Hindistan Cevizi Yağı Beli İnceltiyor…

0

Hindistan Cevizi Yağı Beli İnceltiyor…

Hindistan Cevizi Yağı Beli İnceltiyor...

Diyetisyen & Yaşam Koçu Gizem Şeber son günlerde sıkça konuşulan Hindistan cevizi yağı ile ilgili bilinmeyenleri ve beslenmeye etkilerini açıklıyor. Peki iyi mi ve ne kadar tüketilmeli? Hangi hastalıkları körükleme riski bulunurken, hangi hastalıkların olumlu yönde gelişimine fayda sağlar?

Hindistan cevizi yağı, bildiğimiz yağlardan farklı olarak orta zincirli yağ asitleri ihtiva eder. Orta zincirli yağ asitlerinin vücutta işlenmesi diğer yağlarda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinden daha farklıdır. Sindirim sisteminden direk karaciğere gönderilerek, enerji üretimine dahil olurlar.

Hindistan cevizi yağının diğer yağlara bakılırsa vücutta yüzde 23 daha az depolandığı düşünülüyor. Ek olarak bu yağın termojenik kısaca metabolizma hızlandırıcı tesiri olduğu bilimsel çalışmalarda belirlenmiştir. Günde en fazla 2 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını diğer yağların yerine tüketen kişilerde enerji harcaması yüzde 5 artmıştır.

Kadınlar ve erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda, Hindistan cevizi yağının özellikle kalp sağlığını olumsuz etkileten karın bölgesi yağının azalmasında etkili olabileceği kanıtlanmıştır. Günde 2 tatlı kaşığı kadar bu yağı tüketen kişilerde tüketmeyenlere oranla bel çevresinde anlamlı bir incelme saptanmıştır.

Bu yararlı etkilerine karşın Hindistan cevizi yağının; yağlı bir bonfileden veya tereyağından daha fazla doymuş yağ içerdiğini hatırlamakda fayda var. Zayıflamaya yardımcı tesiri sebebi ile aşırı oranda tüketilmesi kalp sağlığının olumsuz etkilenmesine ve kötü huylu kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Önerilen oranlarda tüketildiğinde ise ihtiva ettiği laurik asit ile iyi huylu kolesterolü yükselten doymuş yağlar içerisinde en yoğun ihtiva eden de tek yağ Hindistan cevizi yağı.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli unsur besin seçimlerimizde denge ve çeşitliliğin sağlanması olduğu unutulmamalıdır. Pozitif yönde tesirleri nedeniyle Hindistan cevizi yağını günde 2 tatlı kaşığına kadar beslenmenize eklemek makul olabilir sadece bütün beslenme sisteminizi yüksek yağlı oluşturmak yada bazı yerlerde geçen zeytinyağından daha sağlıklı haberlerine inanıp tek çeşit yağ kullanmak uzun dönemde sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz