: Göğüs ucu yarasının sebebini bulun…

Bebeğinizi ilk emzirmeye başladığınız andan itibaren daha önce böyle bir işlev yerine getirmeyen meme ucunuz tahriş olacak ve önlem almadığınız taktirde hızla yara ve çatlaklarla ızdıraplı bir döneme gireceksiniz. Doğru emzirme yöntemi kullansanız dahi bu dönemde etkili destekleyici ve hijyenik bir göğüs bakımı çok önemli.

Göğüs ucu yaraları:

 • Doğru emzirme yöntemi kullanılmaması
 • Dil bağı olması
 • Meme ucunun aşırı nemli ve ıslak kalması
 • Meme ucunun sentetik göğüs pedi, gümüş kapak, silikon meme ucu vs. ile kapalı kalması
 • Meme ucunda mantar ve enfeksiyon oluşması
 • Göğüs ucu hijyenine dikkat edilmemesi
 • Göğüs ucu bakımı için uygun ürünler seçilmemesi
 • Göğüs ucunun çok hassas olması

ile olur.

Siz siz olun:

Emzirmeyi Öğrenmeden Taburcu Olmayın

Bebeğe Memeyi Doğru Vermek: Meme ucu sadece memeyi tutmaya yarayan bir kısımdır. Süt havuzcukları meme başının etrafındaki koyu renkli yuvarlak kısımın altındadır. Bebek meme başıyla birlikte bu koyu renkli kısmın büyük bölümünü ağzına almalıdır. Emzirirken, parmakların kahverengi bölgenin gerisinde olsun.

Özel bir hastanede otel konforunda misafir ediliyorsun ama emzirme yöntemini öğretmiyorlar! Böyle bir şey kabul edilemez. Bir de emzirme danışmanlığını ayrı satmaya çalışıyorlar. Ebeler öylesine birşey göstermeden ortadan kayboluyor. Buna göz yummayın, bir servet ödediğiniz hastaneden emzirmeyi öğrenmeden taburcu olmayın.

Doğru emzirme tekniğiyle emzirme sorunlarını önleyin

Hastanede her ne sebeple olursa olsun, bebeğinize biberon ile süt verilmesine izin vermeyin. Bebeğinize sizin dışında bakım veren yenidoğan hemşireleri üşenmesin, bir zahmet o zorlukla sağdığınız sütü kupa ile, şırınga ile versinler. Hayatın ilk günlerinde emzik ve veya biberon kullanmak emme şaşkınlığı, meme ucu şaşkınlığı yaratarak bebeğin sadece anne göğüs ucunu emmesine ve çatlaklara yol açabilir; emzik ve biberondan uzak durmak ilk günlerde çok önemli.

[Makale Önerisi: Doğru emzirme ]

Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Yukarıda da bahsettiğim gibi doğru emzirme yöntemini uygulamaya geçene kadar maalesef göğüs uçları yara oluyor. Biz de bebeğimin dil bağını kestirmemizle birlikte göğüs ucu yaralarımda en azından ilerleme durdu. Tahmin edeceğiniz üzere her tavsiye edilen şeyi denedim, bu da yaraların daha da büyümesine sebep oldu. Bu dönemde doktorumuzun ikazı üzerine meme ucu hijyeni için öncelikle sabun içermeyen bir temizlik losyonu kullanmaya başladım. Meme ucuna anne sütü sürmeyi kestim. Mumsy Natural göğüs ucu temizlik losyonu ile her emzirmeden sonra meme ucumu sildim. Göğüs ucu yaralarımın iyileşmesi için ise Mumsy Natural’ın Göğüs ucu kremini kullandım. Her emzirme sonrası tekrar ettiğim bu bakım adımlarından sonra göğüs uçlarımı mutlaka havalandırdım. 

Şunu belirtmeliyim, bu son 7 haftaya dönüp baktığımda böylesi yaralarla zor zamanlar geçirdiğim dönemde bana yaralarımı iyileştireceğini söyledikleri tahin yağı, kantaron, zeytinyağı, ayva çekirdeği ve aklıma gelmeyen tuhaf şeyleri neden denediğimi bilmiyorum. Ya soğan denedim… Nasıl da pişmanım. Yeni anne olarak böylesi bir dönemde profesyonel bir yardım almak yerine evde tuhaf şeyler yaptığıma hala şaşırıyorum. Doktorumuz açıkladı, bu sürdüğün maddeler steril değil ki… Çoğunun nasıl hazırlandığını bilmiyorsun, katkı maddeleri, koruyucular, toksik maddeler içeriyor…

̶ Tamam da, ebeler anne sütü sür dedi dedim. Doktorum vücudun 36.5 derece, bu süt sence ne kadar sürede enfeksiyon zemini hazırlar diye sordu… Sütü 36.5 hava sıcaklığında dışarda bıraksan? Devam etmeyeceğim…, ama sevgili doktorumuz yerden göğe kadar haklıydı ve eğitimli bir anne olarak kendime dönüp kızıyorum.

Bundan sonrası için şunu söyleyebilirim. Ben yeni bir anne olarak en iyiyi hakediyorum, bebeğimde en iyisini hakediyor. Rica ederim bundan sonra bana böyle öneriler yapmayın. Geçen de sormaz olaydım, pişik dedim hemen nişasta, kil, pudra önerileri geldi. Siz çocuklarınıza nasıl eziyet ediyorsunuz, pek farkında değilsiniz. Ben meme ucu yaralarımı iyileştiren organik doğal içeriğe sahip Mumsy’nin doğal pişik kremini aldım. Kortizon içeren kremleri kullanmama gerek kalmadan pişikten kurtulduk. Lütfen sevdiklerinize yakınlarınıza kortizonlu kremleri tavsiye ederken biraz daha bilgi ve vicdan sahibi olun. İyi niyetli olabilirsiniz ama 7 haftadır çektiğim acıyı ve vicdan azabını tarif edecek söz bulmakta zorlanıyorum.

Göğüs Ucu Yarası ile ilgili sık sorulan sorular


Karbonatlı su göğüs ucu yaralarına iyi gelir mi?

Karbonat göğüs ucu yaralarına iyi gelmez. Karbonat soyucu bir maddedir. Karbonatlı su göğüs ucu yaralarını soyarak hem acıyı artırır, hem de yarayı derinleştirir.

Emziren annenin göğüs ucu yarası nasıl geçer?

Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir krem Gögüs ucu yarasına ne iyi gelir

Emziren annenin göğüs ucu yarasının geçmesi için doğru emzirmeyi öğrenmelisiniz. Meme ucu temizliği için Mumsy Natural Göğüs Ucu Temizlik Losyonu kullanarak memeyi silmelisiniz. Göğüs ucu yaralarına Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi sürmelisiniz.

Göğüs ucu yarasına bitkisel ne iyi gelir?

Göğüs ucu yarasına bitkisel içeriğe sahip Mumsy emzirme ürünlerini tavsiye ederim.

 

 


*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

11 YORUMLAR

  • Merhaba Makbule,

   Göğüs ucu yarası için gümüş kapakları önermiyorum. Avrupada bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmış ve internette o kadar çok şikayet var ki… Gümüş cilt altında biriken bir madde ve sadece cilt değil böbrek ve karaciğerde birikim yapıyor. Havayla dahi temas ettiğinde etkileşime giren bir madene dikkatli yaklaşmak lazom. Ayrıca bir çok emzirme danışmanı bir çok annenin memesinde ve bebeklerin ağzında pamukcuğa sebep olduğunu belirtiyor. Silikon kalkanlar memenin havalanmasını sağlasa da, özellikle sıcak havalarda terlemeye ve uzun süreli cilde temasa bağlı pişik yapıyor. Kısa süreli silikon kalkanları kullanıp sık sık yıkayarak steril etmenizi öneririm. En iyisi, güveniliri elbette pamuklu malzemelerden üretilmiş olanlar. Sevgiler.

  • Sizin için geç bir cevap ama diğer anneler için iyi olabilir diye düşünüp yazmak istedim. Bebeğim 1 haftalık gümüş kapaktan yara olup açılmış neden gümüş kapaktan derseniz; meme ucunu gümüş kapak tam kapatıyor ve havasız kalıyor içindede süt birikintisi kaldığı için mantara yol açıyormuş .Ben aldım kullandım SAKIN almayın ..

 1. Gögüs ucu yarası nasıl geçer, göğüs ucu yarasına ne iyi gelir diye Googleda ararken yazınıza rastladım. Önerilerinizden çok faydalandım. Takip ettiğim bir çocuk doktoru da tavsiye ettiğiniz Mumsy meme kremini önerince hemen aldım. Gerçekten muzicevi bir ürün. 2 -3 günde hassasiyetimi azalttı ve beni rahatlattı. Bu arada dudak uçuklamasına da iyi geliyor, meme ucundaki ağrıyı azaltınca dudak uçuğuna sürdün o yanma ve acı gitti. Size ve üreticilerinden Allah razı olsun.

  • Sevgili Kübra yazımdan ve önerilerimden faydalanmana sevindim. Meme ucu yarasını bir daha yaşamadan keyifli bir emzirme süreci geçirmeni ve bebeğini anne sütü ile sağlıkla büyütmeni dilerim.

   Sevgilerimle.

 2. Benim de beş haftadır gös ucu yaralarım var ve bu losyonu nereden ala bilirim çok ihtiyacım var çok acı çekiyorum her emzirmede bırakmayı bile düşünüyor bana yardımcı olun lütfen

 3. Peki hangi polikliniğe gidip destek almamiz gerekiyor benim 5 hatfadir geçmeyen göğüs ağrılarım ve göğüs ucu catlaklarim var her yolu denedim her söylenileni yaptım ve şuan bas edilemeyen ağrılarım var

  • Merhaba Rojbin,

   Göğüs ucu yarası ve göğüs ucu çatlakları için birçok anne genel cerraha başvurduğunu iletiyor. Ben çocuk doktorumuzun ve cilt doktorumuzun görüşü ile ilerlemeyi tercih ettim. Göğüs ağrınız varsa, muhtemelen doğru emzirmeyi gerçekleştiremiyorsunuz. Doğru emzirmeyi mutlaka öğrenin. Çok geçmiş olsun, ancak yaşayan bilir, bir an önce göğüs ucu yaralarınızın iyileşmesini ve keyifle emzirmenizi dilerim.

   Sevgiler

 4. Size ne kadar teşekkür etsem az. göğüs ucu çatlakları yüzünden yaklaşık 1buçuk aydır işkence çektim. Yazınızı okuyana kadar göğüs ucu yaralarim geçer umuduyla kullanmadığım bitkisel yağ, merhem, jel kalmadı. Doğru emzirme yazınızdan ve mumsy natural önerinizden çok faydalandım. Ürünü gece sürüp yattığımda sabaha acım yok denecek kadar azdı. Çok şükür çatlaklar geçti şimdi her emzirme sonrası sürüyorum. Emzirmeyi bırakma noktasına gelmiştim, şimdi bebeğimi 2 yıl emziririm diye düşünüyorum. Gogus ucu çatlaklarından çeken tüm annelere tavsiye ederim.

  • Merhaba Gülden,

   Göğüs ucu çatlaklarından kurtulmana çok sevindim. Güzel ve samimi destekleyen yorumun için teşekkür ederim. Göğüs ucu yarası nasıl geçer yazımın daha fazla emziren anneye yardımcı olmasını diliyorum. Sağlıklı günler dilerim

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz