Çocuk eğitimi | Çocuk Psikolojisi için disiplin şart mı?

0
çocuk disiplini çocuk eğitimi çocuk psikolojisi çocuk eğitiminde disiplinin önemi 3 yaş çocuğa nasıl davranılmalı 3 yas cocuga nasıl davranılır 3 yas cocuguna nasil davranilir 3 yas cocuga nasil davranmali üç buçuk yaşındaki çocuğa nasıl davranılmalı uc yasindaki cocuga nasil davranmaliyim 3 yaş çocuğu nasıl davranmalı 3 yaşında çocuğa nasıl davranılmalı 3.5 yaş çocuğa nasıl davranmalı 3 5 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 6 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 3 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım 3-4 yaş çocuğa nasıl davranmalı 3 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalıyız 3 yasindaki cocuga nasil davranmali 3.5 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı çocuklarda disiplin 3 yas cocuga nasıl davranmalı 3 yasinda çocuğa nasil davranmali 3 yas cocuk nasil davranmali uc yasindaki cocuga nasil davranmali 3 yaşindaki çocuğa nasil davranmali 6 yaş sendromu nasıl davranmalı 3 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 3 yaş çocuğuna nasıl davranmalı 3-4 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 6 yaşındaki erkek çocuğa nasıl davranmalı 3 yaş çocuğuna nasıl davranılmalı altı yaş çocuğa nasıl davranmalı cocuklara bagirmak 6 yaş çocuğu nasıl davranmalı  çocuğa çok bağırıyorum pozitif disiplin 3 yaş çocuğu nasıl eğitilir çocuğa bağırmanın zararları 7 yaş çocuğuna nasıl davranmalı çocuklar için ev kuralları 7 yasindaki cocuga nasil davranmali çocuğa kızmak on yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 40 aylık çocuk gelişimi 8 yasındakı cocuga nasıl davranılmalı  40 aylık bebek 7 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı 8 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalı  10 yaşında çocuğa nasıl davranmalı 7 yaşındaki kızıma nasıl davranmalıyım 4 yaşındaki oğlum çok sinirli çocuğa kızmak bağırmak 4 yaş erkek çocuğu  7 yaş kızıma nasıl davranmalıyım 8 yaşındaki erkek çocuğa nasıl davranmalı 7 yaş çocuğa nasıl davranmalı cocuklarda sinir 3 yaş kuralları 3 5 yaş çocuğu 40 aylık bebek gelişimi 9 yaş erkek çocuğa nasıl davranmalı 10 yaşındaki erkek çocuğuna nasıl davranmalı  8 yaş çocuğa nasıl davranmalı 9 yaş çocuğa nasıl davranmalı duygusal çocuğa nasıl davranmalı 7 yaş sendromunda nasıl davranmalı bir anne çocuğuna nasıl davranmalı 40 aylık çocuğun psikolojik gelişimi 10 yaşındaki kızımla iletişim çocuklarda 4 yaş çocuğa nasıl davranmalı kitap 3.5 yaş erkek çocuğu psikolojisi bebeklere kızmak  40 aylık çocuğun psikolojisi 3 yas cocuk psikolojisi 11 yaş çocuğa nasıl davranmalı çocuğa küsmek 9 yaşındaki erkek çocuğa nasıl davranmalı oğlum çok sinirli baba çocuğuna nasıl davranmalı çocuğa kurallar nasıl öğretilir cocuga bagirmak istemiyorum 9 yasindaki cocuga nasil davranmali anaokulunda tuvalet eğitimi 3-4 yaş çoçuk eğitimi 3 buçuk yaş çok konuşan çocuğa nasıl davranmalı çocuğuma nasıl davranmalıyım 11 yaş erkek çocuğa nasıl davranmalı çocuk kuralları anne çocuğuna nasıl davranmalı mola paspası çok sinirli bir anneyim çocuğuna bağıran anneler 3.5 yaş psikolojisi hiperaktif çocuğa nasıl ders çalıştırılır şiddet uygulayan çocuğa nasıl davranmalı

Çocuk Psikolojisi için disiplin şart mı? Ertelenebilir mi?

Çocuk eğitiminde disiplin amaçlı katı ve baskıcı bir yaklaşımı disiplin olarak benimseyen anne ve babalar çocuklarına hoşgörüsüz davranır. Bu baskıcı yaklaşım dolayısıyla çocukların stres içinde gelişimi doğal bir sonuçtur. Bu tür bir tutum çocuğun disiplin edinmesi değil, sadece olumsuz davranışlarını ertelemesine sebep olur. Çocuğunuz katılık ve sertlilikle bastırılan olumsuz davranışlarını uygun bulduğu ortamda tekrarlayacaktır. Disiplin eksikliği yetişkinlik hayatına da yansır. Topluma uyum ve kendini var etmek gibi noktalarda sorunlar yaşanmasına sebep olur.

Sertlik olarak tanımladığımız yanlış disiplin uygulamarı ile çocuklar yetişkinliklerine hırçın, öfkeli, şiddet eğilimli, ahlaki ve vicdani değerleri düşük kişiler olarak hazırlanırlar. 

Benim ilk önerim çocuğunuzla kuralları konuşurken ilk olarak o işaret parmağınızı indirir misiniz?

O parmak sallama hiç ama hiç kimseye iyi gelmiyor!

Peki çocuk eğitiminde disiplin olmasın mı?

Çocuk eğitiminde disiplin önemli olmakla birlikte sertlik içermemelidir. Sert bir tutum değil kararlı ve tutarlı olmalısınız. Kararınız karşısında çocuğunuzun üzüntüsünü yahut tepkisini görerek kararlı tutumunuzdan vazgeçip çocuğunun isteği ile kararınızı değiştirmemelisiniz. Bu kararınızı aktarmadan önce kararınızın uygun ve kıyaslanabilir genel geçer kurallara uyumunu gözetmelisiniz.

Kötü davranışlar nedeniyle azarlanmak yerine, nasıl daha iyi davranabileceği öğretilen çocuklar daha iyi öğrenirler.

Çocuğunuzun eğitiminde istisnalar kaideyi her zaman bozar…

Çocuk Psikolojisi için disiplin şart mı? Ertelenebilir mi?

Disiplin uygularken hoşgörülü olun. Sevgiyle yaklaşarak açıklayın, öğretici olun.

Çocuğunuzun yaptığı davranışa ceza vermeniz, davranışı kısa süreliğine durdursa da aynı hareketi davranışı bir süre sonra tekrarlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuzun taşına uygun anlayacağı biçimde ve hoşgörüyle davranışının tanlığı anlatılmalıdır. Çocuğunuz 7. yaşından büyük ise beklenti ve isteklerinizi açıkça belirtin. Çocuğunuzun kullanabileceği örnekler kullanarak yardımcı olun. Sizin davranışlarınızı model alacağı için kendi davranışlarınız ona örnek olun.

Çocuğunuzun olumsuz davranışlar geliştirmemesi için çok dikkatli olun. Çocuğunuza şefkatle, tutarlılıkla ve belirli bir ciddiyette kurallar koymaya çalışın. Çocuğunuz uyması gereken kuralları net olarak bilmeli. Kurallarınız genel geçer kurallar çerçevesinin dışında olmamalıdır.

Kurallarınız belli bir rutine dayanmalı ve arkasında rasyonel açıklamasını barındırmalıdır

Pozitif disiplin ile çocuğun olumlu davranışı sürdürmesi ve hayatı boyunca benimsemesi hedeflenmelidir.

Açıklayamadığınız sırf sadece siz öyle istediğiniz için koydunuz kurallar çocuğunuzun kıyaslama yapmasına ve haklı itirazına sebep olacaktır. Kararlarınız olumlu bir davranışı hedeflemelidir. Sadece daha az soru sorsun daha az gürültü yapsın diyerek bir çocuğu disipline edemezsiniz. Disiplin talebiniz içinde tutarlılık ve tekrarlanması beklenen davranışların tanımları olmalı. Akşam yemeği için saat 7’de evde olmalısın, restoranın kuralları var, herkes sessizce ve nezaketle yemeğini tüketiyor, sende aynı tutumu sergilemelisin, restoranın kuralı bu gibi…

Kuralları peş peşe sıralamayın, çocuğunuza her defasında 1 kural çerçevesinde isteğinizi iletin.

Disiplinin amacı çocuğunuzun olumlu davranışı sürdürmesi, hayatı boyunca benimsemesi içindir.

Disiplin eksikliği yetişkinlikte devam eder

Disiplin eksikliği bireyin bağımsız karar veremeyen, sorunlarla baş edemeyen , çözüm yolları aramayan, işbirliği yapamayan, sorumluluk almayan, herşeyden ve herkesten şikayetçi, tutarsız, kural tanımayan, insanlarla birebir ilişkilerde ve topluluklar içerisinde iletişim sorunları yaşayan kişilik özellikleri ile karşımıza çıkarlar.

[Makale Önerisi:Ebeveynimiz Geleceğimizi Nasıl Etkiliyor?]

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz