fbpx
Ana Sayfa Annesinin Meleğinden Plastik Ürünler Masum mu? Yoksa Suçlu mu? Siz Kaç Numaralı Plastiği Kullanıyorsunuz?

Plastik Ürünler Masum mu? Yoksa Suçlu mu? Siz Kaç Numaralı Plastiği Kullanıyorsunuz?

0

Plastik Ürünler Masum mu? Yoksa Suçlu mu?

Siz Kaç Numaralı Plastiği Kullanıyorsunuz?

Plastik Ürünlerin Numaraları

Plastik ürünlerle ilgili kulaktan kulağa, spam e-mailler yoluyla, internet ortamında yer alan pek çok farklı, birbiriyle çelişen bilgiyle karşılaştınız ve kafanız karıştı değil mi? Aslında plastik ürünler ne tamamen masum ne de tamamen suçlu. Plastik ürünlerle ilgili bilmeniz gereken en önemli bilgi; plastiğin sınıflandırılmış olmasıdır. Peki bu ne anlama geliyor? Plastik ürünler içerisindeki ham maddeye, kimyasala, dayanıklılığa, üretim şekline, ücretine vb. kriterlere göre 7 sınıfa ayrılır. 3, 6 ve 7 numaralı plastik ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim. 
Peki bu rakamları nasıl göreceksiniz?
  • 1 numara  –  PET veya PETE (polyethylene terephtalate)
  • 2 numara  –  HDPE (high density poly ethylene)
  • 3 numara –  PVC (poly vinyl chloride)   Zararlı
  • 4 numara –  LDPE (low density polyethylene)
  • 5 numara –  PP (polypropolene)
  • 6 numara – PS (polystyrene)       Zararlı
  • 7 numara – Diğer (yukarıdaki sınıflamaya girmeyen diğer plastik türlerinin genel sınıflamasıdır).   Zararlı
Plastik ürünlerin genelde altında, birbirini takip eden okların oluşturduğu üçgen şeklin içerisinde numarası yazar. Uluslararası Plastik Üretimi Standartları gereği plastiğin numarası ürünün üzerine yazılmak zorundadır. Eğer satın alacağınız ürünün üzerinde numarasını göremiyorsanız zaten ürün standartlara göre üretilmemiştir ve ne olduğu büyük bir soru işaretidir. Eğer numarası yazmıyorsa o plastik ürünü satın almayın.
Peki hangi plastik ürün numaraları tercih edilmelidir?
Plastik Ürünler Kaplar Sağlıklı mı?
Plastik Ürünler Kaplar Sağlıklı mı?
En güvenli plastik türü 5 numaradır. 2 numaralı plastik türü 5 numaralı plastiğin daha yüksek yoğunluklu halidir, 4 numaralı plastik ise 5 numaralı plastiğin düşük yoğunluklu şeklidir. İçindeki gıdaya zararlı madde sızdırmaz. Bulaşık makinesinde yıkanabilir.

1 nolu plastik ürüne, daha çok küçük su şişesi, yoğurt kabı, plastik bardak vb. ürünlerde rastlanır. 1 nolu plastik tek kullanımlık ürün demektir. Yani suyunuzu veya yoğurdunuzu yedikten sonra o kabı tekrar kullanmamalısınız. Genelde yapılan en büyük yanlışlık 1 nolu pet şişelerde görülür. İçerisine tekrar tekrar su veya sıvı benzeri ürün konarak buzdolabına yerleştirilir ki bu terk edilmesi gereken yanlış bir alışkanlıktır. Buzdolabınızda saklayacağınız ürünler için cam kaplar her zaman en sağlıklısıdır, illa plastikte saklamak istiyorsanız eğer 5 nolu plastik ürünleri tercih etmelisiniz.

İş yeri mutfaklarında, açık ofislerde, bahar şenliği gibi etkinliklerde, kalabalık partilerde genelde kağıt bardak ve tabak yerine plastik bardak ve plastik tabak, çatal, bıçak vb. kullanılır. Eminim ki bu yazıyı okuyan  pek çok kişi plastik bardağın, çay konulduğunda deforme olduğuna, yamulduğuna şahit olmuştur. Plastik ürünlerin çoğu 90-100 derecenin üzerinde bozulmaya başlar. Bu aslında molekül yapısının bozulduğu ve plastik bardağın içerisindeki sıvıya (besine) zararlı maddelerin geçtiği anlamına gelir. Böyle bir durumda o sıvı tüketmemeniz en sağlıklısıdır.

Alışveriş yaparken muhakkak plastik ürünlerin numarasını kontrol edin ve zararları kanıtlanmış numaralardan (3, 6 ve 7) uzak durun. Alışveriş yaparken kendiniz, aileniz ve sevdikleriniz için şu 2 kuralı alışkanlık haline getirmeniz kanserden, toksinli gıdalardan korunmanızı sağlar. Plastiklerin numarası ve son kullanma tarihi.
Aşağıdaki resimde yer alan 6 nolu plastik kap organik reyonundan aldığım mantarın kabıydı. Kaş yapalım derken göz çıkarıyoruz! Organik tarımı destelemek, fahiş fiyatlar ödeyip organik ürün almak hoş ama keşke organik mantarı paketleyen firma plastiğine de biraz özen gösterseydi değil mi?
Plastik Ürün Numaraları Ne Anlama Geliyor?
Plastik Ürün Numaraları Ne Anlama Geliyor?

Bilinçli nesiller, bilinçli tüketiciler için lütfen plastik kullanımı konusunda kendinizi, çevrenizi ve sevdiklerinizi eğitin!

Herkese sağlıklı ve bilinçli bir yaşam dileğiyle,

www.annesininmelegi.com ekibi

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır.

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz