Sütün sabunsu ekşi kokması

0
Sağılan sütte metalimsi koku, sabunumsu ve ekşi tat bozulma işareti mi?

Sağılan sütte metalimsi koku, sabunumsu ve ekşi tat bozulma işareti mi? Hayır

Bazı annelerden sağdıkları süt ve sütün kokusu ile ilgili şöyle sorular ve paylaşımlar geliyor:
– “Dondurduğum sütümü çözdürdüğümde balık gibi kokuyordu, tüm biriktirdiğim sütleri attım.”
– “Dondurucudan çıkarıp çözdürdüğüm sütte sabunsu bir tat, metalik bir koku vardı, bozuldu galiba, hepsini attım.”

Sütünüzün her bir damlası çok değerli… Ben kokunun nedenini anlatayım, siz sütünüzü atmayın!!!

Sütün sabunsu ekşi kokmasının sebebi anne sütünde bulunan “Lipaz” isimli bir enzimdir.

Lipaz, her annenin sütünde var olan ve yağları parçalayan bir enzimdir. A ve D vitaminlerinin emilimini artırmak ve bebeğin anne sütünü daha kolay sindirmesini sağlamak görevlerinden bazılarıdır. 

Bazı annelerin sütünde lipaz seviyesi daha fazla olabilir. Hatta bazı annelerin sütündeki lipaz seviyesi günün farklı zamanlarında değişiklik gösterebilir. Lipaz seviyesi yüksek olan annenin sütünde sabunumsu/metalimsi/ekşi tat/koku olur ve bu tamamiyle NORMALDİR.

Bebeğe içirilmesi de GÜVENLİDİR.

Her sağımınızda fazla lipaz olacak diye birşey de yok, gün içinde bile sütteki lipaz miktarı değişebilir, birgün fazla ertesi gün az seviyede olabilir .

Bu nedenle çözdürdüğünüz bir sütte acımsı tat oldu diye sakın diğer sütlerinizi atmayın!!!!

mumsy natural en iyi pişik kremi

Bazı bebekler bu koku ve tattan rahatsız olmazlar. Bu durumda herhangi bir şey yapmanıza gerek yok sevgili anneler, güvenle bebeğinize içirebilirsiniz. Ancak bu durum bazı bebeklerin hoşuna gitmez ve sağılmış sütü reddederler. İşte bu durumda yapabileceğiniz birkaç şey var:

❇️ Dondurucudan çıkarıp çözdürdüğünüz sütünüzü yeni sağılmış taze sütünüzle karıştırıp vermeyi deneyebilirsiniz.
❇️ Sütünüzün üzerine dondurma öncesi tarih yazıp, ilk dondurulanı ilk kullanarak donma süresini kısaltmak etkili olacaktır. Donma süresini kısaltmak adına önce yeni dondurduğunuz sütleri ilk olarak kullanabilirsiniz.
❇️ Birkaç farklı ısıtma yöntemi kullanabilirsiniz: Anlık 82 derecede ısıtmak, 15 saniye 72 derecede ısıtmak, 30 dakika 62 derecede pastörize etmek. Bunları ayarlamak ve ölçmek sizin için zor olabilir. Bu durumda bir cezvede sütü cızırdayana kadar ısıtabilirsiniz. Ama asla kaynatmayın.
❇️ Gözlemlerime göre sütü direk buzluğa atınca bu tat daha fazla oluyor. Süt bir nebze dışarda oda ısısında soğutulup, öyle buzluğa atılıp çözdürüldüğünde bebek daha iyi kabul ediyor, sabunsu tat ve koku daha az oluyor.

Amerikan Anne Sütü Akademisi anne sütünün 40 derecenin üzerinde ısıtılmasının anne sütünün içeriğindeki bazı koruyucu faktörlere zarar verdiğini belirtir. Ancak bebeğinizin, koruyucu faktörleri azalmış sütünüzü içmesi hiç içmemesinden daha iyidir

Sütünüz çok değerli güzel annelerim… Anne sütlerininin bozuk sanılıp atıldığını duyunca sizler için bu konuyu hazırladım.
Faydalı olmak dileğiyle, sevgiler…

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz