Pişik nedir? Pişik nasıl oluşur ve pişiğe ne iyi gelir?

Seyrek bez değişimi, kalitesiz bez kullanımı, alerji, kimyasal içeren ıslak mendiller, ishal ve bazı gıdalar pişik oluşmasını hızlandırıyor.

1
Pişik nasıl geçer?

Bebeklerde Pişik nasıl önlenir?

Bebeklerde Pişik neden oluşur ve nasıl geçer?

Seyrek bez değişimi, kalitesiz bez kullanımı, alerji, bakteri ve mantar enfeksiyonları, kimyasal içeren ıslak mendiller, diş çıkarma, ek gıdaya geçiş dönemi, kullanılan bazı ilaçlar, ishal, asidik ve baharatlı gıdalar pişik oluşmasını hızlandırıyor. Bebeklerin savunmasız ve hassas ciltleri ise, bu dış etmenlerden fazlasıyla etkileniyor.

Pişik genellikle bebeklerin bez bağlanan popo, kasıklar ve dış cinsel organları etrafında oluşan tahriş olmuş cildi tarif eder. Altı sık değiştirilmeyen bebeklerin cildi, idrar ve kakada bulunan amonyağın etkisi ile tahriş olur. Bebekler ek gıdaya geçtiğinde, diş çıkarma dönemlerinde daha fazla pişik sorunu yaşamaya başlar. Özellikle 9-12 aylık dişlenme döneminde sık sık pişik sorunu yaşanır. Yıkanabilir bezlerin temizliğinde kullanılan deterjanlar ve ağartıcılara karşı gelişen alerjilere bağlı pişiklerde görülür. Pişik özellikle yaz aylarında bebekleri en çok rahatsız eden cilt sorunlarının başında gelir. Yaz aylarında, bebeğin alt temizliğinden sonra cildini havalandırmak pişiği önlerken, oluşmuş pişiğe de iyi gelir. Kış aylarında ise kapalı kalan bez bölgesi de pişik sorunu yaşar. Pişik, bebeklerde en sık görülen cilt hastalıklarındandır ve bebeklerin çok canını yakan ağrılı yaygın bir cilt sorunudur.

Bebeğinizin ağzında bulunan pamukçuk ve mantar enfeksiyonları da bebeğin poposunda pişik oluşmasına sebep olur. Bebekler ve annelerin sağlık sorunlarına sebebiyle kullandığı antibiyotiğe bağlı da pişik gelişir (bu arada bazı anneler bebeklerine ve kendilerine teşhisler koyarak antibiyotiğe başlıyor bu çok şaşırtıcı ve sarsıcı). Bu tip pişikler mantar enfeksiyonlarına bağlı oluşan pişiklerdir. Çünkü antibiyotikler hem sizin hem bebeğinizin vücudundaki yararlı bakterileri öldürerek vücudun doğal savunma sistemi olan mikrobiyata dengesini bozarak mantarların artarak mantar enfeksiyonları oluşturmasına sebep olur.

Pişik başta cildin kırmızımsı zemini üzerinde ufak benekler ve ilerleyen dönemde cildin üst tabakasının kaybolduğu daha geniş lekeler halinde olur. Özellikle bebeğinizin ishal geçirmesi, sıvı kakanın bebeğinizin cildini tahriş ederek pişiğe sebep olur.

Bebeklerde pişik oluşumunu önlemek için;

 • Bebeğinizin alt bezleri sık aralıklarla kontrol edilerek yenilenmelidir.
 • Pişikten korunmak için bebeğinize uygun bedende çocuk bezi alın. Bebeğinizin bezi çok sıkı olmamalı ve hava almalıdır.
 • Bezin kaplayacağı vücut bölümleri, özellikle bebeğin uzuvlarındaki kıvrık yerlerin ıslak ve nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.
 • Asla sabun bazlı temizleyiciler popo temizliği için kullanılmamalıdır.
 • Bezin her değiştirilmesinde saf su ile ıslatılmış yüzde yüz pamuk ve/veya %100 pamuklu alt silme mendili kullanın.
 • Kaka yapan bebeğinizin poposunu lavaboda yıkayarak kakadan arındırmak en idealidir.
 • Poposu temizlenen bebeğinizin bezinin bağlanmasında acele etmeyin. Bebeğinizin altının kuruması için bir süre havalanmasına izin verin.
 • Bebeğinizin her bez değişikliğinde pişikten koruyucu kremden ince bir tabakayla cildini kremleyin. Asla pudra ve/veya bebe yağı gibi ürünler kullanmayın.
 • Bebeğinizin cildini pişikten korumak için çinko bazlı kremler tercih etmeyin. Çinkonun bariyer etkisinin yanısıra cildi soyucu etkisi de vardır.
 • Bebeğinizin bezini gece uykusunda da en az bir kere değiştirmek gerekir.
 • Özellikle yaz aylarında bebeğinizi kat kat ve sıkı sıkı giydirmeyin. Fazla terleme pişiğe sebep olur. Unutmayın terdede bir miktar amonyak bulunur.
Diş çıkaran bebeğiniz için öneriler... Bebekler ilk altı aylık dönemlerinden sonra diş çıkarmaya bağlı ateş, halsizlik, huysuzluk ve salya akıntısı gibi sıkıntılar yaşayabilir
Diş çıkaran bebeğiniz diş çıkarmaya bağlı ateş, halsizlik, huysuzluk yaşayabilr, salya akıntısına bağlı pişik gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bebeğin diş çıkarıyorsa bu yazıma da mutlaka göz at!

Bebeğiniz pişik olduysa

Bebeğin altı uzun süre açık bırakılarak havalandırılmalıdır. Bebek bezi çok sıkı bağlanmamalıdır.

Pişikten koruyucu ve iyileştirici kremler bol kullanılmalıdır. Özellikle bariyer işlevi olan pişik iyileştiren kremler kullanılarak çiş ve kakanın pişik yerlerini yakarak acıtmaması için bariyer yapılmalıdır.

Asla sabun içerikli cilt temizleyicileri kullanmayın.

Bebeğizin ağzını kontrol ederek varsa pamukçuğu olmak üzere doktorunuza başvurun.

İnatçı ve geçmeyen pişiklerde mantarlaşma olabileceğinden doktorunuza hemen görünmelisiniz.

Umarım çabucak geçer.

*Bana sık sık pişik kremi markası ile ilgili sorular geliyor. Benim kullanıp memnun kaldığım marka Mumsy Natural’in pişik kremi. Size de tavsiye ederim. En ağır pişik durumlarında tek işe yarayan krem Mumsy Natural, yolculuklarda, dışarıda her zaman yanında bulundurmak lazım.

Sevgiler.

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. 
Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. pişik belirtileri bebeklerde pişik bebeklerde pişik nedir pişik nedir pişik nedenleri ve spişik nedir nasıl geçer pişik ne demek pişik si pişik All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

1 Yorum

 1. ne kadar titizlensekte yaz sıcağında veya antibiyotik kullanımında ya da diş çıkarma döneminde pişik oluyor maalesef.kortizonlu kremler ve bir çok ürün kullandım ben çocuklarıma ama pek faydaları olmadı.ben göğüs ucu yaralarım için aldığım mumsy natural nipple losyon ve göğüs ucu yara kremi göğüs ucu yaralarımı iyileştirince ben de pişik için kullanmaya başladım çocuklarıma ve çok memnunum.çok büyük problem yaşadık pişikle ilgili deneme tahtası oldu çocuklarım. mumsy natural losyon ve kremi göğüs ucu yarası için satın alanlar yaralarınızı iyileştirdikten sonra pişikden kurtulmak için de kullanın herkese tavsiye ediyorum.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz