Bebeklerde kulak ne zaman delinir?

0
Bebeklerde kulak deldirme; 1 yaşından küçük bebeklerde bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmadığı için açık yaranın mikrop kapma olasılığı yüksektir.

Bebeklerde ve çocuklarda kulak ne zaman delinir?

Bebeklerin kulaklarını deldirmek sadece Türklere özgü değil, özellikle Güney Amerika’da bebeklerin kulaklarını deldirmek çok yaygın. Benim büyük kızım 10 yaşına yaklaştı ama ben hala kulaklarını deldirtmedim. Sebebi basit, kızlarım alerjik ve cildinde bir delik açıp oradan virüslere bir kapı açmak istemiyorum. Ayrıca çocukların küpe takması güvenli  de değil. Çocuklar koşup oynarken kulağı kolaylıkla bir yere takılabilir. Özellikle yenidoğandan ilkokul çağına kadar çocukların küpeyi kulağından çıkarıp ağzına atması da olasılıklar arasında… Bir önerim var mı? Yok!

Bebek ve çocukların kulağı ne zaman delinmeli?

1 yaşından küçük bebeklerde kulak deldirme; Bebeklerde bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmadığı için açık yaranın mikrop kapma olasılığı yüksektir. Bu nedenle çok küçük bebeklerde kulak deldirme işlemi önerilmiyor.

1-3 yaş çocuklarda kulak deldirme ; Bu yaş grubunda burum biraz daha karmaşıklaşır. Enfeksiyon açısından risk kısmen azalsa da, bu yaş aralığındaki bebekler küpeyi çıkarıp burnuna ya da ağzına sokabilir. Anneler küpe takmak konusuna ne kadar istekli olursa olsun, küpe için kulak deldirmek bebeğinin canının acımasına sebep olur. Ayrıca çocuğunuz küpe takmak için vücutlarında bir delik açılmasının gerekliliğini kavramakta zorluk çekebilir.

4-10 yaş çocuklarda kulak deldirme ; Bir çok açıdan en ideal zaman olarak düşünülebilir. Çocuğunuz artık yapılan işlemi anlayacak durumda, bağışıklığı yeterli ve kendi isteklerini bekleyebilecek durumdadır.

Ama gene de öz bakım, kendini korumak vb. detaylar düşünüldüğünde en ideali 10 yaş sonrası gibi gözüküyor.

mumsy natural en iyi pişik kremi

Kulak deldirmeyle ilgili araştırmalar, kesin net yayınlar kanıtlar bulunmuyor. Merak edip araştırdığımda da bilimsel bir makaleye denk gelmedim.

Bana yazan annelerin belirttiği bir noktayı da eklemek isterim:

Çocuklarımız küpe için kulaklarının delinmesini belki istemeyecekler ve “onlar adına karar almak” konusu var ki… Son derece haklı bir nokta.

Bir de benim kişisel bir yorumum daha var. Benim ilkokulda kulaklarım delindi. Metal alerjim var ve altın dışında kullandığım metaller ve özellikle gümüş cildime dokunduğu her bir noktada önce kızarıklıkla ve kaşıntı ile başlayıp giderek ağırlaşarak sulu enfekte yaralara sebep oluyor. Bu nedenle küpe takmak benim için konforlu değil, bir de bu delikler çok biçimsiz açılmış çocukluğumda.

Geçenlerde heves edip mevcut kulak memesindeki 1’er deliğin yanına birkaç delik daha açtırmak istedim. Ama o kadar şekilsiz açılmış ki, yanına açacağım diğer delikler yamuk yumuk duracağından birşey yapamadım.

En iyi bu konuyu çocuklarımızın kararına bırakmak gene de…

En iyi bebek küpesi: (Tertemiz yıkanmış organik kiraz, bebeğiniz bu küpeleri takarken gözleriniz hep üstünde olsun, kirazları alıp ağzına atması an meselesi olabilir. Aman dikkat, sadece espri amaçlı paylaşımdır. Kiraz bebekler için tehlikelidir, bir anlık dalgınlığınızla bebeğinizin kirazı ağzına atmasına izin vermeyin.)

En güzel bebek küpesi

 

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz