fbpx
Ana Sayfa Hamilelik Hafta hafta hamilelik Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 29. Hafta

Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 29. Hafta

0

Hamilelikte 29. Hafta hafta gebelik hamilelik

(Hamilelikte, 28+0, 28+6. Günler)

29 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü - 29 Haftalık Hamilelik
29 Haftalık Bebek Ultrason Görüntüsü – 29 Haftalık Hamilelik

Hamilelikte 29. hafta itibariyle bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 35-39 cm, kilosu ise 1.000-1.500 gramdır (1 kilo ile 1,5 kilo civarındadır).

Bebeğiniz dış dünyaya uyum sağlayabilmek için gelişmeye devam eder, bu nedenle gebeliğin 29. haftasından itibaren bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Cilt altı yağ dokusu artmaya başlar. Bebeğinizin beyni spontan ve ritmik solunum hareketleri ile vücut ısısı gibi önemli yaşamsal faaliyetleri kontrol edebilecek seviyede gelişir. Bebeğinizin akciğerlerindeki alveol kesecikleri gelişmeye devam etmedir. Kemik iliği kan hücreleri (alyuvar) üretimine başlar.

Plasenta sıvısı bebeğinizin can simididir. Plasenta; annenin kan dolaşımına giren herhangi bir zararlı maddeyi veya toksini engelleyerek bebeğinizin her zaman iyi olması için çok sıkı çalışır.

Gebelikte 29. haftada bacak, kol ve ellerinizdeki şişlikler devam ediyor olabilir, egzersizlere ara vermeden devam etmelisiniz. Her gün spor salonunda günde 3,5 km yürüyüş yapıyorum sevgili hamile okurlar, sizde yapabilirsiniz kendinize inanın ve güvenin. Ayrıca etrafınızda “aa sen hamilesin bu kadar çok yürünür mü! Tehlikeli yaptığın! Ben hamileyken hiç yürümedim, hep yattım! ” vb cümleler kuran eş, dost ve akrabalarınız, arkadaşlarınız olabilir. Eğer doktorunuz yürümenizde bir sakınca görmediyse bu tip çevresel baskıları hiç umursamamanızı tavsiye ederim. Genelde insanlar kendi yapamadıklarını başkaları yaptığında destek olup, tebrik etmek yerine köstek olup, korkutmayı tercih ederler. Hatta pek çok kişi kıskandığı için dahi sizi “aman yürüme, yat uzan ne işin var sporla” diyerek vazgeçirmeye dahi çalışabilir. Hamileliğinizin daha dinç geçmesi için yürüyüşler inanın gerçekten çok önemli. Hadi hemen bugün evden çıkın ve yürümeye başlayın! Yüzüğünüzü takamıyor olabilirsiniz buna üzülmeyin, hemen hemen herkesin başına geliyor bu durum. Çoraplar bileklerinizde iz yapabilir. Bacaklarınızda varisler oluşabilir, bu durumda doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz. Size uygun varis çorabı veya başka bir çözüm önerebilir. Kabızlık sorunu ile yeniden karşılaşabilirsiniz. Bol lifli gıdalar tüketmeye devam (tam tahıllı ekmek, kayısı, çeşitli kompostolar, bal kabağı, yulaf, havuç, armut vb). Eğer hamilelikten önce hemoroid sorunu yaşıyor ve tedavi olmadıysanız bu durum canınızı yakabilir. Özellikle bahar ve yaz ayına denk geliyorsa hamileliğinizin 29. haftası pamuklu kıyafetler giymeye özen gösterin. Hatta hemoroidli olan bölgeye peçete koyarak kuru kalmasını sağlayın.

Kan uyuşmazlığı durumunuz varsa muhakkak kontrolünüzde doktorunuza bunu hatırlatın. Kan uyuşmazlığı durumunu açıklamak gerekirse eğer; annenin kan grubunun Rh (-) negatif, babanın kan grubunun ise Rh (+) pozitif olmasıdır. Bu durum her zaman bebekte sorun olacağı anlamına gelmez. Doktorunuz durumunuza göre sizden gebeliğinizin başında, ortasında veya sonunda “indirekt coombs testi” isteyebilir. Bu nedenle kan grubu 0 (-), A (-), B (-), AB (-) olan anneler eşlerinin kan grubu pozitif ise doktorlarına bu durumu hatırlatmalıdır.

29 Haftalık 3 Boyutlu (3d) Bebek Görüntüsü - 29 Haftalık Gebelik
29 Haftalık 3 Boyutlu (3d) Bebek Görüntüsü – 29 Haftalık Gebelik

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 29 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 29 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecan devam eden sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 29 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 29 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz