fbpx
Ana Sayfa Bebek / Çocuk Bebek Gelişimi Yürüteç Zararlı mı?

Yürüteç Zararlı mı?

0
Yeni anneler babalar bebeklerinin yürümesini kolaylaştıracağına inandıkları yürüteçi, sempatik ve eğlenceli görünümüne ikna olup, bebeklerinin de yürüteçte eğlenceli vakit geçireceğini düşünerek satın alır.yürüteç hepsiburada,yürüteç kaç aylıkken kullanılır,e bebek yürüteç civil yürüteç,yürüteç zararlı mı,chicco yürüteç,kraft yürüteç,yürüteç,hoppala,Yürüteçler,Yürüme yardımcıları,emekleme arkadaşım,playskool ilk arabam,yürüteç modelleri,Yürüteç fırsatları,Bebek yürüteç, yürüteçarabası, oyunları,Yürüteç ve Hoppala, Yürüteç nedir,

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı ve Olası Zararları

Yeni anne-babalar bebeklerinin yürümesini kolaylaştıracağına inandıkları yürüteçi, sempatik ve eğlenceli görünümüne ikna olup, bebeklerinin de yürüteçte eğlenceli vakit geçireceğini düşünerek satın alır. Yürütecin tarihi 17. yüzyıla dayanıyor.

Bebekler yürüteçte eğlenceli vakit geçirir, kalkıp da uzanmak istediği herşeye biraz daha yakınlaşmış olur… İyi güzel de doktorunuza yürüteçten bahsettiğinizde, doktorunuz yürüteçi desteklemeyecektir. Yürüteçin önerilmemesinin sebeplerini sizin için aşağıda derledik. Ama önce Amerikan Pediatri Akademisi Amerika’da yürüteçlerin yasaklanması ile ilgili verdiği önergeyi hatırlatıp, yürütecin sebep olduğu bazı kazalar ve bu kazaların yüzdelerini verelim:

Yürüteç kullanımı ile ilgili en sık merdivenden düşme kazaları tespit edilmiş. Bu kazaların %91’inde baş ve boyun yaralanmaları görülmüş. Pediatrics’in yayımladığı bir araştırmaya göre, yürüteçler her yıl yaklaşık 9000 bebeğin yaralanmasına sebep oluyor.

Kanada’da 2004 yılında bebek yürüteçlerinin satışı, ithalatı ve reklamı yasaklanmış. Avrupa Birliği’nde 2005 yılında değişen bebek yürüteci güvenlik standardı olarak basamak kenarı frenini zorunlu tutmuştur.

Yürütecin yürümeyi kolaylaştırmak yerine daha çok engelleyici etkisi vardır. Yürütecin içinde kolayca hareket eden bebeğiniz fazla çaba harcamadan ilerlediğinden yürüme girişimlerini bırakacaktır.

Bebeğiniz adım adım gelişir

Bebeğiniz dirsekleri üzerinde doğrulma, sürünme, emekleme, yuvarlanma, tırmanma ve ayağa kalkıp sıralama aşamaları ile kaslarını güçlendirerek yürümeye hazırlanır.

Yeni anneler babalar bebeklerinin yürümesini kolaylaştıracağına inandıkları yürüteçi, sempatik ve eğlenceli görünümüne ikna olup, bebeklerinin de yürüteçte eğlenceli vakit geçireceğini düşünerek satın alır. anne bebek blog, anne çocuk blog, bebek blog, bebek gelişimi, Bebek yürüteç, blogcu anne, blogger anne, chicco yürüteç, civil yürüteç, e bebek yürüteç, emekleme arkadaşım, hoppala, kraft yürüteç, oyunları, playskool ilk arabam, Yürüme yardımcıları, yürüteç, Yürüteç fırsatları, yürüteç hepsiburada, yürüteç kaç aylıkken kullanılır, yürüteç modelleri, Yürüteç nedir, Yürüteç ve Hoppala, yürüteç zararlı mı, yürüteçarabası, YürüteçlerYürüteç yardımıyla bu yürümeye hazırlık aşamalarını geçmeden hareket kabiliyeti kazanan bebeğinizin kasları orantısız gelişir. Bebeğiniz yürüteç yardımıyla parmak üzerinde yükselerek yürümeye çalıştığında bebeğinizin bacak arka kaslarında aşırı yüklenme gerçekleşerek, bacak ön kaslarında ise zayıflama başlar. Ayaklar ve parmaklardaki deformasyonlara, bacak arkasındaki tendonlarda kısalmalar eşlik eder. Parmak uçlarına basarak ilerleyen bebeğiniz topuklarını kullanma kabiliyetinden yoksun kalır. Yürütece alışan bebekler dengeli ve sağlam basamazlar. Bebekler aslında yürüteçte yürümezler, yürüteçin tekerlekleri yardımıyla ayakları ile kendilerini iletelerler. Bebeğinizin henüz yürümeye uygun hale gelmemiş iskelet sistemi yerçekimine karşı dik durma becerilerini geliştirmemiştir ve aniden yürümeye başlayan bebeğiniz yerçekimine hazır hale gelmemiş iskelet sistemi sebebiyle iskelet sistemi sorunlarına maruz kalabilir.

Yürüteç kalça sağlığına olumsuz etki eder

Uzun süre yürüteçte zaman geçirmek kalça ve omurga sağlığına olumsuz etki eder.

Kas ve iskelet yapısı ayağa kalkmaya ve dik durmaya hazır hale gelmemiş bir bebeği yürümesi ve eğlenmesi için yürüteçe oturtmak ileride skolyoz / omurga eğriliği gibi son derece ciddi sorunlara sürükleyebilir

Yürüteç ile ev içi kazalarda artış oluyor

Yürüteç kullanımının en fazla dikkat ve takip gerektiren taraflarından biri de yürüteçteki bebeğin kaşla göz arasında masa örtülerini çekiştirmesi ve üzerindeki sert cisimlerin çarpmasına maruz kalmasıdır. Yürüteçin bu kolaycı yürüme alışkanlığı ile sık sık ev kazalarına ve bebek yaralanmalarına sebep olur. Kazalar merdivenlerden yuvarlanma, kablolara takılarak yanma, elektrik çarpması, üzerine düşen nesnelerle yaralanma olarak genellenebilir. Yürüteç kullanan bebeğinizi gölge gibi izlemelisiniz. bebeğiniz yürüteçte eğlenirken siz dinlenebileceğinizi, kısa şekerlemeler yapabileceğinizi hiç düşünmeyin. Bebeğiniz yürüteç kullanırken bebeğinizi devamlı takip etmelisiniz.  Yürüteç yüzünden gerçekleşen kazaların önemli bir kısmı yetişkinlerin yanında ansızın gelişiyor.

Bebeğinizi yürütmekte bu ne acele diye sormadan edemeyeceğim. Kendi başına yürüyen bebek, artık sepet gibi bıraktığın yerde kalmadığından devamlı takip sorumluluğunu getirir. Bebeğiniz bir yürümeye başlasın, sizin bu yürüme konusunda ettiğiniz aceleyi neden irdelediğimi anlayacaksınız. Ahhh keşke erkenden yürümeseydi de oturduğu yerde oyuncakları ile oynasaydı diyecekseniz. Bebeğinizin gelişimini aşama aşama gerçekleştirmesine izin verin. Yürümeyi teşvik etmek için bebeğinizin sırt, karın ve kol kaslarını geliştirmesine yardımcı olun.

Buna rağmen, ben bebeğim biran evvel yürüsün istiyorum diyorsanız ve yürüteç kullanmakta ısrarcıysanız, yürüteç kullanmak yerine kısa süreli hoppala kullanabilirsiniz. Yürüteç yerine yürüme yardımcılarını deneyebilirsiniz.

Yok ben kızıma/oğluma yürüteç alacağım diyorsanız en azından bebeğinizin 8. ayını tamamlamasını bekleyin. Bu arada bebeklerde yürüme 9.-10. aylarda başlıyor.

Bebeğinizin gelişimini tamamlaması ile ilgili yazımıza göz atın

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Bu web sitesinde sunulan tüm bilgilerin (sınırlı kalmamak kaydıyla yazılı metinler, fotoğraflar ve diğer her çeşit bilgi dahil olmak üzere) maddi ve manevi hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında Annesinin Meleği’ne aittir. Annesinin Meleği’nin yazılı izni olmadan yukarıda sözü edilen bilgiler kopyalanamaz, değiştirilemez ve yayınlanamaz. yürüteç hepsiburada, yürüteç kaç aylıkken kullanılır, ebebek yürüteç, civil yürüteç, yürüteç zararlı mı, chicco yürüteç, kraft yürüteç, yürüteç, hoppala, Yürüteçler, Yürüme yardımcıları, emekleme arkadaşım, playskool ilk arabam, yürüteç modelleri, Yürüteç fırsatları, Bebek yürüteç, yürüteçarabası, oyunları, Yürüteç ve Hoppala, Yürüteç nedir,

All material and immaterial rights of the information (including but not limited to the written texts, photos and all other information) given in this web- site are belong to Annesinin Melegi regarding to the Law no.5846 on Intellectual and Artistic Works. No one shall copy, amend and publish the above mentioned information without any written permission of annesininmelegi.com.

YORUM YOK

YORUM YAZ

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz