Yeni anne babalar için bebek gelişimi ve bebek bakımı soruları

0
Bebeğiniz gülümsediğinde içinizi neden mutluluk kaplar? Bunları biliyor musunuz | Bebeğinizin gülüşü dünyalara bedel! bebek gülümsemesi,bebek bakımı,ilginç bilgiler,yenidoğan,bebek,gülücük,bebek gülüşü, doğum yapan anne,dopamin,mutluluk yeni anne blog anne blog mutlu bebek

Yenidoğan Bebek Bakımı ve Bebek Gelişimi

Yeni anne babanın bebekli yaşamı yepyeni deneyimlerle ve bir taraftan da bilinmezliklerle dolu. Doğuma hazırlık, bebek bakımı gibi eğitimler yeni anne babaların bu yeni başlangıçlarında bilgi eksikliklerini gidermekte oldukça işe yarıyor. Sudan çıkmış balık gibi hisseden yeni anne babalar için bazı sık sorulan soruları derledim:

Bebeğimi nasıl giydirmeliyim?

Tüm bebeklerin el ve ayakları, vücudun diğer bölgelerinden daha soğuktur. Ensesi ve giysilerin altında kalan bölgeler yeterince sıcak, bebek de huzurlu ise ortam ısısı ve giysileri yeterli demektir. Anne babalar nasıl giyiniyorsa, bebeklerini bir kat fazla giydirmelidir. Oda ısısı gündüz 24-25°C, gece 22-23°C olmalıdır. Daha yüksek sıcaklıklarda kuru ve ısınmış hava, burun mukozasını kurutur. Kuruyan burun mukozası, soğuk algınlığından viral hastalıklara kadar bir çok sağlık sorununa zemin hazırlar. Evinizin nem oranı ortalama 45-55 arasında olmalıdır. Bu durumda kısa süreli 1-2 saat kadar oda nemlendiricileri kullanılabilir.

Bebeğimin karnı yeterince doyuyor mu? Kullanmam gereken bir ilaç var mı?

Emzirme sırasında bebeğin anne sütünü yeterli miktarda alabilmesi için meme başı ve çevresindeki kahverengi kısmı iyi kavraması sağlanmalıdır. Emzirme sırasında yutkunma sesleri ve süt sesi gelmeli, çenesinin hareketli olmasına dikkat edilmelidir. Sadece meme ucunu tutan bebek yeterince beslenemez. Sütün yeterli olup olmadığı da günlük bez değişimi, yaptığı kaka sayısı ve günlük, haftalık veya aylık tartı kontrolü ile değerlendirilir. Günlük 5-6 kez bezi değişen, 3-5 kez yumuşak kaka yapan bebeklerin yeterli beslendikleri kabul edilir. Tartı kontrolü ile bu kesinleştirilir. Ayrıca doğumdan sonra bebeğe D vitamini başlanması gerekir. Bunun dışında herhangi bir ilaca gerek yoktur.

Yenidoğan Bebeğimi Ne Sıklıkta Emzirmeliyim emzirme bebek emzirmeemziren emziren annelere emziren anne; yenidoğan bebek emzirme yeni doğan bebeği emzirmek emzirme dönemi

Bebeğimin göbek bağı henüz düşmedi, banyo yaptırabilir miyim?

Bebeklere yaz aylarında her gün, mevsim geçişlerinde günaşırı, soğuk günlerde ise haftada iki kez banyo yaptırılabilir. Su sıcaklığının 37°C olması önerilir. Termometre yoksa dirsek ile suyun ısısı ölçülebilir. Göbek bağı düşmeden banyo yaptırmakta önemli bir sakınca yoktur. Ancak bu durumda; banyo suyunun kaynatılmış ve ılıtılmış olması, banyo sırasında göbeğin mümkün olduğunca daha az ıslatılması ve sonrasında iyice kurulanmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin göbek bağı yaklaşık 7-14 gün içinde düşer. Göbek bakımı için özel bir uygulamaya gerek yoktur. Göbek bağına hiçbir madde sürülmemesi, temizliğinin düzenli alkol ile yapılması, o bölgenin temiz ve kuru tutulması yeterlidir.

Bebeğe emzik vermek doğru mu?

Emzik kullanımı, özellikle uyku sırasında ani bebek ölümü sendromu riskini azaltabilmekte ve erken doğan bebeklerin nörolojik olgunlaşmasını desteklemektedir. Ancak bebeklerde ilk 1 ay içinde emzik kullanımına başlanması, anne sütü alma süresini kısaltabilir. Emzik kullanımına bir yaşından sonra devam edilmesi durumunda ise kulak enfeksiyonlarının gelişmesi ve dişlerde çapraşıklık riskleri oluşur. Bu nedenle bir yaşın sonunda emzik kullanımı bırakılmalıdır.

Çocuğumun uyku düzeni için nelere dikkat etmeliyim?

Ağlatmadan uyku eğitimine başlamak için en uygun dönem bebeğin 4-6 aylık olduğu dönemdir. Ama bebeğinize uyku eğitimi vermek için hiç bir zaman geç değildir. Bunun için bebeğin yatağına yarı uyku halinde bırakılması ve kendi kendine uyumayı öğrenmesi sağlanmalıdır. Gece boyunca uykusunun hafiflediği ve derinleştiği zamanlar olabilir. Bu nedenle her hareketi, “uyandı” şeklinde yorumlanmamalıdır. Uyutmak için sallamak veya emzirmek de doğru değildir. Bunun yerine kendi kendine uyuması beklenmelidir. Bebek uyuduktan sonra yeri değiştirilmemelidir. Yatağa yatırılırken sevdiği bir oyuncak yanına bırakılabilir. Uyku düzeni için saat dengesine dikkat edilmeli ve belirlenen saatlerde uyuması sağlanmalıdır. Bebeğin gündüz uykusu süresi çok uzun tutulmamalı ve akşam uykusunun da erken saatlerde olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin odası sık sık havalandırılmalı ve uyku esnasında perde ile hafif karartılmalıdır.

Mumsy Natural Göğüs ucu yaralarının oluşumunu önlemeye yardımcı Doğumdan önce ve sonra Mumsy Natural® emzirme ürünlerini kullanan anneler göğüs ucu yaraları ve ağrılarını yaşamadan bebeklerini daha uzun süre emziriyor.

Kanguru ve yürüteç kullanmakta sakınca var mı?

Bebekler, annenin göğüs bölgesi ile temas etmelerine olanak sağladığı için kanguru ile taşınabilir. Son yıllarda bebeğini giyme sloganıyla desteklenen kanguru, sling vb. ürünler bebeğiniz ile ten temasını destekler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin başının destekli olmasıdır. Kanguru, bebek 6-12 aylık olana kadar kullanılabilir.

Yürüteç konusuna gelirsek; Çocuk yürümeye başlamadan yürüteç kullanılması ise yürümenin gecikmesine ve bazı kazalara neden olabileceğinden önerilmemektedir.

Bebeğimin ateşi çıktı! Ne yapmalıyım?

Kulak, koltuk altı veya alından ateş ölçerler ile bebeğin ateşi ölçülebilir. Kulak ve alından yapılan ölçümde 37,4 °C, koltuk altı ölçümünde ise 37°C’nin üstünde olması, bebek için kritik ateş düzeyidir. Doktor kontrolü olmaksızın bebeğinize 37 derece ateşle ateş düşürücü vermemelisiniz. 39 °C ve üzeri ise yüksek ateş olarak değerlendirilir. Bu durumda önce bebeğin üzerindeki giysiler çıkarılır, koltuk altına ve kasıklarına ılık suya batırılmış pamuk uygulanır. Buna rağmen ateş hala 39 °C ve üzerinde seyrediyorsa, en yakın sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Çocuğumun tuvalet eğitimine ne zaman başlamalıyım?

Çocuk iki yaşını doldurduktan sonra tuvalet eğitimi verilebilir. Çocuk tuvalet konusunda kendini ifade edebiliyorsa, 1.5 saat altı kuru kalabiliyorsa, tuvalet konusu ile ilgili sorular sorabiliyorsa, kirli bezden rahatsız oluyorsa, durup ve bekleyerek tuvaletini yapıyorsa, gündüz uykusundan kuru kalkmaya başlamışsa, çocuk tuvalet eğitimine hazır demektir.

[Makale Önerisi: Çocuğum tuvalet eğitimine hazır mı? ]

Rotavirüs aşısı yaptırmalıyım mı? Aşıların yan etkisi var mı?

Rota virüs ishallerinin önlenmesinde aşılama en etkin yöntemdir. Rota virüs, bebek ve küçük çocuklarda çok ağır seyreden ishal ve kusmanın en sık nedenidir. Bu nedenle bebeklere 2 veya 3 doz şeklinde ağız yolu ile aşı yapılması önerilmektedir. Bütün ilaç ve aşıların yan etkileri olabilir. Bu etkiler hafif veya ciddi düzeyde görülebilir. Ağrı, ateş ve aşının yapıldığı yerde kızarıklık gibi hafif yan etkiler daha sık görülür. Ciddi yan etkiler ise nadiren ortaya çıkmaktadır. Ciddi yan etkiler genellikle gıda alerjisi olan bebeklerde ortaya çıktığından,  tüm bebekler/çocuklar aşı öncesi risk faktörleri açısından değerlendirilmelidir. Ayrıca aşılama öncesi ağrı kesici, ateş düşürücü gibi herhangi bir ilaç verilmesi gerekli değildir. Aşı sonrası bebekte huzursuzluk ve ateş oluşursa o zaman doktora danışarak ilaç takviyesi yapılabilir.


bebeğinizin gelişimini takip edebileceğiniz, bebeğinizin ay ay beslenmesi, aşıları, gelişim adımları, bebek yemekleri ve bebek oyunu önerileri ile diş çıkarmadan gaz sancılarına kadar bebeğiniz için aklınıza takılan tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz "İlk 12 ayda bebeğin gelişimi, beslenmesi, oyunları"

Bebeğinizin ay ay gelişimi ile ilgili tüm merak ettikleriniz için aşağıdaki minnoşun fotoğrafına tıklayın!

Emzirme döneminde anne sütünü artıran tariflerimizi incelemek için tıklayın! Anne sütünü artıran kolay ve hızlı hazırlanabilir tariflere gözatın…
Anne sütünü arttıran besinler, anne sütünü artıran tarifler. emziren annelerde gaz yapan yiyecekler, emziren anneler gaz olmaması için ne yemeli, emziren anneler ne yemeli neler süt yapar, emziren anneler ne yememeli uzman tv, emziren anne ne yemeli listesi, emziren anneler sut yapmasi icin ne yemeli, emziren anne ne yemeli kadınlar kulübü, emziren anne ne yemeli ne içmeli, ibrahim saraçoğlu anne sütünü artıran yiyecekler, anne sutunu artiran yiyecekler kadinlarkulubu, anne sütünü artıran dua, anne sütünü artırmanın yolları, anne sütünü arttıran bitki çayları, anne sütünü azaltan yiyecekler, ahmet maranki anne sütünü artıran yiyecekler, süt yapan besinler nelerdir?

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi annesininmelegi.com’dur. Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. Anne sütünün kalitesini artıran 10 besin Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir,Emzirme döneminde sütün besleyici olması için anne nasıl beslenmeli, Anne sütünü artıran besinler artırmak için hangi arttıran gıdalar ile anne sütü nasıl artar All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz