Gebelikte aşırı kilo almamak için…

Anne adaylarının günlük ortalama 2300 kaloriye ihtiyacı var ve bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişimi için protein ve kalsiyum yönünden güçlü beslenmelisiniz.

2
Gebelikte fazla kilo almamak için öneriler. hamilelikte kilo. Gebelikte (hamilelikte) Ay Ay Kilo Alımı,Gebelik (hamilelik) döneminde kilo alımı, hamilelikte haftalara ve aylara göre ideal kilo alımı nasıl olmalıdır,9 Adımda Hamilelikte Kilo Alımı nasıl olur ? Gebelikte Kilonuzu Ölçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar neler ? Hamilelikte kilo alımı nasıl ,Gebelikte alacağınız kilo hesaplama,Hamilelikte kilo alimi | Kadınlar Kulübü,Hamilelikte az kilo alanlar yardım etsınnnn,hamilelikte kilo veren başka biri var mıdır acaba? ,Hamilelikte kilo kontrolü, beslenme ve spor... | Kadınlar Kulübü, hamilelikte kilo kontrolü | Kadınlar Kulübü,GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KİLO ALIMI,Hamilelikte kilo artışı ne kadar olmalı,Hamilelikte aşırı kilo almak,Hamilelikte Kilo,Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama, Gebelik hesaplama,hamilelikte ideal kilo hesaplama, hamilelikte ay ay kilo alımı, hamilelikte kilo almamak için ne yapmalı, hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar, hamilelikte kilo dağılımı, hamilelikte kilo kontrolü, 5 aylık hamilelikte kaç kilo alınır, hamilelikte kilo alımı kadınlar kulübü,Hamilelikte ne yemelisiniz,hamilelikte ne kadar kilo almalısınız?

Anne adayları hamilelik sürecinde aşırı kilo almamak için nelere dikkat etmeli? 

Anne adayı aşırı kilo almamak için nasıl beslenmelidir?

Anne adaylarının günlük ortalama 2300 kaloriye ihtiyacı var ve bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişimi için protein ve kalsiyum yönünden güçlü beslenmelisiniz. Vitaminler yönünden zengin meyve ve sebzeler, hayvansal ve bitkisel proteinler ve sağlıklı karbonhidratları günlük tüketmeye dikkat edeceğiniz gıdalar olmalıdır. Sağlıklı karbonhidratlara örnek olarak taze fasulye, taze barbunya gibi örnekler verebiliriz. Uzak durmanız gereken karbonhidratlar ise işlenmiş rafine un ile üretilen pastane ürünleri, hamur işleri, pasta, kek, börek vs.

Gebeliği süresince yaklaşık 12 kilo alıp, 3200-3400 kilo ağırlığında ortalama bir bebek doğuran bir annenin hamileliği boyunca aldığı kiloların dağılımı aşağıdaki gibidir:

Bebek: 3400 gram

Plasenta: 600 gram

Uterus (rahim) : 900 gram

Amnios sıvısı 0.8 litre (800 gram)

Meme dokusu gelişimi: 400 gram

Kan hacmi artışı: 1450 ml. (1450 gram)

Dokular arası sıvı artışı: 1450 ml. (1450 gram)

Artan yağ depoları: 3500 gram

Hamileliğiniz süresince yağlı gıdalardan, kızartmalardan, yağa dönüşen türlü gıdalardan kaçınsanız dahi, vücudunuz doğum sonrası için mutlaka vücutta rezerv yağ tutacaktır ve bu yağ doğum sonrası iyileşmeniz ve emzirmeniz için son derece gereklidir. Gebeliğiniz esnasında fit kalmak üzere uygulamaya çalışacağınız bir  diyet programı ile günlük almanız gereken kalori miktarını plasenta ve bebeğinizin gelişimine yetecek şekilde ayarlamanız imkansız. Bu tip çılgınca diyet denemeleri ve öneriler, sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan hayati öneme sahip besin maddelerinden yoksun bırakır. Kilo alımından kaçınmak için meyve suyu içmeyin ama gerekli meyveleri tüketin. Bir büyük bardak meyve suyu yüksek miktarda şeker almanıza sebep olurken, bir adet meyve hem vitaminler hem lifler yönünden beslenmenizi destekleyecektir.

Günlük 1,5-2 litre su içmek doğum sonrasında da sürdürmeniz gereken bir alışkanlık olacağından, mutlaka su tüketiminize dikkat etmelisiniz. Meleğinizin anne karnında gelişimi için temel besinleri düzenli tüketmek her hamile için şartken, tatlı gıdalar, hamur işleri (ki hamur işleri de şekere dolayısıyla da yağa dönüşür) ve meyve suları bebeğinize ya da size doğrudan ya da dolaylı fayda sağlamaz.

Gebelikte düzenli yapacağınız yürüyüşler; Sağlıklı kiloda kalmanızı kolaylaştırırken, daha iyi uyumanıza ve yüksek tansiyon riskini önlemeye yardımcıdır.

Hamileyim öyleyse iki kişilik besleneyim… 

diyerek, şu bol şekerli pastadan kocaman bir dilim yuvarlayayım diye aklınızdan geçirirken, bu tip gıda tercihleriniz doğumdan sonra kurtulmakta zorlanacağınız kilolar için altyapı sağlar. Doğum sonrası değişen hayatınız ve vücudunuzdaki fazlalıklarınız sizi mutsuz etmeye başlayabilir. Doğumdan sonra hamilelikte giydiğiniz kıyafetlerden bir an önce kurtulmak isteyeceksiniz. Bunu dikkate alarak bebeğinize ve size yarar sağlamayan gıdalardan uzak durabilirsiniz.

Gebelikte alınan kilo ortalama 9-13 kiloda standarttır. Gebeliğinizin ilk üç ayında ortalama aylık 1 kilo alımı normaldir. Hatta ilk dönemde bulantı ve kusma sebebiyle kilo kaybetmeniz mümkündür. İlk üç ayda aylık ortalama 1 kilodan fazla kilo alıyorsanız, beslenmenizde bazı düzenlemeler yapmalı, beslenmenizdeki  işlenmiş rafine karbonhidratlar ve şekerlerden vazgeçmelisiniz. Aşırı yağlı, tuzlu gıdalardan uzak durmalı, kızartma tüketmemelisiniz. Lif yönünden zengin besinlerle sindirim ve boşaltım sisteminizi desteklemelisiniz. İlk üç aydan sonraki dönemde 1-1,5 kilo ortalamadır. Genelde hamilelik kilolarınız hamileliğiniz son 2 ayında artış gösterebilir. Çünkü bebeğiniz hamileliğiniz son 6-8 haftasında daha yoğun kilo alarak doğum kilosuna ulaşır.(bebeğiniz hamileliğiniz son 6-8 haftasında, haftalık ortalama 200-250 gr almaya başlar).

Hafta hafta hamilelik makalelerimizi takip ederek, sizin ve bebeğinizin haftalık kilo alımını takip edebilirsiniz. Hafta hafta hamilelik bölümümüzü incelemek için tıklayınız

Peki tüm dikkatinize rağmen hamileliğiniz süresince aşırı kilo aldığınızı farkettiniz ve doğum sonrası hemen bir diyet uygulayarak bu kilo sorununu çözmeyi planlıyorsunuz?

Aman! Size makul gelen diyet listeleri ile kendi başınıza bir diyet programına kalkışmayın. Gebelik ve doğum sonrası dönemi kilo vermek için diyet uygulanacak dönemler değildir. Aksine beslenme alışkanlıklarının tekrar gözden geçirilmesinin gerektiği hassas bir dönemdir. Endişelenmeyin, 9 aylık hamileliğinizde aldığınız kilolar minimum 9 ayda gidecektir. Doğum sonrası yaralarınız iyileştiğinde ise göbeğinizi toparlamak üzere aşağıdaki görselde inceleyeceğiniz yarım mekik hareketini her gün düzenli tekrarlayın. Doktorunuzla görüşerek pilatese başlamayı değerlendirin.

Gebelikte fazla kilo almamak için öneriler. saglikli-gebelik-kilosu-gebelikte-kilo-almamak-icin

Gelelim bana; İlk hamileliğimde sen hamilesin, ye canım dedikçe ben önüme çıkan tatlı tuzlu her çeşit gıdayı tüketerek aşırı kilo aldım. Hamileliğim süresince işe servisle gidip geldim, iki adım atmaya üşendim. Zor geçen hamileliğim ve moralsizliğimle yiyeceklere sarıldım. Doğum sonrası ise aşırı kilolarım ile baş başaydım ve hızlı çalışan metabolizmam bu kiloları çabucak verir derken beni yolda bıraktı. Diyetisyen yardımıyla eski kiloma dönmem 2 senemi aldı. İkinci hamileliğimde ise işe yürüyerek gittim. Her gün gidiş dönüş toplamda 4 km yürüyerek işe gittiğim için bu yürüyüşler sayesinde ayaklarımda bacaklarımda bir gram ödem oluşmadı. Her önüme çıkan pastayı, böreği ben hamileyim diyerek yemedim. Hamileliğim süresince benim ve bebeğimin sağlığı için yararlı gıdaları tükettim sadece. Doğum sonrası ise kısa sürede eski kiloma diyetsiz ulaştım. Konunun özeti hamileliğinizde hareketli bir yaşam içinde kalın. Bol bol yürüyün ve sağlıklı beslenin. İki canlısın ye canım diyenleri dinlemeyin. İmkanınız, zamanınız, bütçeniz varsa pilates yapın.


Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz:

Bebek bekleyen değerli annelerimiz, bebeğinizi beklerken yararlanabileceğiniz Doğum Öncesi Hazırlıklar yazımızda pişik kreminden, hastane çantası hazırlıklarına, emzirme ürünlerinden bebeğinizin giyimi için önerilere kadar birçok detayı ayrıntılı açıklamaları ile bulabilirsiniz. bebeğimi beklerken,2017 bebek bekleyenler,2018 bebek bekleyenler,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğim için hazırlıklar,bebeğim için ilk hazırlık,bebeğim için oda hazırlığı,bebeğime neler hazırlamalıyım,bebeğimi beklerken yazıları,bebeğini beklerken,bebek beklerken,bebek beklerken yapılacak hazırlıklar,bebek beklerken yapılan hazırlıklar,bebek bekletken,bebek bekleyenler,erkek bebek hazırlıkları,erkek bebek hazırlıkları ne zaman yapılmalı,erkek bebek hazirliklari,kız bebek bekleyenler,kız bebek dogum hazırlıkları,kız bebek hazırlıkları,kış bebeği için hazırlıklar,kiz bebek bekleyenler kadinlar kulubu,kiz bebek hazirliklari,torununu beklerken,yenidoğan hazırlıkları

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. hamilelikte ideal kilo hesaplama hamilelikte ay ay kilo alımı hamilelikte kilo almamak için ne yapmalı hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar gebelikte kilo dağılımı hamilelikte kilo kontrolü 5 aylık hamilelikte kaç kilo alınır hamilelikte kilo alımı kadınlar kulübü gebelikte ne yemelisiniz Hamilelikte ne kadar kilo almalısınız? All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com. Gebelikte Kilo Almamak İçin İp Uçları Gebelikte aşırı kilo almamak için öneriler Hamilelik Boyunca Kilo Almamak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir 

2 YORUMLAR

  1. Merhaba
    3.5 ay önce doğum yaptım. 85kg ile hamile kaldım önce 81kg ya düştüm sonra 87 kg ile doğum yaptım kısacası 6 kg ile doğuma girdim. Doğum sonrası 77kg ya düştüm ama aşırı derece de tatlı krizlerine giriyorum ve dayanamayıp yiyorum şuan tekrar 80 kg ya çıktım. Aslında kg olarak bir sıkıntı yok ama göbeğim var tabii sezeryan olması da bir etki ben bölgesel zayıflamak istiyorum göbek gitsin yeter boyum uzun olduğu için kg lu gözükmüyorum. Bölgesel zayıflamak için ne yapmalıyım

    • Merhaba Seda,

      Tebrik ederim. Bebeğini sağlıkla büyütmeni dilerim. Bölgesel zayıflamak ve kaslarını güçlendirmek için pilates tercih etmeni öneririm. Ben çok faydasını gördüm, hala da pilatese devam eden biri olarak pilatesi mutlaka öneririm. Sevgiler

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz