Hafta hafta hamilelik: Hamilelikte 25. Hafta

Hamilelikte 25. hafta hafta gebelik hamilelik

(Hamilelikte,24+0, 24+6. günler)

25 Hafta Gebelik ve Bebek Görüntüsü
25 Hafta Gebelik ve Bebek Görüntüsü

Hamileliğin 25. haftasında bebeğin boyu yaklaşık 30-33 cm, kilosu ise 650 – 750 gram civarındadır.

Bebeğinizin büyümesi hız kazanmaya başladı. Artık bebeğinizin hareketlerini daha net ve sert bir şekilde hissetmeye başlarsınız. Bebeğinizin hareket etmesi iyidir, bebekler keyfi yerinde olduğunda daha çok hareket eder. Toplum içinde bebeğin hareket etmesi konusunda yanlış bilgiler kulaktan kulağa söylenmektedir. Herkes deneyimlerini aktarmak için çok hevesli olacağından size olur olmadık hikayeler anlatabilirler,bunlara itibar etmemenizi, kafanızı kurcalayan konularda doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Gebeliğinizin 25. haftasında bebeğinizin akciğer dışındaki tüm hayati organlarının gelişimi tamamlanır. Akciğerlerdeki kan damarları gelişmeye devam eder. Bebeğinizin burun delikleri açılır ve tat alma duygusu gelişmeye başlar. Dudak çevresindeki  ve ağız içindeki sinirler hassaslaşır, bu durum bebeği doğacağı zamana, yani süt emmeye hazırlar.

Rahminiz karın içerisinde yukarı yönde büyümeye devam eder. Gebeliğinizin 25. haftası itibariyle karnınız en büyük organ olan karaciğerin önüne geçer. Karnınızın gittikçe büyümesi ve iç organların sıkışması nedeniyle bir takım rahatsızlıklar/şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Hamilelikte en sık rastlanan şikayet mide ile ilgilidir. Yedikleriniz veya acımsı bir su ağzınıza gelmeye başlar. Bu durum hamilelik reflüsüdür. Reflü durumu yaşamamak için, öğünlerinizi sıklaştırmalı ve porsiyonlarınızı küçültmelisiniz. Baharatlı, tuzlu, ekşi, yağlı, çok tatlı gıdalardan, kahve, çikolata, portakal suyu, greyfurttan uzak durmalısınız. Yemek yedikten hemen sonra yatmamalı ve uzanmamalısınız, yüksek yastık kullanmalısınız. Bütün bu önlemlere rağmen şikayetlerinizde hiçbir azalma yoksa muhakkak doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz mide yanması ve ekşimesi şikayetinizi rahatlatacak, gebelikte kullanımı güvenli bir ilaç verecektir.

Hamileliğin 25. haftasında mide dışındaki diğer sık rastlanan ikinci şikayet ise göğüs kafesinin hemen altında karna yakın bölgede özellikle sağ tarafta batma olmasıdır. Bir diğer şikayetse bel ve sırt ağrılarıdır. Bel ve sırt ağrıları için bol bol düz yürüyüş yapmalı, egzersizle bel ve sırt kaslarını kuvvetlendirmelisiniz. Ağrıyan bacaklara 10 -15 dakikadan fazla olmamak suretiyle  soğuk jel veya buz  uygulamakta iyi gelir. Aşırı kilo, topuklu ayakkabılar ve babetler bel ve sırtta ağrıya sebep olur, bu nedenle aşırı kilo almamaya özen göstermelisiniz. Göğüs kafesinizin altındaki batma 11. ve 12. kaburgaların uçlarının serbest olması nedeniyle oluşmaktadır. Bu nedenle dik oturmalı ve geceleri sol tarafınıza yatmalısınız.

Hormonların artışı nedeniyle vajinal akıntınız artabilir, özellikle hamileliğinizin 6. ayı ve sonrası yaz aylarına denk

25 Hafta Hamilelik ve Bebek 3D (3 Boyutlu) Görüntü, hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik - Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 25 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 25 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri
25 Hafta Hamilelik ve Bebek 3D (3 Boyutlu) Görüntüsü

geliyorsa temizliğinize dikkat etmelisiniz. Sentetik kumaşlı iç çamaşırı vb. kıyafetler kullanmamalısınız, pamuklu hava aldıran cilt dostu ürünleri tercih etmelisiniz. Her gün iç çamaşırınızı değiştirmelisiniz, hatta günde 2-3 defa dahi değiştirmeniz gerekebilir. İç çamaşırların ütülenmesi de hijyen açısından önemlidir. Çok dar iç çamaşırı ve pantalonlar giymemelisiniz. Tayt, skinny jeans gibi ürünler hem bacaklarınızda ve karnınızda aşırı baskı yapar hem de çok dar olması nedeniyle vajinada bakterilerin üremesi için uygun ortam yaratır. Bol elbiseler, bol pantalonlar, özellikle pamuklu ürünler tercih etmelisiniz. İlla tayt giyeceğim diyorsanız beli çok sıkı olmayan, %100 cotton yani pamuk olanları tercih etmelisiniz.

Dişlerinizi aksatmadan günde 2 kez fırçalamanıza rağmen diş etleriniz kanıyorsa kalsiyum eksikliği yaşadığınız anlamına gelir. Düzenli fırçalanmayan dişlerin kanaması ile bu durum karıştırılmamalıdır.

Eğer normal doğum yapmayı düşünüyorsanız muhakkak hamileliğinizin başlangıcından itibaren düzenli egzersiz, yürüyüş yapmalısınız. Aslında yürüyüş ve egzersiz her hamile bayan için faydalı.

Görsellerde 25 haftalık ultrason bebek görüntüsü ile yine 25 haftalık 3 boyutlu kız bebek görüntüsü yer almaktadır.

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 25 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 25 Haftalık Gebelik ultrason görüntüleri

Bebek hazırlıklarına heyecanla başlamış sevgili anneler, bu yazılarım da ilginizi çekebilir:

Bebek Hazırlıkları: Doğum öncesi hazırlıklar

Bebek Hazırlıkları: Anne ve Bebek Bakımı için tüm ihtiyaçlar

Bebek Hazırlıkları: Bebek Odası Hazırlıkları 

Bebeğiniz için mutlaka bir dönence alın.. neden mi? Gaz sorunundan kurtulmak için.. mutlaka okuyun!!

ya da hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik hafta hafta hamilelik

Bebek Hazırlıkları ile ilgili tüm yazılar için tıklayın

hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik hamilelik 25 Hafta Hamileliğiniz Bebeğin Hafta Hafta Gelişimi 25 Haftalık Gebelik gebelik ultrason görüntüleri

*Sitedeki bütün içeriğin sahibi https://www.annesininmelegi.com’dur. 

Kullanıcılar kişisel kullanım için site içeriğini bilgisayarlarına indirebilir veya kopyalayabilir. Bu izin, indirilen veya kopyalanan içerikle alakalı her tür kaynakça, telif veya sahiplik bilgisinin korunduğu durumlarda geçerlidir. Kullanıcılar site içeriğinden aldıkları her kopyaya bu bilgiyi dahil etmek zorundadır. ultrason görüntüleribebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir hafta hafta hamilelik Hafta hafta gebelik (hamilelik) dönemi belirtileri Hafta Hafta Hamilelik – Gebelik Hafta hafta gebelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta Hafta Hamilelik Hafta hafta gebelik

Kullanıcılar site içeriğine ekleme veya içerikte bir değişiklik yapamaz. Site içeriği kullanıcılar tarafından dağıtılamaz, pazarlanamaz, yayınlanamaz ve tekrar basılamaz. Kullanıcıların yukarıda sayılanlardan herhangi birini yaptığı durumlarda, annesininmelegi.com ve üçüncü kişi ve kurumlar hukuksal yollara başvurma haklarını saklı tutar.

https://www.annesininmelegi.com

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz